מדוע התנגדו החרדים למינוי נשים לקאדיות מוסלמיות?

בניגוד למה שפורסם הבוקר בעיתון הארץ, מבירור שערך קוקר עולה כי חלק מחברי הכנסת הערבים, בעיקר היותר דתיים שבהם, ביקשו את שיתוף הפעולה של יהדות התורה בסיכול החוק שיאפשר מינוי של נשים לבתי הדין השרעיים.

הבוקר, פרסם יאיר אטניגר בהארץ כי הממשלה מתנגדת להצעת חוק לייצוג נשים בתפקידי שיפוט בבתי הדין השרעיים, בצל החשש במפלגות החרדיות השותפות בקואליציה מפני יצירת תקדים שישליך גם על בתי הדין הרבניים. מדובר בהצעת החוק שהגיש ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ), יחד עם הח"כים זוהיר בהלול (המחנה הציוני) ועאידה תומא (הרשימה המשותפת), הקוראת לחייב ייצוג של אשה אחת לפחות בין הקאדים המכהנים בבתי הדין הפוסקים על פי ההלכה המוסלמית.

על פי הדיווח, הממשלה תתנגד להצעה, וזאת על פי דרישתו של השר יעקב ליצמן, שהביע חשש מהתקדים ואף הודיע כי אם יידרשו לכך – יהדות התורה וש"ס יממשו זכות וטו בענייני דת ומדינה שמקנים להן ההסכמים הקואליציונים שחתמו עם הליכוד.

ח"כ פריג', המשמש גם כחבר הוועדה למינוי קאדים, אמר ל"הארץ" כי בקרוב אמורה הוועדה להצביע על חמישה מינויים חדשים לבתי הדין השרעיים, ורק התנגדות המפלגות החרדיות תסכל מינוי אשה. לדבריו, "ליצמן שם וטו, הוא לא רוצה שזה יהווה תקדים למרות שהאיסלאם מתיר את זה. אז אני שבוי בידי היהודים וכל השוויון המגדרי שמנגנים עליו פתאום נעלם כשמדובר בערבים. זו היתה עמדתו בוועדת השרים, מול התמיכה שקיבלנו מהשרים ובראשם איילת שקד".

פריג' הוסיף כי "הדתיים שמו וטו ואמרו שעל פי ההסכם הקואליציוני יש להם וטו בנושאי דת והם השתמשו בו גם לענייני מוסלמים מחשש שמחר זה יהווה תקדים בבתי הדין הרבניים. אנחנו שבויים בעניין הזה בידי היהודים". יצויין כי במדינות אחדות כבר מכהנות נשים בבתי דין שרעיים, ובכלל זה שתי קאדיות ברשות הפלסטינית.

אלא שבניגוד לרושם העולה מהכתבה, מבירור שערך קוקר עולה כי מרבית חברי הכנסת הערבים אכן מתנגדים למינוי נשים לתקיד של קאדיות בבתי הדין השרעיים. בין היתר מדובר בחברי הכנסת מסעוד גנאיים, טאלב אבו עראר וחאג' יחיא עבד אל־חכים.

חבר הכנסת פריג' עצמו סיפר כי הרשימה המשותפת פנתה אליו בימים האחרונים בבקשה לא להעמיד את ההצעה להצבעה ולהפוך אותה הצעה לסדר, אך הוא סירב. גורם ביהדות התורה שהתייחס לחוק אמר כי "בעניין הזה יהדות התורה משתפת פעולה עם הח"כים המוסלמים שמתנגדים ליוזמה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.