מדוע נבלמה תנועת התשובה?

בעוד ידוענים רבים מתקרבים ליהדות ובכללי ניכר צמא וקירבה לדת, מספרי השבים בפועל בתשובה דווקא פוחתים ופוחתים. מה גורם לתופעה? ואיך ניתן לחזור לימים הגדולים של תנועת התשובה?

פרשת השבוע פותחת בפסוק (שמות י"ח, א) "וַיִּשְׁמַע יִתְרוֹ כֹהֵן מִדְיָן חֹתֵן מֹשֶׁה אֵת כָּל אֲשֶׁר עָשָׂה אֱלֹקִים לְמֹשֶׁה וּלְיִשְׂרָאֵל עַמּוֹ כִּי הוֹצִיא ה' אֶת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם". אומר רש"י: וישמע יתרו – "מה שמועה שמע ובא, קריעת ים סוף ומלחמת עמלק". כשנקרע ים סוף – כל העולם שמע את קול בקיעת המים, וכן יתרו.

 

מהפכת התשובה שבה וחוזרת, אחרי שנים רבות של עליות ומורדות. דווקא בדור האינטרנט והפריצות – הציבור החילוני צמא ומשתוקק ליהדות – וחוזר למקורות. אם כי כעת מתברר, בתחקיר 'אקטואליק', כי מספרי השבים בתשובה פחותים הרבה יותר מאלה שהכרנו מאז שנות השבעים בואכה שנות התשעים.

תחילת מהפכת התשובה בישראל החלה לאחר סיום מלחמת ששת הימים, שהביאה לישראל תיירים רבים יהודיים, בעיקר מארה"ב, שבאו לחזות בניסים הפלאיים שאירעו בארץ ישראל, ולבקר במקומות הקדושים ששוחררו בידי חיילי צה"ל. חלקם – התאהבו ונשארו בישראל. שרשרת הניסים במלחמת ששת הימים שהותירה את אזרחי ישראל פעורי פה – הציתה את גל החזרה בתשובה שהחלה על אש נמוכה. אבל התפנית המשמעותית החלה לאחר מלחמת יום הכיפורים, אז צעירים רבים נשאבו לחיק תנועות התשובה שצצו כפטריות לאחר הגשם.

הזכרנו מלחמות? אז מלחמת המפרץ והנסים הרבים, הותירו את הישראלים משתאים אחר התמונות – ואז גל החזרה בתשובה החל לפרוח, כאשר ארגוני התשובה מתחרים על ליבם של אזרחי ישראל. הרב אמנון יצחק היה אז בשיא בפריחתו, כאשר חרש את הארץ מדרום עד צפון והצליח יחד עם חבר מועצת החכמים של ש"ס הגאון רבי ראובן אלבז להחזיר המוני תועים לאבינו שבשמיים. כולנו מכירים את פעילי התשובה שעמדו בצמתים וחילקו דיסקים לכל דורש. הליצנים בבני ברק נהגו להתבדח "שחלק מהחוזרים כבר הספיקו לחזור בשאלה ושוב לחזור בתשובה".

הרב אמנון יצחק. חרש את הארץ. צילום: פלאש 90

כך או כך, מתברר כי בשנים האחרונות תופעת החזרה בתשובה נבלמה, בין היתר, מאחר וחלק מהחוזרים לא התאקלמו במגזר החרדי.

הגאון הרב משה רחלזון, ראש ישיבת אור שמח, מסביר בשיחה עם "אקטואליק" על התופעה שהחלה לרקום אור וגידים אי שם בשנות ה-70'. "היה זה לאחר שתנועת התשובה באמריקה החלה להתעורר. ישיבת אור שמח הייתה הישיבה היחידה אליה הגיעו בחורים אמריקאים.  באחד הימים הגיע אלינו איש הבוהמה הצייר איקא ישראלי, וביקש יחד עם כמה מחבריו להתחיל ללמוד בישיבה שהייתה אז כאמור של בחורים אמריקאים. הישיבה הקצתה שטח מיוחד וקיבלנו אותם במאור פנים, וכך זה התחיל. דבר חזרתו בתשובה של איקא חלחל הלאה, ואז אורי זוהר ועוד מספר בוהמה הצטרפו והשתלבו בתנועת התשובה שהחלה לצבור תאוצה".

הרב משה רחלזון (מימין)

 

תנועת התשובה נבלמה?

הרב רחלזון מספר: "אני זוכר שהגענו אל הסטייפלר זיע"א והוא אמר לנו לתפוס כמה שיותר, כי כעת יש גל חזרה בתשובה ואחר כך זה עלול להיעצר. כעת, בשנים האחרונות זה באמת קורה".

אך לצד הירידה המספרית, דווקא יש עליה "מורלית", כלומר של ידוענים ואנשים מפורסמים, שחוזרים למקורות, ולא מתביישים בכך.

כך אנו עדים שוב ושוב, כיצד במדורי הרכילות מככבים יותר יותר סלב'ס שרואים  את עצמם סביב "מסילת ישרים" שהפך לספר חובה בבתי הסלב'ס. שחקנים, במאים, אנשי רוח, קולנוע, כדורגלנים, אנשי תרבות, ומי בעצם לא, כולם  מניחים תפילין ומספרים על חיזוק רוחני. דוגמה קלאסית היא השחקנית החילונית יעל בר זוהר ובעלה השחקן גיא זוארץ, שבשנים האחרונות הולכים ומתקרבים ליהדות. "אני 'צמאה למסורת'", סיפרה לאחרונה. זוארץ, שנשאל כיצד אשתו יעל מגיבה להתחזקות שלו ושל הילדים, השיב: "יעל מאוד מאוד אוהבת את זה, ומאוד מעריכה את זה. יש לה איזה צימאון לדבר הזה – לפשטות, למסורת, ליהדות. היא מתמידה יותר ממני בשיעורי קבלה. אין מה להגיד, היא חזקה בדבר הזה". אז נכון שבר זוהר עדיין מופיעה בלבוש שאינו ממש הולם אישה דתייה, והמרחק מרמת אביב ג' לבני ברק – הוא כרחוק מזרח מהשמש, אך עצם הצימאון ליהדות מלמד על שינוי בגישה הכפרנית שליוותה את הציונות מאז היווסדה.

הרב רחלזון, ראש ישיבת אור שמח, סבור שתנועת התשובה השתנתה. "ראשית, אם פעם היינו צריכים להסביר לחוזרים בתשובה כי יש בורא לעולם, כיום כל מי שמגיע אלינו הוא מכיר בקיומו של הבורא, ובכך – השלב הראשוני אינו קיים. אך לצד המודעות העצומה, כל מי שמתקרב ליהדות נשאר  להתגורר באותו מקום, וכתוצאה מכך השינוי הוא לא כ"כ מהותי. כשהרב אורי זוהר וחבריו חזרו בתשובה, הם הלכו עד הסוף. חיו בתוך ד' אמות של תורה. כיום, רוב הארגונים אינם משדלים את החוזרים בתשובה לעשות זאת. התוצאה היא שהם עושים מה שבא להם, והחזרה בתשובה היא לא שלימה".

הרב צבי הורביץ, רב שירות בתי הסוהר, העוסק בקירוב לבבות (ונודע מהפינה השבועית ב'אקטואליק'), טוען בשיחה ל'אקטואליק' כי כיום יש טרנד "להאמין",שזה "אין". "זה רוח התקופה. אמונה תופסת פופולאריות. פעם היו מסתכלים על חילוני מאמין בעין רעה, והיום זה נהפך לסטייל, סוג של יוקרה. שלמה ארצי אמנם לא אומר את זה ברבים, אך הוא מתחזק ונמשך ליהדות. גם לעומר אדם למשל, הויתור על כסף רב בשביל השבת גרם לו להשיג אהדה בציבור. הגמרא בשבת מדברת על הלל ושמאי, מעשה בנכרי אחד שבא לפני שמאי, אמר לו: גיירני על מנת שתלמדני כל התורה כולה כשאני עומד על רגל אחת. דחפו באמת הבניין שבידו. בא לפני הלל, גייריה. אמר לו: דעלך סני לחברך – לא תעביד [=מה ששנוא עליך, אל תעשה לחברך]; זו היא כל התורה כולה, ואידך פירושה הוא – זיל גמור [=והשאר פירוש הוא, לך ולמד]". (שבת לא ע"א) ונשאלת השאלה למה הוא דחף אותו? הרי נאמר באבות הווי מקבל כל אדם בסבר פנים יפות! אז המפרשים משיבים כי התקופה בה חיו הלל ושמאי הייתה תקופת המתייוונים. הוא רוצה להיות בתוך חיי הנהנתנות, וללמוד תורה. לכן שמאי דחף אותו באמת הבניין, שלא כך מתנהג בן אדם שרוצה לחזור בתשובה. ואילו הלל סבר  שברגע הוא יטעם של תורה – הוא יזנח את כל חיי העולם הזה. והלכה כידוע כבית הלל. ולכן אנו מראים פנים צהובות לכל אחד שבא לשוב בתשובה.

הרב צבי הורביץ (צילום מסך)

 

גל סלב'ס שמתקרבים ליהדות

"אמר לי הרב אמנון יצחק כשפגשתי אותו באמריקה", ממשיך הרב צבי הורביץ בדבריו, "שאנו נמצאים בדור שלא רעב ללחם ולא צמא למים כי אם לשמוע את דברי השם. יש לנו שיעור לאשכנזים עשירים בגבעתיים שזונחים את הכל ונכנסים לשמוע שיעורי תורה של שעה, וכל זאת מרצונם החופשי.

"לצערי, יש הרבה מרכזיים רפורמים בישראל שמנסים לתת את תשובת המשקל – כמו יוגה, בכדי להשקיט את המצפון הרוחני".

כאמור, הזמר עומר אדם הולך ומתקרב בצעדי ענק אל חיק היהדות. אדם הציב תנאי על הופעתו בפסטיגל – לא בשבת, ומאז הכל היסטוריה. חובבי הז'אנר מתקשים למצוא כרטיס אחד פנוי. אדם מניח תפילין והולך לשיעורי תורה. ואדם לא לבד, על פי הדיווח ב'מאקו', שלומי שבת ניסה לכפר על הופעה בשבת בפסטיגל עם רכישת 200 זוגות תפילין וסידורי תפילה, אותם חילק ברחבי הארץ לילדים בני מצווה מחוסרי יכולת. "זה היה סוג של פיצוי על ההופעה בשבת", סיפר מקורב לשבת. "לשלומי יש לב ענק ועם ההתקרבות שלו וההתאהבות שלו בבורא עולם, הוא היה חייב להרגיש את זה. הוא פנה לרב שלו ושילם על התפילין עשרות אלפי שקלים. הוא נסע באופן אישי לחלק אותם".

עומר אדם מניח תפילין בחופשה הפסטורלית במקסיקו – צילום: איציק מן

צבי יחזקאלי, איש שב"כ בעברו והפרשן לענייני ערבים של ערוץ 10 שחזר אף הוא בתשובה, סיפר בראיון ל"ידיעות אחרונות" על התהליך ההדרגתי שהביא אותו לחצות את הקווים. באותו עיתון, סיפר ישראל אטיאס, שחקן "שבאבניקים", על כך שהוא מניח תפילין והולך לשיעורי תורה.

שבוע קודם, בראיון לידיעות ירושלים, סיפר הכדורגלן עידן טל, שהחל לחבוש כיפה שחורה על ראשו, על כך שהוא לומד בכולל אברכים בירושלים, וכמוהו עוד מספר כדורגלנים שמובילים את המאבק להעברת משחקי השבת ליום חול, בהם איתי שכטר חלוץ בית"ר ירושלים שחוגג לעיתים עם כיפה על ראשו ומצטלם עם תפילין על ראשו. שכטר מכיר היטב את שירי האוהדים מהיציע, "אנחנו מאמינים", ו"שאו שערים ראשיכם".

וקצת סטטיסטיקה לסיום: 35% מהאוכלוסייה היהודית הבוגרת דיווחו בשנת 2009 כי מידת דתיותם השתנתה במהלך חייהם.

אחוז אלו שנעשו דתיים יותר במהלך חייהם (21%) גבוה מאחוז אלו שנעשו פחות דתיים (14%).

5% מהאוכלוסייה היהודית הבוגרת הגדירו את עצמם כחוזרים בתשובה; 22% מהחרדים הגדירו את עצמם כך.

מהי המסקנה? ובכן, לפי הדיווחים מרבני עולם התשובה שקראתם, יש ירידה במספר החוזרים בתשובה, אך עליה במספר המחפשים רוחניות, או שומרים על שבת ומניחים תפילין. צריכים רק לתת להם עוד דחיפה קטנה, וכבר תראו אותם שוב משתלבים כמו פעם, בישיבות לבעלי תשובה ובקהילות החרדיות.

15 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. התקופה שלכם עברה יצורים

  הזמן שלכם עבר חוץ מזה כל ילד היום יש לו נגישות לעולם של ידע בעוד שאצליכם בהדברות וערכים יש מסכות של שקרים שכביכול טוענות לתורה ומדע, שקר אחד גדול אין כזה דבר, כל מה שיש אצליכם מסולף ובריכות של חרטות, אנשים יכולים לחפש קצת רוחניות עם בא להם בכל מקום בכל דת בעולם,
  אבל ממש לא דת אתם פושעים הרסתם אין ספור משפחות בעבר ומקומכם בכלא.

  דויד |
  הגב
 2. ידוענים הם אנשים שמחפשים ריגושים

  הידועים הם הנחוצים שבין החילונים. הרבה פעמים נולדו עם כפית זהב בפה ולא מעריכים את החופש או את החילזון. היהדות היא עוד ריגוש עבורם.

  נשים שמכבדות יהדות הן נשים ששונאות נשים.

  הם ריקים מתוכן |
  הגב
 3. חילןני מאמין זה אוקסימורון

  אדם לא יכול להאמין בתורה ואז לעבור עבירות. להאמין שמי שעובר עבירות הולך לגהנום.
  אדם כזה משקר לעצמו.

  הגיוני |
  הגב
 4. גם וגם

  להתרשמותי, החזרה בתשובה מוגבלת כמעט רק ליוצאי עדות המזרח בעלי השכלה נמוכה. בקרב שאר הציבור כיום מתרחשת דווקא התרחקות מהאמונה.

  שאתבדה |
  הגב
 5. עובדי אלילים ומזלות עם חבר דמיוני..

  עובדי אלילים ומזלות עם חבר דמיוני..פגאנים פרמיטיבים..!

  אבי |
  הגב
 6. חופשי

  אנחנו מאמינים בני מאמינים
  שאין לנו על מי להישען
  אלא,אלא על עצמנו
  וזה לא בשמיים…

  הסלבס "מתחזקים" כי לרובם אין טיפת שכל בראש |
  הגב
 7. שום מילה על חב"ד???

  חב"ד נמצאים בכל העולם וכובשים כל פינה מכינים את העולם לגאולה

  מנדי |
  הגב
 8. כחוזר בשאלה אני יכול להגיד שהחיים יפים יותר כחילוני ערכי ואוהב הארץ

  עכשיו אני יכול לטייל עם הילדים גם בשבת

  יו |
  הגב
 9. החזרה בתשובה רק מתחזקת!!

  תנועת החזרה בתשובה רק מתעצמת. כשאומרים את צמד המילים חזרה בתשובה ישר מצלצל חסידות חבד הגדולה והוותיקה בתחום. ואם בשנות ה80-90 היו 1000 בתי חבד היום כבר ישנם 4000 מספר שרק עולה בהדרגתיות משנה לשנה…לא צריך להאמין לכל כתבה שמתפרסמת באינטרנט גם אם ממש כיף לנו לחשוב כך…הייתי יותר בקטע של זה:
  מבין 200 אלף שגדלו בבית חרדי, 85.7% נשארו חרדים, 5.7% הפכו לדתיים, עוד 3.7% למסורתים-דתיים, 3.8% מסורתים שאינם כל כך דתיים, ו-1.2% (עמוק בתחום טעות הדגימה) חילונים. עם זאת, מספר החרדים מעל גיל 20 עמד על 280 אלף, כלומר מספר החוזרים בתשובה אל המגזר החרדי פיצה לגמרי על העזיבה, ועוד הוסיף בונוס נאה. למעשה מספר החוזרים בתשובה לחרדיות מן המגזר החילוני בלבד מגיע כמעט למספר היוצאים מן המגזר החרדי לכלל המגזרים האחרים…!

  מישהו שיודע! |
  הגב
 10. גן

  היא נבלמה כי אתם העבר, אתם פרימיטיבים חשוכים מאמינים בסיפורי אגדות וזה רק עניין של זמן עד שהרעיון הזה יעלם

  היא נבלמה כי אתם העבר |
  הגב
 11. אלפקה

  ואת זה אמרו אפילו מחזירי התשובה הגדולים ביותר.

  התשובה הפשוטה היא שיש יותר יוצאים בשאלה משנה לשנה |
  הגב
 12. בלימת החזרה בתשובה נזקפת לאריה דרעי בלבד!!! כנסו!!!

  כל עולם התשובה נפגע אך ורק מהשד אריה דרעי מאז שנתן הוראה בזמן הבחירות לחסל את הרב אמנון יצחק שליט"א..
  לא רק שנפסקה החזרה בתשובה אלא לצערנו גם רבים שהיו בתשובה פרשו לאחר "שרבנים" יצאו להחרים את גדול המחזירים בתשובה הרב אמנון יצחק שפעל הכי הרבה ב40 השנים האחרונות והביא יותר מכל אחד אחר בעלי תשובה בעולם.
  הקב"ה לא יסלח להם

  צדוק |
  הגב
 13. המגזר החרדי מקבל את החוזרים בתשובה אלא כסוג ב'.

  די לצביעות. העולם החרדי דרוש בדק בית יסודי.
  יש דברים מהותיים שצריכים לתקן. והם:
  1. היחס אל בעלי התשובה הן בחברה והן במוסדות החינוך
  2. חוסר הקהילתיות והשכנות החמימה
  3. אפליה עדתית של הספרדים
  4. שנאת האחר.

  חוזר בתשובה חרדי |
  הגב
 14. הסיבה שנראה שישנם פחות "חוזרים בתשובה" היא בגלל אכזבתם הקשה של הדורות הקודמים של ה"חוזרים" מהקהילות ואורח חייהם של החרדים.רבים שמתקרבים ליהדות ,בוחרים ובצדק (לדעתי) להתרחק מאותן קהילות (חסידים/ליטאים) שלא יודעות להכיל אותם ובהרבה מקרים "גרשו" אותם מקהילותיהם בצורות ובדרכים מבישות ומביישות.כיום רוב המתקרבים מעדיפים לשמור מרחק מ"החרדים" ולמצוא דרכים אחרות "נעימות" יותר וראויות לא פחות (לדעתי אף יותר) מהקהילה החרדית

  הסיבה שנראה שישנם פחות "חוזרים בתשובה" היא בגלל אכזבתם הקשה של הדורות הקודמים של ה"חוזרים" מהקהילות ואורח חייהם של החרדים.רבים שמתקרבים ליהדות ,בוחרים ובצדק (לדעתי) להתרחק מאותן קהילות (חסידים/ליטאים) שלא יודעות להכיל אותם ובהרבה מקרים "גרשו" אותם מקהילותיהם בצורות ובדרכים מבישות ומביישות.כיום רוב המתקרבים מעדיפים לשמור מרחק מ"החרדים" ולמצוא דרכים אחרות "נעימות" יותר וראויות לא פחות (לדעתי אף יותר) מהקהילה החרדית

  רונן |
  הגב
 15. התפכחות

  אין פלא שאלו הם פני הדברים,
  חוסר הקבלה או יותר נכון הדחייה שציבור בעלי התשובה
  חווה ע"י כלל הציבור החרדי
  הביא למצב העגום המתואר בכתבה.

  אורן |
  הגב