מדוע סירב הגראי"ל לחתום על מכתב 'צדקה'?

התארים לרבנים הגיע לשולחנו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן שסירב לחתום השבוע על מכתב, הסיבה: "הוזכר במכתב שם תלמיד חכם אחד עם תואר מופלג מעט, אם אני יחתום על זה, יחשבו שאפשר לסמוך על אותו ת"ח גם בשאלות חמורות מאד"

התארים לרבנים דבר הנחשב מאוד במגזר החרדי בכלל ובעיתונות המפלגתית בפרט עורר לא פעם יריבויות ומתיחויות פנימיות על גודל וסוג התואר אותו צריכים לכתוב על רבנים כאלה ואחרים, השבוע הובא הנושא לפתחו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן.

בעלון 'פרי חיים' הובא בשם תלמידו של הגראי"ל שטיינמן, הרב משה יהודה שניידר כי "לא מכבר נתבקש הגראי"ל לחתום על מכתב צדקה מסוימת, ולקח את המכתב בידו וקראו מתחילה עד סוף, וסירב לחתום עליו, וביאר טעמו היות ונזכר במכתב שם תלמיד חכם אחד עם תואר מופלג מעט, הרי הוא חושש לחתום על זה, ואמר שאפילו על רבי יצחק אלחנן לא כתבו מתחילה "הגאון הגדול" רק בסוף ימיו".

הרב שניידר הוסיף: "וכשהעירו שבזמנינו בלא"ה כותבים תוארים בלי חשבון.. אמר הגראי"ל שזה לא משחק, וחושש שאם יחתום על זה, יחשבו שאפשר לסמוך על אותו ת"ח גם בשאלות חמורות מאד… שאינו ראוי להכריע בהם".

שאלה מעניינת נוספת הגיע השבוע לשולחנו של הגראי"ל שטיינמן: "נשאל הגראי"ל מכתה שלימה באחד הסמינרים, שסיימו כבר ללמוד, ועדיין "אף אחת" לא זכתה להתארס, אם יש לגראי"ל עצה לחיזוק. ואמר שאינו יודע. אך דבר זה אמר שאין שום קשר בין אחת לחבירתה, ואין לעשות מכל הכתה חטיבה אחת, כאומר שהסיבה היא מחמת שהם אותה כתה, אלא כל אחת זה חשבון בפני עצמו, ובירכם שיזכו בקרוב להתחתן כולם, עם זיווגים טובים".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. טוב מאד שכתבתם על מי התכווין מרן הגרא"ל שלא חתם שהרי ידוע מעשיו של הדיין ההוא

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב
  2. הרב הנ״ל, כפי שפורסם בבית מרן רה״י…. הדיין הרב ס׳ מרמת אלחנן..חשוב לציין זאת כדי שלא יחשדו ברבנים אחרים

    מתלמיד מרן |
    הגב