מדינה חסרת בושה :מתוך 100 מיליון שקל שהוקצו להקמת מסגרות תומכות לניצולי שואה – נוצלו רק 4 מיליון שקל

קושי מרכזי שעמו מתמודדים רבים מהניצולים הוא תחושת הבדידות{כלכלה}

המבקר חושף את שיניו ובדו"ח חמור כנגד הממשלה כותב כי מתוך 100 מיליון שקל שהוקצו לשירותים חברתיים לניצולי שואה בשלוש השנים האחרונות, הוצאו בפועל רק 4.3 מיליון שקל, שהם 4%.
בעוד ישנם ניצולי שואה שחודש בחודשו צריכים להתחבט בשאלה מה לרכוש תרופות או אוכל ובחורף לחשוב מספר פעמים לפני הפעלת החימום מסתבר שממשלת ישראל סוחבת רגליים בנושא הקצאת הסכומים אותם היא החליטה להעביר לניצולי השואה אשר מדי יום נאבקים בהווה בעבר הקשה וללא עתיד והכל בחסות הממשלה שבהליכים בירוקטיים נמנעה עד עתה מלהעביר את הכספים הללו לטובת הניצולים .
"קושי מרכזי שעמו מתמודדים רבים מהניצולים הוא תחושת הבדידות. רבים חשים דיכאון, חוסר שביעות רצון מהחיים ותחושת ריקנות. רוב הניצולים יוצאים בתדירות נמוכה לפעילויות תרבות ולבילויים, ועל כן למענה בתחום החברתי חשיבות מכרעת".כך מבקר המדינה.

מנגד ,משרד הרווחה טען בתגובה ש"המעבר מתכנון תוכנית לביצוע דורש תהליך של יישום והטמעה שלוקח זמן רב עד שמגיע להבשלה מלאה,מאחר שהתקציב אושר באיחור ב-2016, היה קושי לנצלו במלואו". המבקר מעיר גם למשרד האוצר וקובע ש"על האוצר היה להימנע מהתערבות בשיקולים מקצועיים של משרד הרווחה ולסייע בהוצאה לפועל של התוכנית האמורה".

כשליש מהניצולים הם מרותקי בית . עקב הזדקנותם של הניצולים , סביר להניח שבשנים הקרובות שיעור המרותקים לבית יכלול את מרבית הניצולים.

עוד מוסיף המבקר וטוען :"בשל מצבם הכלכלי הקשה של ניצולים רבים, נבצר מהם לרכוש מוצרים בסיסיים כמזון, ביגוד ותרופות,. המבקר דורש מהממשלה לשנות את דרכיה ואומר : "על ממשלת ישראל, באמצעות הרשות לזכויות ניצולי השואה, לבחון את האפשרויות השונות לסייע לניצולים בהפגת בדידותם.
ח"כ איציק שמולי יו"ר השדולה למען הגמלאים וניצולי השואה: "מדובר בדו"ח קשה ונוקב המהווה כתב אישום חמור נגד הממשלות האחרונות שפשוט הפקירו את הניצולים, כלאו חלק גדול מהם בגטאות של עוני ודלות ולא מילאו כמעט דבר מההתחייבויות לשפר את מצבם. שליש מניצולי השואה חי מתחת לקו העוני ומדינת ישראל לא מוצאת את הסכום הנדרש כדי לטפל בהם". וממקום זה הפנה שמולי קריאה לשר האוצר כחלון : "לגלות רגישות וחמלה ולהשתמש בחלק מהעודפים האדירים באוצר לטובת תיקון היסטורי של העוול הזה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.