"מדרגות המוות": גורמים בבית הרב וואזנר תושאלו במשטרה

רשלנות? מחול ההאשמות ההדדיות בין החשודים ברמיסתו למוות של מוטי גרבר בהלוויית הגר"ש וואזנר יצא לדרך • עדות במשטרה: "גורמים בבית הרב וואזנר לקחו פיקוד על טקס הלווייה אך סירבו לעבוד בשיתוף פעולה עם העירייה והמשטרה" • מפקד המרחב מתגונן: "החלה ריצת אמוק של אלפים לעבר הארון כדי לגעת בו. בשלב הזה העסק יצא משליטה".

המונים מתושבי בני ברק השתתפו אמש בהלוויית האברך מרדכי גרבר ז"ל שנפטר לאחר שנרמס למוות במהלך הלוויתו של מרן הרב וואזנר במוצ"ש בבני ברק.

גרבר, יתום משני הוריו שנפטרו מסרטן, היה תלמידו של הרב וואזנר. עם מותם של הוריו, לקח אותו ואת שבעת אחיו תחת חסותו ודאג לכל מחסורם. הוא הותיר אחריו אישה וילד בן שלוש. ​

מפקד מחוז תל אביב במשטרה, ניצב בנצי סאו, הורה לחקור את אירועי הלוויה ואת התנהלותם של מארגני האירוע בחשד לרשלנות. ל'קוקר' נודע שגורמים בבית הגר"ש וואזנר שפיקדו על מסע הלווייה תושאלו על ידי חוקרי המשטרה בחשד לרשלנות.

 

מרדכי גרבר

החשש של המשטרה בטרם האירוע היה שייווצר לחץ בזמן הלוויה באזור בית הקברות. לפי גרסת המשטרה, כחלק מההיערכות ללוויה ועל מנת למנוע עומס בבית העלמין, הורה מפקד המרחב ניצב משנה שמעון לביא לשבור קיר במקום כדי למנוע מהמשתתפים למחוץ זה את זה. עם זאת, גורם במשטרה מסר כי לא ניתן היה לשחרר את הדוחק שיצרו המשתתפים ליד בית הישיבה. הגורם הסביר כי במקרים מסוג זה, ניתן לפזר אנשים רק באמצעות סוסים ואמצעים לפזור הפגנות, אבל במקרה הנוכחי לא ניתן היה לעשות בהם שימוש מכיוון שהרחובות הצרים סביב היו מלאים עד אפס מקום וכל כניסה של צוותים נוספים היתה גורמת לנזק גדול יותר ולפגיעה קשה יותר במשתתפים.

גורם בכיר ברשויות החוק שוחח עם 'קוקר' והבהיר כי יש חשד ממשי לרשלנות בכל רמות התכנון, הביצוע והפיקוח על אירוע עם למעלה מ-100 אלף איש היה מתחת לכל ביקורת.. לפי דבריו "ישנם פערי גרסאות משמעותיים בין גירסת המשטרה. וגירסת העירייה לבין גירסת המשפחה, באשר לנטילת האחריות קודם הלווייה על הפיקוד.

אל מחול ההאשמות ההדדיות בין החשודים הצטרפו חלק מנכדיו של מרן הגר"ש וואזנר, שעל פי עדויות לקחו פיקוד על טקס הלווייה אך סירבו לעבוד בשיתוף פעולה עם העירייה והמשטרה.

הרב נתן ויינפלד, נכדו של מרן הרב וואזנר, התייחס אמש בראיון לגלי צה"ל לפטירתו של גרבר: "כאן עולה גודל הכאב, שאין מי שיסביר ויאמר. אם הוא היה אולי הוא היה מסביר, מחזק". הוא הוסיף: "אלה דברים גבוהים שאני לא ראוי לומר בהם, אבל חכמינו אומרים שכל מי שהיה בלוויה של רבי מזומן לחיי העולם הבא, והגמרא שם מתייחסת גם למישהו שבאותו יום הלך לעולמו. הייתה לו זכות לעלות למעלה במקום קדוש, ביום קדוש עם איש קדוש. שיהיה מליץ יושר".

הלוויית מוטי גרבר
הלוויית מוטי גרבר

מפקד מרחב דן שמעון לביא הסביר להגנתו לאחר האירוע כי האירוע היה מחולק לשניים, מסע הלוויה בן קילומטר וחצי בדרך לבית העלמין וטקס הלוויה בתוך בית העלמין. "כ-50 אלף איש המתינו בבית העלמין ומספר זהה המתין סמוך לישיבה לקראת יציאת הארון", סיפר לביא. "ברגע שהארון יצא השוטרים אבטחו אותו, אבל אז מההתרגשות של המשתתפים החלה ריצת אמוק של אלפים לעבר הארון כדי לגעת בו. בשלב הזה כמה מהרצים מעדו וכל האחרים פשוט דרסו אותם".

תיעוד מרגעי האסון בהלווייה, צ.  שלומי כהן

לביא הוסיף כי בשלב זה השוטרים עזבו את האלונקה וניסו למנוע את הפגיעה במשתתפים שנפלו, והמתפללים שאחזו בה המשיכו במסע בליווי מינימלי של שוטרים. "היה צורך לפתוח צירי הגעה למד"א במקום עמוס ללא תאורה", אמר מפקד המרחב. "קשה מאוד לתאר מה שהיה שם ועוד יותר קשה היה לצפות את הריצה של אותם אנשים לארון. היו לנו שיחות עם המארגנים. הגענו עם 263 שוטרים, הפעלנו אמצעים, העלינו מסוק. אני מפקד האירוע ואני נושא באחריות ומוכן לקחת חלק בכל בדיקה שתיעשה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.