מהג'ינג'י עד עבדאללה: השבוע השחור של רה"מ

נתניהו התחיל להרגיש את האדמה רועדת בנט עוקף אותו מימין ותוך כדי נראה כמבוגר האחראי. גם החזית שישראל היום פתחה עליו לא מוסיפה לנתניהו נקודות. עתיד תקומה& בנט לא נראה מזהיר ובנט צריך לקבל החלטה. הטור הפוליטי של שלומי פרידמן

 

א
מנסיון תמים להרוויח כותרת ולעקוף את בנט מימין, נתניהו מכניס את עצמו לצרה שגורמת לפרשות שלו להתגמד. רצף האירועים החל מהפראסה מול ירדן בשביל מאבטח שהגן על עצמו ,עד חגיגות הניצחון ברשות הפלסטינית. וכל אלה עומדים תחת צילו של הפיגוע שאפף אותנו בשבוע האחרון. ראיון הסיפוח שהוצע בטיימינג מפתיע היום מראה שהקול, קול ביבי המצביעים מצביעי בנט. המעמד של נתניהו מתחיל להתערער ובנט מתחיל לתפוס את האימג' של המבוגר האחראי. מצד אחד (לא תוקף את נתניהו נותן גיבוי על דבר שבאותו משפט מכריז שהתנגד לו מלכתחילה) ומצד שני נתפס כמר ביטחון בדיוק בגלל ההדגשות שלו בכל ראיון שהוא, שהבית היהודי אם היה לו יותר מנדטים לא היה נכנע לתכתיבים של ירדן.
ב
אבל המכה החזקה ששיתקה השבוע את נתניהו, זהו כאשר הג'ינג'י הראה סמנים של מישהו שמתקדם הלאה, אחרי מערכת יחסים ארוכה עם עליות ולאחרונה בעיקר מורדות. הכותרת שרוב צרכני ישראל היום שפשפו

את העיניים כמה פעמים בשביל להאמין "מפגן חסר האונים של נתניהו" צריכה להדאיג את ראש הממשלה. הכלי תקשורת שליווה אותו מאז מהניצחון של 2009 משאיר את ביבי לבד. האם נתניהו כמו בסיפור עם המלך עבדאללה ינקוט בצעדים חדשים בוני אימון עם הג'ינג'י בשביל נורמליזציה או שמתחיל פה עידן חדש.

בנימין נתניהו (צילום: פלאש 90)

ג.

אם כבר מדברים על ישראל היום, בנט שלכאורה מצבו מזהיר גם בעקבות התפנית של ישראל היום, וגם בעקבות האירועים האחרונים שהרי האור הביטחוני הוצג עליו. לא יכול לנוח על זרי הדפנה. ההחלטה לגבי ההיפרדות מתקומה או ריצה משותפת צריכה לבוא לידי החלטה. ח"כ סמוטריץ אמר לי בשבוע שעבר שע"פ איך שהוא קורא את המפה הפוליטית, תקומה הולכת לרוץ בנפרד, כלומר בנט הולך על היפרדות. סמוטריץ טען שכל ההתנתקות הזו מגיע משאיפתו של בנט להיות ראש ממשלה, וכנראה שתקומה דתית מדי. מהלך כזה מצד אחד יכול לשדרג את בנט אבל מצד שני יכול להיות התאבדות פוליטית. כלומר או שבאמת סוף סוף קם המחליף של נתניהו או קם טומי לפיד – גרסת הדתיים.

ד.

אבי גבאי  החל להראות השבוע ניצנים של עשייה. כצעד ראשון הוא מינה את תומר לוטן, כראש המטה שלו .תומר ידוע כאדם עם ראש חריף: במבחני ה- LSE קיבל שמונים, שזהו בהחלט ציון יוצא דופן (הדבר ניבחן בשיטת ציונים בריטית) אבל העננה הגדולה עדיין מרחפת על ראשו, ומאיימת עליו ועל הגברת יחימוביץ'. איך בן אדם שניצל את כוחו במגזר הציבורי (כחשב באוצר) ועבר לכאורה בזכות כוח זה למגזר הפרטי. אדם שנגדו יחימוביץ נלחמה במלחמה להגביל את שכר הבכירים איך הוא נהיה היו"ר. ואיך היא תומכת ב"הוא". הרי בלי לחקור יותר מדי צריך להיות עיוור בשביל לא לחבר את הנקודות: אדם היה חשב באוצר בלי תקופת צינון ובאורח פלא מגיע לאחד מהמשרות הבכירות בבזק. מעניין מה שלי העיתונאית הייתה אומרת על זה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.