מההסתבכות עד השחרור (וידאו)

ב-1979 התקבל ג'ונתן פולארד כעובד בצי האמריקני. הוא העביר מידע לישראל, גורש מהשגרירות ונכלא. היום הוא משתחרר {פרשת פולארד}

לאחר 30 שנה בכלא השבת הקרובה ג'ונתן (יהונתן) פולארד מחוץ לסורגים.

פולארד, העביר מידע מודיעיני לישראל ונעצר בנובמבר 1985,פולארד נולד באוגוסט 1954 בטקסס, ארה"ב, וגדל במשפחה יהודית. בגיל 25 החל לעבוד במודיעין של הצי האמריקאי, לאחר שנתיים זכה לסיווג ביטחוני גבוה ועבד כמנתח חומרי גלם מודיעיניים. פולארד נחשף למידע מסווג שהיה קשור לישראל.

(וידיאו באדיבות רשת)

המידע שקשור לישראל הוסתר בידי גורמים אמריקנים, למרות שבין ישראל לארה"ב קיים מסמך הבנות על שיתוף פעולה מודיעיני.

בשלב הזה פולארד פנה לאל"ם אביאם סלע, והעביר דרכו מאות אלפי מסמכים לידי מחלקת ביון מיוחדת בלשכה לקשרי מדע (לק"ם) של משרד הביטחון, שעליו ניצח רפי איתן (רפול) .

מעסיקיו של פולארד החלו לחשוד בו, ה-FBI פתח בחקירה, וב-21 בנובמבר 1985 פשטו סוכני FBI על ביתם של ג'ונתן ואן פולארד. למרות ההתרעות של רפול שהזהירו כי ישוב לישראל, השניים נמלטו לשגרירות הישראלית בוושינגטון, אך לשם לא הורשה להיכנס. לעומת זאת, המפעיל אביאם סלע הורשה להיכנס לשגרירות וכך נמלט מרשויות המשפט האמריקניות.

פולארד הועמד לדין בפני בית משפט אמריקאי שהרשיע אותו בריגול עבור מדינה ידידותית וגזר עליו מאסר עולם, ישראל מצידההחזירה את המסמכים ואף סייעה בגיבוש עסקת טיעון – שנדחתה על ידי בית המשפט.

במהלך שנותיו הרבות בכלא חזר פולארד בתשובה. בצל המחאות הציבוריות לשחרורו הוא קיבל אזרחות ישראלית ב-1996 ולאחר מכן ממשלת ישראל הכירה רשמית בפעולתו עבורה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.