מהומה בכנסת: "חוק השבת הוא יהודי וסוציאלי" (וידאו)

למרות שהחוק לא עלה להצבעה, הציג ח"כ מיקי זוהר את חוק השבת במליאה ועורר סערה במליאה. זוהר התחייב כי החוק עוד יאושר בכנסת וטען כי לא מדובר בחוק דתי ולא בכפייה דתית. {השבת תנצח}

דיון בחוק השבת של חבר הכנסת מיקי זוהר שעלה היום לדיון במליאת הכנסת עורר סערה, למרות כי זוהר רק הציג את הצעת החוק ולא העלה אותו להצבעה, כפי בקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו לאחר שבסיעת כולנו הודיעו כי יתנגדו להצעת החוק ואף בליכוד היה מי שהתנגד לכך.

ח"כ מיקי זוהר אמר בדיון כי "החוק הזה הוא חוק יהודי סוציאלי אבל אם לא תהיה הטענה של חוק של כפייה דתית למה כל הסוציאליסטים יצביעו נגד החוק?". זוהר הוסיף: "אנחנו יודעים שהציבור התל אביבי תמך במחנה הציוני ולציבור התל אביבי יש בעיה עם החוק שלי".

זוהר המשיך ותקף את חברי סיעת המחנה הציוני. הוא טען כי הם "מפחדים מרון חולדאי ומוותרים על העקרונות הסוציאליים בשביל להרוויח קולות תל אביבים. שמעתי את הביקורת בשבועות האחרונים ושמעתי מאיפה היא מגיעה – מקבוצות כוח שמשפיעות על התקשורת".

צפו בדיון הסוער במליאה:

"אנחנו נגן על העסקים החלשים. איפה הסוציאליזם הנאור שלכם? לאן הוא נעלם?", שאל זוהר. מספסלי המחנה הציוני נשמעו קריאות ביניים: "תשכנע קודם את חברי המפלגה שלך", כאשר כוונתם להודעת ח"כ דוד ביטן ואמיר אוחנה כי יתנגדו לחוק השבת.

מיקי זוהר המשיך כי "תל אביב שכחה את הרעיון היהודי פעם אחר פעם. למה בתל אביב רוצים לשכוח את הרעיון היהודי? המדינה הזאת תישאר לנצח מדינה יהודית ודמוקרטית וככזו היהדות תחייב אותנו ליום מנוחה אחד בשבוע והוא יהיה ביום השבת, תרצו או לא תרצו".

הוא טען כי לא מדובר בחוק של כפיה דתית. "תקראו לי כופה דתי חשוך ומשיחי, אני אלך עם דרכי באמונה עד הסוף. הניצחון שלי הוא הניצחון של עם ישראל. ההצבעה נידחת למועד קרוב ואני מדגיש למועד קרוב מאוד", אמר זוהר שציין כי בעז"ה הוא יעביר את הצעת החוק.

הדברים עוררו סערה גדולה בקרב חברי האופוזיציה כשבמהלך הדברים רבים מהם נקראו לסדר והוצאו מהאולם בהם חברי הכנסת מיקי לוי, יואל חסון, מיכל רוזין, חיים ילין ואיציק שמולי. יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן אמר בתגובה כי זוהר הפך את הליכוד ליהדות התורה, אך לא יאפשרו לו להפוך את תל אביב לבני ברק.

יצוין כי הצעת החוק מבקשת לקבוע כי אדם לא יפעיל בית עסק בימי המנוחה, אלא אם קיבל לכך היתר מאת שר הכלכלה. השר רשאי לתת היתר אם מצא כי אי מתן ההיתר יפגע בביטחון המדינה, ביטחון הגוף או הרכוש, בכלכלה, בתהליך עבודה ובסיפוק צרכים חיוניים לציבור או לחלק ממנו, ולאחר התייעצות עם שר הביטחון וראש הרשות המקומית שבתחום שיפוטו נמצא בית העסק.

בנוסף, נאסר להתנות חוזה בפתיחת עסק בימי המנוחה, או לקבוע סעדים בחוזה בשל אי פתיחת עסק בשבת. מי שקיבל היתר להעסקת עובד בשעות המנוחה השבועית, יהיה רשאי להפעיל את בית עסקו ביום המנוחה השבועי, בהיקף שנקבע בהיתר. על הפרת הוראות החוק המוצע ניתן יהיה להטיל עיצום כספי, וכן תיקבע עבירה שהעונש עליה מאסר שנה או קנס.

כמו כן, הפרת איסור הפעלת העסק מהווה עוולה אזרחית כלפי בעלי עסקים אחרים, ונקבעה חזקה לגבי שיעור הנזק שנגרם. סמכויות רשות מקומית לקבוע הוראות נוספות בדבר שעות פתיחה וסגירה של בתי עסק לא יוכלו לפגוע באיסורים לפי חוק זה.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. גבר! הראשון שפתח את הפה על ה"תל אביבים"

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב