מהומה בלשכת גיוס: עשרות מוחים על מעצר עריקים

בעקבות מעצרם של שני תלמידי ישיבה, עשרות חרדים מתגודדים מול לשכת הגיוס וקוראים קריאות בגנות הצבא והמשטרה.


בדקות האחרונות החלה מהומה בלשכת גיוס ברחוב רש"י בירושלים, בעקבות מעצרם של בחורי ישיבה שנמצאו עריקים.

מדובר בשני בחורי ישיבות שבאו להגיש דיחוי בתמימות על פי הוראת וועד הישיבות, אך בלשכת גיוס חייבו אותם להתגייס בשל תנאי כשירותם.

בעקבות כך פעילים מ'הצלה לאחים' הזעיקו עשרות מוחים חרדים לאיזור, במקום מפגינים עשרות חרדים וצועקים קריאות בגנות הצבא והמשטרה.

כוחות משטרה בדרכם למקום.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. חשוב

  בענין של ה"ועד הישיבות" היום ועד הישיבות לכאורה ממונים מטעם הממשלה שהם יגישו את המספר של הבחורים חרדים בשביל לקבל דיחוי, מי כן, ומי לא, שכל זה יהיה דרכם, הם בעצמם בקשו את זה שהם יהיו ממונים אף אחד לא מינה אותם, וכמו שהגמרא (מגילה י"א.) דורשת על אחשורוש שהמליך את עצמו בכח, כמו"כ היום יש אנשים שממנים עצמם על הצבור בכח, והם גורמים צרות צרורות וגזירות קשות עד שיותר קשה הגזירות שלהם מגזירות הממשלה.

  יש לדעת שאע"פ שזה נכון שיש ועד של רבנים ואדמורי"ם הממונים עליהם אבל הם לא יודעים מה שהולך שמה. כי כשהעסקנים שהם נגד גזירת הגיוס, פנו לרבנים וספרו להם את העוולות שנעשים שמה, הרבנים לא מאמינים להם וקשה להם לקבל ולהאמין על המצב הנורא שיש שם.

  בכל אופן הם צריכים לשמור ולעזור לבני הישיבות אבל במציאות זה לא יוצא כך, ולדוגמה היה בחור חשוב ת"ח ירא שמים ירא וחרד אין לי מלים לתאר אותו, ובחור כזה התנפלו עליו בועד הישיבות ואמרו שחייב ללכת לצבא כי אין לו זכות לקבל פטור, הם הפסידו מעמדו של בן ישיבה בגלל שהוא לומד בכולל כזה שלא מתאים לפי חוקי סדום שלהם לקבל הפטור, כי אפילו שיכול להיות שיש בכולל ארבע מאות אברכים אבל בכדי לקבל הדיחוי צריך שיהיה דוקא מתוך הכולל עשרה בגיל של מחוייבי גיוס ואז נותנים דיחוי לכל בני הכולל שמגיע להם דיחוי, אבל אם יש פחות מהמספר לא מקבלים דיחוי זה חוק בלי טעם, והוא לא ידע מזה על כן לא קבל ובקש מועד הישיבות שיעזרו לו ודחו אותו בלך ושוב ואומרים שלא יכולים לעזור לו וזהו, ויש עוד כאלו ספורים.

  אני יודע בבירור שלאלו שהם רוצים לעזור הם יכולים לעזור כמו למשל בנים של ראשי ישיבות או שיש להם קירבה אתם במשפחה הם עוזרים אין להם שום קושי עם זה, שמעתי מאחד העסקנים שאמר מאחד שממונה על המחוז החרדי בצבא שאמר מפורש שיש לו קשרים טובים עם המנהל של ועד הישיבות, ופעמיים בשבוע הם נפגשים והם מתכננים ביחד איך למלאות את היעדים שיהיו מספיק אלו שנופלים שלא יקבלו את הזכות של מעמד בן ישיבה, זה רק חלק מספורים מזעזעים נורא לפי תומו.

  יש עוד ספורים מזעזעים, אחד מהרבנים החשובים שבא אליו עסקן עם בחור ספרדי שהתנפלו עליו ולא רצו לתת לו פטור בגלל שהוא למד בכולל שלא היה מספיק מחוייבי גיוס, והראש ישיבה הזה אמר אני לא יכול לעזור לבחור חוץ מישיבה שלנו, כי אנחנו קבלנו הבטחה מועד הישיבות שבישיבה שלנו לא יעשו בעיות וכל הבחורים יקבלו דיחוי, שאצלנו לא יהיו כשלונות הם לא ישבו עלינו שלא יפלו מתוך האנשים שלנו לשמד, על כן אני לא יכול לעשות כלום אני לא יכול לעזור למי שהוא לא מהישיבה שלנו. שומו שמים!

  לענין ועד הישיבות |
  הגב
 2. איפה ועד הישיבות

  נחוץ להעמיד את התלמידים על חומרת הדבר ועל סיכון מעמדם הכרוך בכך שועד הישבות של היום היא מקום של שחיתות. אני מדבר מנסיון רב, זה לא סוד שיש הרבה בחורים ואברכים רציניים שתורתם אומנתם ולומדים כל היום, ומתקשים לקבל דיחוי, בגלל שהכולל או ישיבה שלהם לא מוכר וכדומה, מספיק התעללות מוועד הישיבות של העמלקים, שפועלים להרבות הגיוס החרדי. סכנת הסתבכות חמורה היא אך ורק ע"י הוועד שגורם להם לאבד את מעמד בן הישיבה ולהסתכן בגיוס ובכלא צבאי. ונחוץ להעמיד את התלמידים על חומרת הדבר ועל סיכון מעמדם הכרוך בכך כשהם מגיעם לועד ברח' מלאכי בירושלים עיה"ק.

  אני אישית לומד בכולל רציני שמקבל דתות רגיל ובנושא של דיחויים רובם מסתבכים, ויש כאלה שפשוט נהיים עריקים בגלל זה, ואני מכיר עוד הרבה ישיבות וכוללים כאלה, וזה ממש הזוי, כי במקום שהועד ישיבות יעזור לבחורים ולאברכים אלה, הם רק מקשים עליהם בדווקא, אולי בגלל שהם קיבלו מליון ש"ח מהצבא לגייס בני ישיבה חרדים. הם חשודים שמתעללים בנו עד כדי קבלת צו גיוס בפועל ואח"כ לשמד.

  למה ועד הישיבות לא עוזרים להם עכשיו??????? |
  הגב
 3. וועד?

  אשרי עין ראתה כל אלה ! הצלחה רבה לכנס האדיר בניו יורק * למרות נסיונות ההתנכלות לכנס הרבבות נרשמה התענינות רבה בכל העולם * כלי תקשורת רבים העבירו את האירוע בשידור חי לכל רחבי העולם * הוכח: גדולי ישראל לא יכנעו ללחצים ויאבקו בכל כוחם על דם לבה של היהדות החרדית * במקביל כתבו גדולי ישראל ביניהם גם הספרדים בארץ מכתב בו הם קובלים על נסיונות הצבא לשטות בבחורים ספרדים ולגייסם לצבא. המסקנות הראשוניות מכינוס הרבבות בארה"ב: המערכה הרחבה שהתגבשה לאחרונה בענין "גזירת הגיוס השמד" באה לידי ביטוי גם בארוע הגדול שהתקיים בס"ד.

  המאמצים שהושקעו בשבוע האחרון כדי לסכל את הצלחת העצרת, מהשמים לא עלו יפה. הציבור החרדי בארה"ב הצביע ברגליו והמונה האלקטרוני שמוצב בכניסות לאיצטדיון מנה 26 אלף משתתפים. גם הנסיון לשוות לכינוס אופי של ארוע סאטמרי פנימי, לא עמד במבחן המציאות. זקן ראשי הישיבות וחברי מועצת גדולי התורה בארה"ב, הגר"א שכטר שליט"א, השתתף בכינוס ונשא בו נאום תקיף נגד חוק הגיוס. הדבר נחשב צעד נדיר מבחינת ראש ישיבת רבינו חיים ברלין שיצא מגדרו הפעם, כי מעטים הארועים הפומביים בהם הגר"א שכטר שליט"א נושא דבריו. תלמידיו ציינו אמש כי גם בועידות השנתיות של אגו"י הוא ממעט לנאום בפומבי.

  הפתעה נוספת: הגר"א פלדמן שליט"א, שנמצא עתה בארץ לרגל נישואי נכדתו, הביע הזדהות באמצעות מכתב ברכה ששיגר לארוע. הגר"א פלדמן, ראש ישיבת נר ישראל בבלטימור, נחשב אף הוא מבכירי המועצת בארה"ב. בנוסף הוא נמנה על החותמים במכתב הידוע שבו פנו גדולי התורה מארה"ב לגדולי התורה וראשי הישיבות בישראל ושטחו בפניהם שורה של שאלות בענין הגיוס. מתברר שלמרות המאמצים לשכנע את החותמים לחזור בהם מהמסר של המכתב ושלא לעסוק עוד בענין הגיוס, הם עומדים בדעתם ונחושים להביע עמדתם המביעה דאגה מהמצב השורר בישראל.

  הדבר בא לידי ביטוי גם בהשתתפותו של האדמו"ר מפעשווארסק שהגיע מאנטוורפן שבבלגיה. מדובר באחד מחשובי האדמו"רים שיש לו השפעה משמעותית על כלל החוגים החסידיים. בנוסף, מדובר בצעד המתפרש כהחלטה שבה ביקש האדמו"ר מפעשווארסק להוכיח כי לא השתכנע מהמכתב ששיגר אליו בשבוע שעבר ראש ישיבת סלובדקה הגר"ד לנדא בדברי שקרים ממש.

  כזכור, ראש ישיבת סלובדקה כתב במכתבו שקרים גלוים נחרצים וטען כי ביחס לכל "הדיבורים והמעשים הקשורים לענייני חידוש גזירת גיוס בני ישיבות, ראוי למעשה שיהיה שקט ולא ידברו, ולא יעשו פעולות מלחמה והתגרויות, כי המצב כעת בעצמותו אין בו שינוי לרעה מאשר מקודם ואדרבא. ומי יודע מה יוכל לקרוא חלילה לכל עולם התורה בארה"ק, על ידי דרכים ופעולות חדשות".

  אלו מאגודה ודגל התורה ופלג בני ברק וכו' שניהלו את קרב הבלימה מול החזית המתגבשת בחו"ל, הביע תקוה כי המכתב ימנע את השתתפותו של האדמו"ר בעצרת. אך למרות זאת, כאמור, האדמו"ר מפעשווארסק הופיע בכינוס והעניק גיבוי גלוי למאבק נגד חוק הגיוס. השתתפו ונשאו דברים אדמו"רים חשובים בארה"ב, וכן דוברים ליטאיים בכירים, כמו הגרי"י קלמנוביץ שהשמיע דבריו בשידור מישראל והגרש"א לוין שהגיע במיוחד מארגנטינה. כן נשאו דברים בשידור מישראל מרן גאב"ד העדה החרדית הגרי"י וייס וכ"ק הגאון הצדיק המקובל הגרי"מ שכטר, ובשם כל העדה החרידית הגאון רב אולמאן.

  שם גם מתחו ביקורת קשה על מה שכינו "נסיונות ההשתקה של גזירת הגיוס" והאשימו חוגים חרדיים שמנסים לחפות על הבעיות הקשות הקיימות, לטענתם, בשל חוק הגיוס. כמה מהם מחו נגד "נסיונות הדיכוי של השלטון הנוהג כמו תקופת סטאלין ברוסיה" וציינו את הפוגרומים והאלימות הקשה של המשטרה בשכונת מאה שערים וכן את המעצרים של ראשי עתון הפלס לפני מספר שבועות "רק מפני שזהו העתון היחיד בישראל שבוקע את חומת השתיקה ומוחה נגד גזירת הגיוס". כפי שנראה, בס"ד הפולמוס שנתלהט לאחרונה בנושא הגיוס, לא יירד מסדר היום בזמן הקרוב וימשיכו להסעיר את הציבור החרדי.

  המכשיר באולם קובע מספר '26060’נכנסו לאולם.

  גם נשמע מ'הגאון הצדיק גדול הדור רבי יהודה עדס שליט"א: "יש גזירת הגיוס ויש גזירת החינוך"
  לאחר שחרית, התייחס הגאון רבי יהודה עדס בפני תלמידי ישיבתו ל"גזירת הגיוס" ואמר כי זו "שואה רוחנית", וכן ל"גזירת החינוך" כשאמר כי מטרת משרד החינוך הינה "לעקור את האמונה" ח"ו.

  לאור הדיונים הרבים בנושא הגיוס וניסיונות ההתערבות בחינוך ילדי ישראל התייחס הגאון רבי יהודה עדס, ראש ישיבת "קול יעקב", למצב כאשר לאחר תפילת שחרית נשא דברים בפני תלמידי הישיבה בראשה הינו עומד.

  הגר"י עדס לא התייחס באופן ספציפי לאירוע כזה או אחר אלא דיבר בכאב על המאבקים של היהדות החרדית בשמירה על טוהר החומות. השתוממתי לשמוע שבוגרי ישיבתנו שולחים לשאול מה דעתי על הגזירות של ממשלת ישראל. אחזור על מה שאמרתי כאן בפני בני הישיבה לפני כמה חודשים.

  וז"ל הזהב: גזירת הגיוס היא שואה רוחנית על כל עם ישראל בכלל ועל עולם התורה בפרט. לצערנו מתעצמת מיום ליום גזירה זו וכבר אכלה חלק גדול מבני התורה. גזירת הגיוס היא שואה רוחנית על כל עם ישראל בכלל ועל עולם התורה בפרט. לצערנו מתעצמת מיום ליום גזירה זו וכבר אכלה חלק גדול מבני התורה.

  בנוגע לגזירת החינוך אחזור מה שאמרתי לפני כמה חודשים בפני מאות אברכים בכנס בוגרים שהתקיים בחדר האוכל. ממשלת ישראל, משרד החינוך, והמחוז החרדי, שמו לנגד עיניהם מטרה לעקור מילדי ישראל את האמונה בבורא עולם בטענה שאמונה בד’זה דבר מופשט ואי אפשר ללמד ילדים דבר מופשט. פניתי אז אל ראשי הישיבות שאם לא נעמוד על המשמר נקבל לישיבות בחורים שלא מאמינים בי"ג עיקרים.

  לעמוד על המשמר הכוונה שכל ראש ישיבה במקום שהוא נמצא ומכיר את מנהלי החיידרים ומנהלי הגנים עליהם לומר למנהלים אנחנו לא מוכנים לקבל שום פיקוח על הדרך איך ללמד את בנינו ובנותינו תורה, לא יעלה על הדעת שאנשים שכופרים בתורה [כמו וועד הישיבה] יכתיבו לנו היאך ללמוד.
  ________________
  החלטת העצרת

  א. רבבות אלפי ישראל בראשות כ"ק מרנן האדמורי"ם, רבנים וראשי הישיבות שליט"א, התכנסו היום יום א’ שלח תשע"ז למחות נגד שלטון הרשע בארה"ק שחרט על דגלו מלחמה על הדת, ובפרט על הגזירה הנוראה שנתחדשה בשנת תשע"ו, שכבר יצאה אל הפועל, שמעבירים בכל שנה מכסות של כמה אלפי בחורים ואברכים חרדים לצבאם המשוקץ, אשר די בזה לזעוק ולהריע, ומכל שכן כשמטרתם גלויה להעביר את כל אותם בחורים ואברכים על הדת ע"י שמערבים אותם בתרבות אנשים חטאים וכופים אותם על ג’ החמורות רח"ל, שזהו "שעת השמד" כפשוטו

  שוב וועד הישיבות מגייסים |
  הגב