מהומות בכפר כנא בעקבות הרג הצעיר: "פשע, לא נשתוק"

בעקבות מותו של ח'יר חמדאן שנורה על ידי שוטרים התפתחה מחאה אלימה: אלפי בני אדם מוחים ונושאים שלטים עם תמונתו של הצעיר, כשהם קוראים קריאות בגנות המשטרה והממשלה. מחר: שביתה כללית והפגנות במגזר הערבי

 

מהומות במגזר הערבי: אלפי בני אדם יצאו אחר הצהריים (שבת) להפגנת ענק בכפר כנא שבגליל התחתון, וזאת במחאה על הריגתו של הצעיר (22) ח'יר חמדאן בידי שוטרים.

צפו בסרטון שמסעיר את המגזר

המוחים מניפים  בדגלי פלסטין ושלטים עם תמונתו של חמדאן ומיידים אבנים לעבר כוח יס"מ שחוסם את הכניסה ליישוב. בעקבות האירוע הוחלט על שביתה כללית מחר במגזר הערבי.

בשל האירוע, נערכה מוקדם יותר היום מסיבת עיתונאים בבניין המועצה המקומית כפר כנא שבה השתתפו ראש המועצה מג'הד עוואודה וחבר הכנסת מוחמד ברכה (חד"ש).

"אנו מצפים מהשר לביטחון פנים להדיח לאלתר את מפקד המחוז וגם את הקצינים האחראים על אותה יחידה שנכנסה לכפר שלנו לפנות בוקר", אמר עוואודה. "כל ילד וכל ערבי שראה את הסרטון הזה נפגע. אנחנו מצפים לוועדת חקירה ונפעל במישור המשפטי. לא נשתוק על הפשע שנעשה בידי אנשים שאמורים לשמור על החוק. אין אף אחד שהוא מעל לחוק – כולם מתחתיו. כולנו יודעים שמדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית והשוטרים לקחו כאן את החוק לידיים".

 דודו של חמדאן, ראפע אמארה, הביע גם הוא כעס על המשטרה, ועל מערך הדוברות שלדבריו "הוציא הודעה שלפיה גם בן דודו של ההרוג נורה בידי שוטר ב-2002. אין שום קשר בין האירועים, אבל כנראה שזו המדיניות של המשטרה כלפי האוכלוסייה הערבית".

אמארה הפנה אצבע מאשימה כלפי השוטרים שפעלו באירוע, ותהה "כיצד הוא היווה איום עליהם, כשהם בתוך הניידת? יש עוד דרכים שהיה אפשר לפעול בהן כדי לנטרלו מבלי להרוג אותו". הוא הוסיף, כי לאחר שאחיינו תקף את הניידת – "הוא נסוג בהליכה. הוא לא ברח. היו יכולים לירות לו ברגל, אבל להרוג אותו ולהתייחס אליו כאילו הוא כבשה? את זה עוד לא ראינו. אנחנו נפעל כדי שמי שעשה את זה יבוא על עונשו".

מהמחוז הצפוני במשטרה נמסר כי "האירוע מצוי בחקירת מח"ש. משטרת המחוז הצפוני תשתף פעולה באופן מלא עם מח"ש לחקירת נסיבות האירוע. כל פרסום או התבטאות אודות תפקוד השוטרים באירוע שפורסמו בשעות האחרונות לא מבטאות את עמדת המחוז הצפוני. עד לסיום ברור הנסיבות ע"י מח"ש יש לנהוג באחריות. מאחר ואלו הם פני הדברים אנו מנועים מלהתייחס לפרסומים, פניות ושאלות עד למתן ממצאים ראשוניים שיתקבלו ממח"ש.

"בהערכת המצב שקיים מפקד המחוז, הורה ניצב זהר דביר לתגבר את כוחות המשטרה בכפר כנא בימים הקרובים במקביל ההערכות המיוחדת הורה ניצב דביר להמשיך ולקיים הידברות עם המנהיגות במגזר הערבי על מנת למנוע הפרות סדר והתפרעויות של צעירים ובמטרה לפעול להחזרת שגרת החיים ולהחזיר את תחושת הבטחון לאזרחים בכפר ובאזור הצפון".

המהומה החלה  עם הגעתם של השוטרים לכפר כנא במטרה לעצור צעיר החשוד בהשלכת רימון הלם. בדרכם לביצוע המעצר הגיע חמדאן כשהוא אוחז בסכין. במשטרה אומרים כי חמדאן ניסה לתקוף את השוטרים באמצעות כלי הנשק ולאחר שחשו מאוימים – פתחו לעברו באש.

מהדלת האחורית של כלי הרכב נראה שוטר שיוצא עם אקדח שלוף, מכוון אותו לעבר חמדאן הנסוג ויורה לעברו. לאחר מכן יוצאים מהניידת עוד שלושה שוטרים, כולם בנשקים שלופים. השוטרים גוררים את חמדאן על הקרקע ומכניסים אותו לתוך ניידת. בהמשך הועבר חמדאן לאמבולנס מד"א ומת מפצעיו בבית חולים העמק בעפולה.

קודם לכן אמרו במשטרה כי חמדאן נורה לאחר שתקף את השוטרים בסכין והם חששו לחייהם, אך סרטון מצלמת האבטחה שתיעד את התקרית מעלה כי הצעיר נורה לאחר שהחל לסגת מהמקום. במשטרה חוששים כי ההפגנה תגלוש להפרות סדר אלימות.

בעקבות פרסום הסרטון תקף ח"כ אחמד טיבי בחריפות את התנהלות המשטרה. "השוטרים ירו בצעיר בדם קר, מבלי שהיווה סכנה", אמר. "מדובר בחיסול נוסח כנופיות רחוב ואני קורא לעצור את השוטר היורה ולהעמיד אותו לדין לאלתר. אפשר והיה צריך להשתלט על הצעיר ולא לחסלו בדם קר".

חמדאן נפצע בפלג גופו העליון ופונה על ידי צוות מגן דוד אדום לבית חולים העמק בעפולה במצב קשה, אך שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.