מהומות והפגנות במגזר הערבי: "שהידים, הציתו אינתיפדה שלישית" (תיעוד)

על רקע השביתה במגזר הערבי, בעקבות הריגת הצעיר ח'יר חמדאן בידי שוטרים, נערכו הפגנות בכמה מוקדים ובהם ת"א וחיפה. בכפר כנא החלו עשרות רעולי פנים ליידות אבנים לעבר שוטרים והבעירו צמיגים. בחיפה קראו סטודנטים לאינתיפאדה והניפו שלטים: "האשמה: ערבי. העונש: מוות"

היום שאחרי הרג הנער הערבי, שביתה כללית במגזר שהבוילה בהמשך היום לידויי אבנים, צמיגים בוערים – וקריאות לאינתיפאדה שלישית בשורה של מוקדים.

במגזר הערבי לא רק שובתים היום (ראשון) במחאה על הרג הצעיר ח'יר חמדאן בידי שוטרים – אלא גם מוחים ומחוללים מהומות.

צפו בהפגנות האלימות – באדיבות רשת  

בכפר כנא כמה עשרות צעירים הבעירו צמיגים והציבו סלעים על כביש 754. לא דווח על יידוי אבנים, כוח משטרה במקום. הכביש נחסם לתנועה לצורך פינוי המפגעים.
סמוך לאוניברסיטת חיפה, התקבצו כמאתיים סטודנטים ערבים כשהם נושאים שלטים ודגלי פלסטין – ואף קוראים לאינתיפאדה שלישית, זאת בעקבות רצח הצעיר והמחאה על האירועים בהר הבית ובעיר העתיקה. על השלטים שנשאו עמם המפגינים נכתב: "האשמה: ערבי, העונש: מוות". גם מחוץ לאוניסרסיטת תל אביב התקהלו היום סטודנטים ערבים – ומחו על הרג הצעיר.

"הרצח של הצעיר בכפר כנא לא היה מתבצע לולא האור הירוק שניתן על ידי השר לביטחון הפנים", טען טארק יאסין, יו"ר תא חד"ש באוניברסיטת חיפה אמר לחדשות 2. "אנו מאמצים את קריאת ועדת המעקב לפטר את השוטרים ואת אהרונוביץ'. יש להעמיד לדין את השוטרים שאחראים על מותו של ח'יר חמדאן".

בתום הערכת מצב נוספת שקיים היום מפכ"ל המשטרה רנ"צ יוחנן דנינו, בהשתתפות סגל הפיקוד הבכיר, הוחלט כי המשטרה תעבור לפעילות מיוחדת ומוגברת ברמה ג', בשל הפרות הסדר האלימות.

"ראיתי במהלך היום את ההתקפות חסרות הבסיס והאחריות כלפי שוטרי משטרת ישראל, ואני אומר באופן שאינו משתמע לשתי פנים: פיקוד המשטרה בראשותי נותן גיבוי מלא ללוחמי, שוטרי ומתנדבי משטרת ישראל העושים ימים כלילות, במסירות ובנחישות למען שלומם וביטחונם של אזרחי מדינת ישראל", אמר המפכ"ל בהתייחסו לאירוע הירי בכפר כנא.

המפכ"ל הנחה לפעול בשיתוף פעולה מלא עם מח"ש. "כולנו נמתין לתוצאות החקירה. ביקשתי מראש מח״ש לתת לחקירה עדיפות עליונה. אני רוצה להבהיר בצורה ברורה וחד משמעית – אין מדיניות הפעלה מבצעית שונה למגזר זה או אחר. האכיפה היתה ותישאר שוויונית, מקצועית והוגנת".

"הנחיתי את המפקדים להמשיך ולפעול בערוץ ההידברות עם גורמי הנהגה במגזרים השונים להרגעת הרוחות ולמניעת הסתה, ובמקביל לפעול בנחישות נגד גורמי קיצון המעוניינים להתסיס את האווירה בימים אלה".ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב הבוקר בפתח ישיבת הממשלה להסלמה בירושלים וברחבי הארץ בתקופה האחרונה והזהיר כי כל מי שיפר את החוק – ייענש בחומרה: "אנחנו לא נסבול הפרות סדר והתפרעויות. אנחנו נפעל בנחישות נגד זורקי אבנים, זורקי בקבוקי תבערה, זורקי זיקוקים, חוסמי צירים וגם נגד הפגנות שקוראות להשמדתנו".

"איננו מוכנים לסבול יותר הפגנות בלב ערינו, שמניפים דגלים של החמאס או של דאע"ש וקוראים לפדות את פלסטין בדם ואש – ובעצם קוראים להשמדתה של מדינת ישראל", הוסיף נתניהו שהנחה את שר הפנים לפעול בכל האמצעים נגד המתפרעים, "כולל לבחון את האפשרות של שלילת אזרחות לאלה שקוראים להשמדתה של מדינת ישראל".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.