מהו אישור נוטריוני ובאילו מקרים הוא נדרש?

אישור נוטריוני הוא הכרח במקרים רבים. הוא למעשה בר הסמכות היחיד שמתקבל בבית המשפט כאישור אותנטי למסמכים מסוגים שונים. המקרים בהם צריכים אישור של נוטריון מורשה הם כשצריך לאשר חוזה בין צדדים, אישור ראיות, אישור צוואות, אישור ואימות מסמכים בשפות זרות על מנת שיהפכו להיות ראיה מצד אחד, ו/או אישור לקבלת אזרחות זרה ועוד.

נוטריון מורשה הוא הסמכות המשפטית היחידה שמקובלת בכל העולם, ומה שהוא אומר נחשב ל-100% קביל. למשל, אם צריך לקיים חוזה בין צדדים או שהחוזה הקיים מגיע לבית המשפט, מי שמאשר אותו הוא נוטריון, ובאמצעות החותמת שלו הוא למעשה מאשר את אמיתות החוזה כראייה בפני השופט. בנוסף, לעיתים נוטריון מורשה נדרש לאשר אמיתות חתימה, או לבקש מהלקוחות לאשר את הבנתם אודות משמעות התרגום וכולי, לרבות מסמכים בין לאומיים על מנת שיקבלו תוקף משפטי בישראל.

מי זקוק לאישור של נוטריון?

אישור של נוטריון מגיע במקרים רבים, בעיקר כשמדובר בטקסט רשמי שצריך אישור לשפה נוספת, בין אם כדי ללמוד בחו"ל, לקבל אישור מיסוי, יכולת תביעה בחו"ל או קבלת דרכון זר ועוד. כל אלו צריכים להיות מתורגמים לשפה הרלוונטית באישור של נוטריון. ללא זה, בית המשפט המקומי – בין אם בישראל ובין אם לא, לא יוכל לקבל את המסמך בשפה שאינו מבין ואינו יכול לאשרה. בין המסמכים שנדרשים לאישורים מסוג זה לרוב – צוואות, תעודות בגרות, תעודות אוניברסיטה, אישורים רפואיים ועוד. החותמת של נוטריון מורשה מספיקה ובשל כך גם העתק נאמן למקור לרוב מספיק כראייה משפטית.

מה זה אפוסטיל?

בעבר אם מישהו היה צריך להעביר מסמכים לחו"ל, הוא היה צריך לעבור את משרד המשפטים, משרד החוץ ואז הקונסוליה של המדינה הזרה אליה היה רוצה להעביר את המסמכים. אבל, מאז החוק שעבר ב-1961 עם חתימת אמנת האג, היום אפשר לעשות זאת באמצעות נוטריון מורשה שייתן מה שנקרא אפוסטיל, חתימה בין לאומית מורשת, שאומרת למעשה – קיצור הדרך. במקום לרוץ בין כל המשרדים, אישור אחד של הנוטריון במסגרת האפוסטיל למעשה מכיל את כל האישורים בחתימה אחת. מתי זקוקים לכך: בעיקר במצבים של דרכונים זרים או של הכרה בנישואין שנעשה במדינה אחרת. למשל, אם בני זוג ישראלים התחתנו במדינה שחתומה על אמנת האפוסטיל, את הנישואין שלהם בארץ יוכל לאשר נוטריון מורשה – כך שהתעודה הזאת תהיה תקפה משפטית גם בארץ ותקנה להם את כל הזכויות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.