מהו היקף החובות של משפחה חרדית?

חוקר במכון טאוב חקר את הכלכלה החרדית וחזר עם מסקנות מעניינות. וגם: מהו הגורם המכריע ביציאת חרדים לעבודה? {מחקר מגלה}

למרות ש 54% מהמשפחות החרדיות מוגדרות עניות, כמעט כל המשפחות החרדיות מחזיקות בבעלותן דירה (או יותר). הפער הזה, כמו רבים אחרים שיפורטו בהמשך, עומד בבסיס מחקרו של איתן רגב, חוקר במכון טאוב לחברה, על תעסוקה ודיור במגזר החרדי. עיקרי המחקר פורסמו הבוקר ב'דה מרקר'.

רגב מוכיח כי למרות הזינוק הדרסטי במחירי הדיור בעשור האחרון, הרי שההוצאה על הסעיף הזה נשארה כפי שהיא אצל מרבית החרדים זאת משום שהם עברו לרכוש דירות בפריפריה ובאזורים זולים משמעותית.

למרות זאת, בעוד היקף הלוואות המשכנתא של האוכלוסייה החילונית כמעט לא השתנה (קרי: עלה באותו יחס לעליית מחירי הדיור) הרי שההזדקקות החרדית למשכנתא זינקה ב–72% בעשור האחרון. כמו כן נרשם גידול במספר החרדים הנוטלים משכנתא.

לטענת רגב הסיבה העיקרית לפער האמור היא העובדה כי רוכשי הדירות בעשור האחרון הם דור שני לחברת הלומדים, כך שהנזילות הפיננסית וכושר ההחזר שלהם פחתו משמעותית לעומת הדור הקודם.

רגב טוען גם כי היקף החוב של משפחה חרדית גדול בהרבה מהממוצע במשק. לדבריו, משפחה חרדית חיה במינוס ממוצע של 3200 ש"ח – נתון חריג מאוד ביחס לשאר החברה.

מדוע אם כן הבנקים מעמידים הלוואות לאוכלוסייה החרדית? רגב מספק הסבר מענין לתופעה. לטענתו, היסטוריית הפירעון החיובית של החרדים, בתוספת הדירות שבבעלותם, משמשות בטוחה עבור הבנקים. רגב מדגיש כי הבנקים מודעים לכך שבמקרי קיצון של חדלות פירעון – הקהילה תתגייס לטובת החייבים.

כך או אחרת, רגב מעריך כי סעיף הדיור המעיק הוא זה שעומד במהפכת התעסוקה בציבור החרדי וזה מה שיגרום לעוד גברים חרדים לצאת לשוק התעסוקה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.