מהיום: גם אישה תוכל להתמודד לתפקיד רב הכנסת

רב הכנסת הנוכחי ייצא בקרוב לגמלאות, ובעקבות הנחיה חדשה של היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, גם נשים יוכלו להתמודד לתפקיד

ייתכן, עקרונית, כי רב הכנסת החדש שייבחר בעוד מספר חדשים, לאחר שרב הכנסת הנוכחי הרב אלכסנדר הופמן פורש לגמלאות, יהיה …אישה.

לאחרונה פירסמה הכנסת מכרז על מנת למצוא לו מחליף. תפקידו של רב הכנסת כולל טיפול בענייני הכשרות של המטבחים השונים במשכן, אחריות על בית הכנסת, על שירותי דת שונים, התקנת ותחזוקת מזוזות למאות החדרים, מכירת החמץ לפני חג הפסח ועוד.

אז מה השתנה כעת? ובכן, תנאי הסף של המכרז המקורי שפורסם כללו דרישה מהמועמדים להציג הסמכת "יורה יורה", כלומר, תעודת רב מוסמך מטעם הרבנות הראשית. בגלל הדרישה הזו נשים כמובן לא יכולות לגשת למכרז, שכן הרבנות הראשית אינה מאפשרת להן להיבחן במבחני ההסמכה.

אלא שדרישה זו, כך פרסם הבוקר 'ידיעות אחרונות', עוררה את זעמן של כמה ארגוני נשים שמיהרו לצאת נגדה. אחד מאותם ארגונים, המרכז הרפורמי לענייני דת ומדינה, אף הגיש פנייה רשמית למנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ' וליועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון, בטענה כי המכרז מפלה נשים ונערך בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

לפי העיתון, בכנסת קיבלו את הפנייה והבינו שהמכרז אכן מפלה, והיועמ"ש של הכנסת שיגר אתמול מכתב לעו"ד ריקי שפירא, מי שביצעה את הפנייה בשם התנועה הרפורמית, ובישר לה: המכרז הקודם נעצר ובקרוב יפורסם מכרז חדש, שיאפשר גם לנשים להתמודד. "הוחלט לבטל את המכרז הקיים ותחתיו לפרסם מכרז חדש", כתב לה עו"ד ינון.

לדבריו, במקום הדרישה המפלה להסמכת "יורה יורה", תתאפשר הצגת תואר ראשון ממוסד אקדמי לצד תעודת משגיח כשרות מטעם הרבנות הראשית לישראל.

המשמעות: לראשונה גם נשים תוכלנה להגיש את מועמדותן לתפקיד רב הכנסת, שכן בשנים האחרונות ישנן מאות נשים שמחזיקות בהסמכה של משגיחות כשרות. "שינוי דרישת ההשכלה במכרז החדש יאפשר לציבור רחב יותר, ובכלל זה נשים, העוסק בתחום השגחת הכשרות ובעל ניסיון רלוונטי בהתאם לדרישות המכרז, להגיש מועמדות למשרה", כתב עו"ד ינון.

מדוברות הכנסת מסרו בתגובה: "במכרז לתפקיד ראש תחום (כשרות ועניינים הלכתיים) הופנתה תשומת לבנו לכך שתנאי המכרז נוסחו בצורה, שאינה עולה עם הפסיקות האחרונות בנוגע לדרישות ממשרות מן הסוג המדובר. תנאי הסף שונו בהתאם. הכוונה היא לסיים את ההליך עד תום כנס הקיץ".

ח"כ אלעזר שטרן מ'יש עתיד', בירך על פתיחת מכרז רב הכנסת לשני המינים: "מאחל שאישה תיבחר לתפקיד רב הכנסת", אמר.

שטרן: "אני מברך את הכנסת על שעצרה את המכרז שמאפשר לגברים בלבד לגשת אליו ופתחה את המכרז לשני המינים. אני מכיר את תפקיד רב הכנסת ומשוכנע שיש מספיק נשים שיכולות למלאו בצורה טובה ומכובדת. מאחל שאישה תיבחר לתפקיד.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.