מהיום: טבילה במקווה – ללא בלנית

לאחר החלטת בג"ץ שקבע שיש לאפשר לנשים לטבול במקוואות,  מפרסם היום (חמישי) משרד הדתות חוזר מנכ"ל שמהיום נשים יורשו לטבול במקוואות גם ללא נוכחות של בלנית במקום.

"על פי פסיקת הרבנות הראשית לישראל טבילת אישה מחייבת נוכחות של בלנית", נכתב בחוזר שפרסם מנכ"ל משרד הדתות, עודד פלוס. "יש לכבד את פרטיות הטובלות, האחריות על כשרות הטבילה מוטלת על הטובלות עצמן".

פלוס מבהיר  כי לטבילה ללא נוכחות בלנית עשויות אמנם להיות השלכות על כשרות הטבילה, אך מטעמים של צנעת הפרט – ניתן לאפשר לה לטבול לבד ככל שטובלת מבקשת זאת. כך שמעתה, האחריות לכשרות הטבילה מוטלת על הטובלת עצמה.

ד״ר שאול פרבר, יו״ר ארגון "עתים" שהגיש את העתירה לבג"ץ, מסר בתגובה: ״אנו מברכים על החלטת הרבנות הראשית ומשרד הדתות להיענות לרחשי הלב של אלפי נשים שמעוניינות לטבול במקווה אך רוצות לעשות זאת לפי מנהגן, כפי שהדבר בא לידי ביטוי בבג״ץ שהגשנו בנושא, אשר בעקבותיו מתפרסם חוזר המנכ״ל הזה".

פרבר הוסיף: "סמלי הדבר שדווקא בעשרת ימי תשובה שהם ימים של תיקון מתבצע הפרסום שיתקן את המצב במקוואות עבור נשים רבות. ההצלחה הזו מעידה כי לא אבדה התקווה לתקן את שירותי הדת כך שישקפו באופן מיטבי את הצרכים של החברה הישראלית תוך שמירה על ההלכה, ואנו נמשיך לפעול בכיוון זה״.

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. זה לא כשר

  על פי הלכה טבילה ללא עיון שאין שום חציצה ובדיקת בלנית שאין שערות וכד' שיוצאות מחוץ למים הטבילה פסולה לחלוטין וכאילו לא טבלה!!!

  פנחס |
  הגב
 2. מצלמות כשרות

  חשבתי שויתרו על הבלנית בתנאי שיהי פיקוח ע"י מצלמות במעגל סגור..( מעגל מצומצם וסגור של משגיחים/מציצים) וכמובן שהמצלמות יהיו כשרות.

  אודי |
  הגב
 3. מצלמות כשרות

  חשבתי שביטלו את הבלנית בתנאי שהטבילה תפוקח ע"י מצלמות במעגל סגור..( רק מצלמות כשרות כמובן..)

  אודי |
  הגב
 4. השלב הבאה זה לידה ללא רופא עקב צנעת הפרט....

  רפואי זה סבבה דתי זה בעיה?
  צבועים

  שרה |
  הגב
 5. "האחריות על כשרות הטבילה מוטלת על הטובלות עצמן". – נגד ההלכה והמנהג

  בושה וחרפה לעומדים בראשות מוסד הרה"ר

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב