מהם הסיכונים הבריאותיים של עדשות מגע והאם הן מתאימות לכולם?

שוקלים להוריד את המשקפיים ולעבור לעדשות? בכתבה הבאה תמצאו את כל המידע שאתם צריכים לדעת.

עדשות מול משקפיים

המשקפיים הראשונים ככל הנראה הומצאו לקראת סופה של המאה ה-13, ומטרתם הייתה להגדיל עצמים למי שסובל מרוחק-ראי. לאחר מכן, הומצאו עדשות למשקפיים אשר נועדו לפתור קוצר-ראי, ורק בשנת 1784 המציא המדען בנג'מין פרנקלין את המשקפיים הדו-מוקדיים, אשר נועדו להתמודד עם שתי הבעיות בו זמנית.
כיום, יוצאים לשוק מספר רב של דגמי משקפיים מעוצבים בהתאם לרוח האופנה העונתית, אך רבים בוחרים בחלופה המודרנית יותר – עדשות המגע. עדשות אלו הינן מעין דיסקיות קטנות ושקופות העשויות מסיליקון ומונחות ישירות על קרנית העין. יתרונן על פני המשקפיים רב, שכן בעוד משקפיים מגבילים את שדה הראיה של העין, העדשות מאפשרות לראות כאדם בריא לגמרי. בנוסף, העדשות אינן נוטות ללכת לאיבוד, להפריע לתנועה בזמן ספורט או בעבודה, להתכסות באדים או להישבר. כמו כן, רבים תופסים את העדשות כיותר אסתטיות ויפות על פני המשקפיים.

הסיכון שבעדשות

אך עם כל זאת, לעדשות המגע ישנם גם חסרונות: הן דורשות תקופת הסתגלות, זקוקות לתחזוקה שוטפת ועשויות אף להוות הוצאה כלכלית יקרה, אך חסרונן הגדול ביותר טמון בכך שהן עלולות לגרום לפגיעה בריאותית בלתי הפיכה בעין. עצמים החודרים לעין מכאיבים ואף עלולים לגרום לנזק, ולכן העין שלנו התפתחה עם היכולת לגרשם בעזרת מצמוץ ודמעות. מהבחינה הזו, העדשות הינן גוף זר לכל דבר, וככאלו הן מהוות סיכון בריאותי.

בין הסיכונים הבריאותיים העלולים להיווצר בגלל הרכבת עדשות:
• דלקת קרנית זיהומית שנוצרת עקב חיידקים שחדרו מתחת לעדשה. הדלקת עשויה להחמיר עד מצב של אובדן ראיה.
• תגובה אלרגית בעין הינה נפוצה מאוד בקרב מרכיבי העדשות וגורמת לכאב ולדמיעה.
• חיכוך בין לחמית העין לעדשה עלולה לגרום להופעת בליטות בשרניות על פנים העפעף, לתחושה של גוף זר בעין ולגרד.
• פציעת קרנית העין מהעדשה תגרום לכאב ולטשטוש הריאה.
• בצקת בקרנית עשויה להיווצר בעקבות חסימת החמצן המגיע לעין, ואלו הסובלים ממנה מדווחים על ירידה בראיה ועל סנוור.

בנוסף לכל הבעיות שהוזכרו, חשוב לציין שעדשות המגע אינן מתאימות לכל אחד. הרופאים והאופטיקאים מתנגדים לתופעה במסגרתה מאפשרים הורים לילדיהם להרכיב עדשות מגיל צעיר, וממליצים לא להתחיל בכך לפני גיל ההתבגרות. העדשות אינן מתאימות גם לאנשים בעלי עיניים רגישות, למטופלים אשר העדשות גורמות להופעת דלקות חוזרות בעיניהם, לעובדי תעשייה החשופים לגז ולאבק וכן לכל מטופל שחש כי אינו מסוגל להקפיד על תחזוקת העדשות ועל ניקיונן.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.