מהן הסיבות לרשלנות רפואית בלידה?

על פי נתונים, ישנם אלפי אנשים אשר נפגעים מדי שנה בשנה מרשלנות רפואית. ישנם מטופלים שאף איבדו את חייהם כתוצאה מכך. מהן הסיבות לרשלנות רפואית? האם ניתן למנוע מקרים של רשלנות? ומה עליכם לעשות במידה ועולה בליבכם החשד כי נפלתם קורן לטיפול רשלני?

כל טיפול רפואי ובצדו נזק שנגרם כתוצאה מטיפול לא נכון או מהפרת חובת הזהירות המוטלת על הצוות המטפל יוגדר כרשלנות רפואית. על פי החוק קיימים שלושה תנאים מוקדמים לעילת הרשלנות הרפואית והם: הפרת חובת הזהירות, גרימת נזק וקיומו של קשר נסיבתי בין הנזק שנגרם לבין הפרת חובה זו. כך בעת הגשת תביעת בגין רשלנות רפואית יש להוכיח שהרופא כשל בטיפול שבחר, הפר את חובת הזהירות שלו ושהיה עליו לצפות את הנזק שנגרם. כמו כן, מוטל על התובע להוכיח כי קיים קשר נסיבתי בין התנהגותו הרשלנית של הרופא לבין הנזק שגרם.

מהן הסיבות לרשלנות רפואית בלידה?

הסיבות לרשלנות בלידה רבות ומגוונות ביניהם ניתן למצוא את אלו הבאות:

חוסר תקשורת בין הרופא למטופל

אחת הסיבות העיקריות לקיומם של מקרי רשלנות רפואית הוא חוסר תקשורת בין המטפל למטופל. על הרופא המטפל לספק מידע הנוגע לטיפול הרפואי ולקבל את הסכמתו של המטופל לתהליך. מקרה בו המטופל לא הסכים לטיפול שקיבל, או שלא הועבר לו כל המידע הדרוש לשם ביצוע החלטה עלול לחשוף את הצוות המטפל לתביעה של רשלנות וגרוע מכך, לגרום לנזק אצל המטופל.

חוסר התייחסות להיסטוריה רפואית

לא פעם טיפול רפואי ניתן או לחלופין לא ניתן כתוצאה מהיסטוריה רפואית של המטופל. היכרות עם עברו של המטופל, על הטיפולים שעבר, רגישויות לתרופות וכיוצא בכך היא הכרחית, במיוחד כאשר מדובר במטופל חדש עמו אין היכרות קודמת לפני הטיפול. התעלמות מהיסטוריה רפואית יכולה להוביל להחלטות שגויות וכתוצאה מכך לטיפול לקוי.

קבלת טיפול על ידי כמה גורמים

הרפואה המודרנית ששואפת להתמקצעות מקסימלית מובילה לכך שלא פעם החולה מטופל על ידי כמה וכמה גורמים. כך נוצר מצב שלשם קבלת טיפול החולה מתרוצץ בין מעבדות לרופאים מומחים ומקבל חוות דעת של רופאים נוספים. חוסר בתקשורת בין הגורמים השונים ולו הקטן ביותר עלול להוביל לנזק רציני וכתוצאה מכך לקיומה של עילה לתביעה על רשלנות רפואית.

מתן טיפול בניגוד להנחיות רפואיות

למרות שרופאים הם גורמים המוסמכים לתת טיפול מעליהם יש כללי אתיקה, נהלים והנחיות רפואיות מהן אסור להם להתעלם. כל התעלמות מהנחיה רפואית של יכולה להוביל לכדי טיפול לקוי, נזק, איחור בגילוי אבחנה, טעויות במתן תרופות, מינונים לא נכונים או כל פעולה אחרת שיכולה לגרום לנזק אצל המטופלים.

חריגה מתחום הידע של הצוות המטפל

כיום רופאים וצוותים רפואיים פועלים בהתאם לתחום התמחותם. כך למשל ישנם רופאים אשר מומחים ברפואה אורתופדית בעוד שאחרים מתמחים ברפואה גניקולוגית לצורך העניין. מתן טיפול החורג מתחום הידע של הרופא המטפל, גם אם נעשה מתוך רצון טוב, יכול להוביל למקרה של רשלנות רפואית.

מה עושים במקרה של רשלנות רפואית?

בכל מקרה בו עולה החשד כי נפלתם קורבן לרשלנות רפואית, מוטב לפנות אל עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית בלידה. עורך דין מקצועי יעזור לכם לבחון באם קיימת עילה לתביעה במקרה שלכם וייצג אתכם על מנת שתזכו לממש את מלוא הזכויות שלכם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.