מהסכם אמריקאי-ישראלי עולה: ישראל תפציץ בסוריה

קצין בכיר בצה"ל ל"דיפנס ניוז": "היינו זקוקים למכניזם למצבים שבהם אנו עשויים למצוא עצמנו פועלים באותו אזור עם אינטרסים בינלאומיים אחרים"

רן דגוני, וושינגטון

הסכם צבאי בין ארה"ב לישראל יתמוך בהפעלה מתואמת של חילות האוויר של ישראל ושל מדינות הקואליציה נגד דאע"ש בסוריה, אם וכאשר חיל האוויר הישראלי יידרש לפעול בקרבה גיאוגרפית לכוחות אוויריים אלה במרחב האווירי הסורי. כך מוסר "דיפנס ניוז".

ההסכם בין ירושלים לוושינגטון נחתם לפני יותר משנה, כחלק מתכנית של משרד ההגנה האמריקאי להפצצות פוטנציאליות של אתרי נשק כימי של משטר אסד, אמרו מקורות צבאיים בתל-אביב לכתבת "דיפנס ניוז", ברברה אופאל-רום. לדברי המקורות, מסדיר ההסכם נוהלים לתרחישים שבהם ייצטרכו מטוסים ישראליים ואמריקאיים לפעול בעת ובעונה אחת בשמי סוריה.
מקור רשמי ישראלי אמר, שההסכם הונח "על המדף" בעקבות הצלחתה של יזמה רוסית להוציא את הנשקים הכימיים מסוריה ולהשמידם. אך, לדבריו, במהלך ההיערכות לקראת ביצוע האסטרטגיה האמריקאית לשחוק ולהשמיד את דאע"ש, ההסכם הזה מספק "מכניזם רלוונטי" לפעולות פוטנציאליות נגד מטרות בסוריה.
המקור הישראלי הדגיש, כי בעוד שישראל תומכת עקרונית בקריאתו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לקיים חזית אחידה נגד דאע"ש ונגד ארגוני טרור אחרים, מטרתה העיקרית היא למנוע נפילת הארסנאל האסטרטגי של אסד לידי חיזבאללה או בעלי בריתו שלוחמים נגד המשטר בדמשק.
חדש: באפשרותכם לסמן קטע מהמאמר ולשתף רק אותו. סמנו קטע ושתפו.
"היינו זקוקים למכניזם למצבים שבהם נוכל למצוא את עצמנו פועלים באותו מרחב אווירי יחד עם אינטרסים בינלאומיים אחרים", אמר קצין בכיר בצה"ל ל"דיפנס ניוז". "לא מדובר בתכנון משותף או במבצעים אוויריים משותפים במובן הקלסי… אך (ההסכם) יסייע לנו במידה רבה מאוד למנוע עימות בשחקים עם חילות אוויר ידידותיים".
בנאום במכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי בהרצליה, אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי ישראל "עושה את חלקה" כדי לקיים חזית נגד דאע"ש. "ישראל תומכת ללא סייג בקריאתו של הנשיא אובמה לשת"פ נגד דאע"ש… כמה מהדברים ידועים, וכמה מהדברים אינם ידועים", אמר רה"מ.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.