מהפיכה במנהל המכס בישראל

צפוי לתרום להגדלת היקפי הסחר של המדינה ואף לעליית האטרקטיביות של ישראל בשווקים הגלובליים

הצעת החוק ליישום מערכת "שער עולמי" עברה היום בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. מטרתה העיקרית של הצעת החוק היא הטמעתה של מערכת סחר חוץ חדשה במינהל המכס. המערכת החדשה צפויה להחליף את המערכות התפעוליות המשמשות כיום את מינהל המכס, ולשרת את כלל הגורמים המעורבים בהליכי סחר חוץ של מדינת ישראל, ביניהם, עובדי המכס, יבואנים, יצואנים, סוכני מכס, משלחים בין לאומיים, נמלי ים, נמלי תעופה, מעברים יבשתיים, חברות תעופה, חברות ספנות, חברות תובלה, מחסנים רשויים ומשרדי ממשלה.

מערכת שער עולמי צפויה לעלות לאוויר בתחילת ינואר 2018 לאחר שנערך פיילוט רחב היקף במהלך השנים האחרונות. בחודשים הקרובים עד לעלייתה לאוויר של המערכת, תיערך פעילות ממוקדת של מינהל המכס יחד עם הארגונים הקשורים במטרה להגיע להתמקצעות במערכת.

תפקידה של מערכת "שער עולמי" הוא לנהל את הכנסת סחורות לישראל והוצאתן ממנה, תוך כדי אכיפת דינים ותקינה בתחומים שונים, כגון: ביטחון, תחבורה, בריאות, בטיחות וגביית מסים. למערכת החדשה יכולות רבות, היא מאפשרת עבודה ללא נייר באמצעות ממשקים נוחים למשתמש, והיא מקילה על הליכי הסחר ומפשטת אותם.

הוזלת הליכי הסחר כתוצאה מפישוט וייעול ההליכים, צפויה לתרום להגדלת היקפי הסחר של המדינה ואף לעליית האטרקטיביות של ישראל בשווקים הגלובליים. כמו כן, המערכת החדשה תאפשר לשפר את מערך ההגנה של מדינת ישראל מפני טרור וייבוא חומרים אסורים ומסוכנים למטרות שונות, וגם לשפר את רמת האכיפה של תשלום מסים וחוקיות הייבוא.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.