"מה הבריות אומרות עליו" / יעקב גבריאלי

באלבום החדש של אלי פרידמן, יש מוזיקה קצת שונה, קצת 'אחרת'. כהרגלו, הוא לא נצמד אל המקובל, המוכר והרגיל, אלא בוחר בקו אישי, צעיר ואנרגטי. יעקב גבריאלי, בטור המוזיקה, מסכם "מה הבריות אומרות עליו":

שירי האלבום החדש של אלי פרידמן, "מה הבריות אומרות עליו", כבר מתנגנים באירועים רבים. ומה הפלא, כשמאחורי אלבום מוצלח עומד זמר מוכשר ועיבודים מעולים, זאת התוצאה. אלי פרידמן, מייצג סגנון מסוים, ובצדק. משום שלאלי יש מוזיקה קצת שונה, קצת 'אחרת'. באלבומיו הוא לא נצמד אל המקובל, המוכר והרגיל, אלא בוחר בקו אישי, צעיר ואנרגטי.

המוזיקה החרדית, מתאפיינת בסגנון מהודק, תבניתי ושמרן, אשר מגודר בגדר של 'מוזיקה חסידית'. השירה מאוד מדויקת, הלחנים בסיסיים וחוזרים על עצמם, ומנסים להתרחק מכל סגנון אחר, כדי להשאר במשבצת המאוד מסוימת- של המוזיקה החרדית. אפשר לומר גם שאין ערך בולט לנגינה של הקלידים, פריטת הגיטרה או הקשת תוף. מה שחשוב זה הקצב, מילים מהמקורות ושירת הזמר שקצת מתעלה מעל הכל.

אלי פרידמן, משתחרר מההגדרה הטבעית הזו ויוצר מוזיקה מקורית. הוא לא נצמד למקובל ולרגיל, אלא צועד בקו אישי וצעיר, אשר בולט כתמיד. הגיטרות המנסרות, המילים המקוריות בחלק מהשירים, המקהלה והעיבודים האלטרנטיביים, הפכו את אלי לזמר מרענן בתוך הז'אנר החדגוני.

במוזיקה החרדית, כדי ששיר יהפוך ללהיט, יש לכוון לשירי חתונות- שירים מקפיצים וקלילים, בעלי משקל אחיד ובסיסי. אך אלי פרידמן הולך בדרכו. להיטיו (כמו "על הסטנדר", "לטעום מהאור", "שלא עשנו" ו "בוטחים בהקב"ה") הפכו ללהיטים בזכות עצמם. העובדה שהריפים, האי סימטריות המיוחדת, השירה המשוחררת והנגיגה שבה יש משקל, מוכיחים שמוזיקה איכותית, טובה, ומקורית- מנצחת כל דבר.

באלבומו החדש, "מה הבריות אומרות עליו", אלי, קצת מוריד את הרגל מהגז, ומוכיח שאלי פרידמן, זה לא רק אושיית אנרגיה, אלא גם אדם בעל קול מחבר ומרגש. הוא פונה אל המיינסטרים, כשהוא מארח את אלי הרצליך, בשיר "אשרי המלך", שיר רוק-חתונות, שכנראה יהיה מאוד פופולרי בעונת החתונות הקרובה. פתיח השיר בנוי מריף קליט שרק יוסיף.

זמר נוסף מצטרף לאלבום המצוין הזה, הזמר יצחק מאיר, שמתארח בשיר "קיים את הילד", הטקסט הוא בעצם תפילה שנאמרת בברית המילה לפני שקוראים לילד בשמו. השיר מרגש ונוגע. תפנית נוספת באלבום, זהו שיר הנושא "מה הבריות אומרות עליו"- שיר פופ-חסידי, קליט וקל. בנוסף, וכמו באלבומיו הקודמים, יש לו שירים שמדברים אל כולנו- שירי מסר, אמונה ותקווה. על העיבודים המעולים, התייצב לצד אלי, כרגיל באלבומיו, המעבד האגדי- ג'ף הורביץ.

אלי פרידמן, החל את דרכו לפני כשבע עשרה שנה, כזמר חתונות צעיר אשר האדרנלין והאנרגיה שהביא, מיקמו אותו בראש זמרי החתונות, כשהוא בדרך כלל עם אורגן בלבד. בין היתר, הלחין, אלי, שירים שהפכו לחלק בלתי נפרד מפולקלור המוזיקה החסידית, כגון, "יזכרם", "ומחליף את הזמנים" של מיכאל שטרייכר.

אלבום זה, בא לאחר תקופה של כחמש שנים, שבה נח מעשיית מוזיקה מקורית. עד כה הוא הוציא ארבעה אלבומים מוצלחים. "השמח בחלקו", "שומע אל אביונים", "בוטחים בהקב"ה" ו"על הסטנדר".

לסיכום- אלבום מצוין של אלי פרידמן, שבו הוא מרגש, סוחף, מקפיץ ונותן את כל מה שמיוחד בו.

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. שמעתי שכבר הוא מכר 3 4 אלף
  זמר ענק!
  וסיקור ענק!
  כמה אמיתי ונכון…

  קוביקו |
  הגב
  • טוב ללקק לאמן ויוצר ומלחין מהנדירים במחוזותינו שיודע לחדש סופסופ מישהו שמחזיר את הכבוד למוזיקה החסידית

   משה |
   הגב