מה הגיב האדמו"ר מגור על פרשת וינשטיין?

שלמה טיקוצ'ינסקי, חוקר והיסטוריון בכיר על החברה החרדית, מנתח את פרשת אסתי וינשטיין על פרקיו ופרטיו לפי דברים ששמע מגורמים בחסידות. { היחצ"נים, ההלם, והזקנים }

אז מה קורה בימים אלה בחסידות גור? שלמה טיקוצ'ינסקי, חוקר והיסטוריון בכיר על החברה החרדית, חסידות ליטאים, מנתח את פרשת אסתי וינשטיין על פרקיו ופרטיו.

החוקר ערך שיחה עם חסיד גור אדם פתוח ועירני, שפירט  בהרחבה על התגובה בחסידות. לטענתו, זו  שיחת היום בגור,  לדבריו, "הרבה מאד. נשים גוראיות קראו ובכו, זה עורר אמפתיה דווקא משום שהיא עשתה הבחנה בין אבא שלה לבין בעלה, לא השמיצה את כלל החסידות כי אם רק את התקנות, וציירה את סבלה של האשה. לכן יש קשב, ועכשיו מתחיל דיון. גם מי שדוגל בתקנות מתחיל לחשוב בקול שיתכן ובדור הנוכחי התקנות לא מתאימות לכול"ם.

בהמשך הטור הוא מגולל את סבלם של הגברים על פני הנשים שמתיחות להסתגל לתקנות.

לגבי ההלוויה של וינשטיין, הוא חושף כי הרבי מגור נאלם דום, "הוא לא רצה לדון בזה כי תכל'ס אין לו מה לומר". לטענתו, "אין תקדים לסיפור כזה, ואין לו אסטרטגיה מה עושים במקרה כזה. הוא מפקיד את הסיפור בידי המקצוענים שמקיפים אותו".

לגבי מופע הפרחים של גור, טוען אותו עסקן, כי "כל המופע בהלוויה היה מתוזמר, יחצ"ן חסידי ידוע עשה את העבודה, הסביר להם איך עובדים מול ארגוני היציאה בשאלה, ומישהו מגבוה, אולי ליצמן, חילק הוראות".

הלחץ הוביל את היועצים גם לטעויות, כמו למשל נאום ההספד נשאה רחלי בתו החרדית, דבר שעורר תהייה בקרב לא מעט חסידים, "זה היה מוגזם שאשה תנאם בפני ציבור, לא יודעים בדיוק מי נתן את ההוראה, בהחלט היה אפשרי שבעלה יספיד ויעביר את המסר הדרוש".

לסיום הוא טוען כי "הסיפור הזה הוא מכה ל'בעלבתים' של גור, הפלג ה'תל אביבי' הוותיק שמשפחת אירנשטיין נמנית עליו. הדור החדש יותר, המוקצן, ובפרט ה'מדריכים', רואים בסיפור הזה הוכחה לצדקת הדרך: הנה אברך שהתחיל לזלזל בתקנות, תראו להיכן הוא הגי"ע.

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. פושעים חסידי גור צריכים לשבת בכלא הם משתלטים על ערים עם שלטים פקטיבים והטשות ומרמה ואז מציעים לאנשים חצי ממחיר הבית הם עושים עוול בערד לתושבים ובוכים שאין להם גנים ויש להם יותר גני מהחילונים ובאישור בית המשפט שנתן להם רישיון לעשוק עיר שלמה עם שלטים פקטיבים

  ישר לב |
  הגב
 2. כמה שטיות אפשר לכתוב ולכתוב ולכתוב.

  אתם יודעים בדיוק מה אמר הרבי מגור.
  מהחדר שלו לא יוצא אינפורמציה אפילו מה השעה.

  תפסיקו לזרגג את השכל
  תתנו בבקשה קצת מידע על מקלב, על קניבסקי למה שתק כאשר אנסו 13
  שנים נערות צעירות כביכול בהסכמתו

  חגי |
  הגב
  • ואתה חסיד גור שעובר על התקנות הכי חריפות של רבך – גולש באינטרנט באתר קוקר – האם הנך חושב שבכך תטהר את שם חצרך על ידי שתטיל רפש על אחרים, ועוד תטנף את מקלדתך בזלזול כלפי שר התורה הגר"ח קנייבסקי?! האם זה יחפה ולו במעט על הסירחון הנורא שיצא מבית מדרשכם זה עתה???!!!

   sarah |
   הגב
 3. פנטזיונר, זה מה שניתן לומר על "החוקר והיסטוריון" ובין מה שנכתב בכתבה.
  כל הכתבה מבוססת על רדידות של מי שקורא לעצמו חוקר והיסטוריון.
  "הוא שוחח עם חסיד גור" וכו' וכו'. הכל פנטזיות.

  חבל שבסוף הכתבה לא הוספתם ט.ל.ח.

  תכל'ס, הורדתם את הרמה של האתר שלכם הכי נמוך שיכול להיות.

  דוד ר. |
  הגב
 4. הקשר לכותרת ולתוכן היא כמו הקשר בין התוכן למציאות…

  הקשר לתואר "חוקר והיסטוריון" הוא הקשר לבין ה"ניתוח לפרטי פרטיו של פרשיית וינשטיין"…

  הקשר בין העניין הרב של אתר שלכם לפרשייה הוא כמו הקשר של הסוטה לסטייה שלו…

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב