מה הקשר בין החתונה המלכותית בלונדון למתנחלים?

מעניין אם מישהו מילדי ההתנחלויות או מהילדות שם שמעו בכלל על החתונה המלכותית בבריטניה. זה יותר מדי אסתטי. יותר מדי רגוע. לא מהלכים שם אימים. לא בבריטניה. לא חושבים שם שהעולם עומד לקרוס. כמה חבל. כמה חבל. הטור של דב הלברטל

החתונה המלכותית בבריטניה, היא מופע אדיר של אסתטיקה. של נינוחות. של אהדה קולקטיבית. של קוסמופוליטיות. של הבנה לאירוע מכונן המאחד את כל העולם. מאות מיליוני צופים, ברחבי כל העולם, רותקו לטקס. כולם הוקסמו. כמו סיפורים באגדות, אלא שזה התרחש במציאות.

ובזה אני מקנא. אני מקנא, לא כי אין לנו בית מלוכה. לא זה. אני מקנא כי בתודעה הלאומית שלנו, אין מקום לאסתטיקה. לנינוחות. אין. כל עוד הימין בשלטון, נשמע כל היום וכל הלילה על איומי טרור.

התודעה של הימין היא של הישרדות והליכת אימים. הטרור האיראני. הפלסטינים. החמאס. גם אם חלק נכון, אבל לחיות כך כל היום, כדי לקבל יותר מנדטים, וגם בגלל סוג תודעה כזו, זה יותר מדי. אין אצלנו תודעה של חיים אזרחיים. צבעוניים. אין. רק שחור.

אני משוכנע שבהתנחלויות, יש עוד פחות מקום לאסתטיקה זו. כי כולם שם טרודים בטרור היומיומי. מלמעלה למטה מלעיטים אותנו שלנצח נאכל חרב, ושהטרור מאיים עלינו מכל הכיוונים. ושהערבים כולם רוצים להשמיד אותנו. לזרוק לים. ושזה מה שעלול לקרות מחר בבוקר. כך הם חיים.

מעניין אם מישהו מילדי ההתנחלויות או מהילדות שם שמעו בכלל על החתונה המלכותית בבריטניה. זה יותר מדי אסתטי. יותר מדי רגוע. לא מהלכים שם אימים. לא בבריטניה. לא חושבים שם שהעולם עומד לקרוס. כמה חבל. כמה חבל.

חז"ל דווקא הכירו בעניין של כבוד מלכים. על פי דין, יש עניין להשתדל לראות בכבודם של מלכי האומות. אפילו במחיר של עבירה מדרבנן, משום כבוד הבריות. כי ככל שכבוד מלכי האומות גדול יותר, אם יזכה, יראה בעולם הבא בכבודם של מלכי ישראל. ואחד התנאים, כהן, היה מדלג על קברים כדי לראות מלכי האומות. אז חז"ל העריכו את האסתטיקה הזו.

אבל אין סיכוי שבשלטון הימין, ואנשי הימין, יבינו בכלל את זה. כי הם נרגנים ורואי שחורות מטבעם. רואים את העולם רק דרך קנה הרובה. בשבילם העיסוק בחתונה המלכותית, הוא דבר של הבל. כל אסתטיקה זרה להם. זה לא מתאים להם רגשית. הם אטומים רגשית. לא רק מחתונה מלכותית הם לא ייהנו, גם לא ממוסיקה איכותית, גם לא מנוף מרהיב, וגם לא מסיפורים המתארים עולם כאילו לקוח מהאגדות. זה זר להם. אין בזה שום דבר כוחני, ולכן אין בו טעם.

אז זה הקשר בין ההתנחלויות לחתונה המלכותית. ככל שהאסתטיקה תהיה גדולה יותר, ככל שהעולם יהיה יפה יותר, כך זה יהיה זר להם. מרוחק מהם. מנוכר להם.

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מציעה לך ללכת לטיפול ולשחרר את כל השנאה

  מציעה לך ללכת לטיפול רגשי ולשחרר את כל השנאה, הכעס והפחדים שיש לך. מבטיחה לך שתהיה הרבה יותר מאושר. גם חכם.

  שושי |
  הגב
 2. מצא מין את מינו

  הוא ואמנון אברמוביץ מקשקשים דברים הזויים וחושבים שכל הציבור מטומטם…
  רק להזכיר ל"מלומד" דב ,,,, שאת אוסלו עם כל הדם היהודי הרב שנשפך הביא השמאל…
  וחוץ מזה, מה הוא יגיד כשיבואו לפנות (היל"ת) את ברכפלד???? את אלעד???? את רכסים???
  עפ"ל….

  שלמה |
  הגב
 3. פשוט מטומטם

  פשוט מטומטם! לא מבין דבר וחצי דבר במתנחלים.
  אין שכל – אין דאגות.

  עמיחי |
  הגב
 4. דביל מושלם

  מה הקשר בין החתונה באנגליה לחיים בארץ??? וכי אלה שגרים באנגליה מאויימים כמו שאנחנו מאויימים ?? יש להם גבול בעזה שכול רגע ורגע אלפי מחבלים מחכים לפרוץ את הגבול ולטבוח בישובים הסמוכים לגדר???
  באמת אני תמה ומשתאה לאן הלכה לבקר דעתו של הלברטל ולמה היא לא חוזרת למוחו לאחר העדרות ממושכת..
  סתם לעצם הענין.. אני בטוח שבאלקנה ועלי ועוד ישובים ביו"ש אנשים כן התעניינו וקראו וצפו על החתונה. מאיפה הלברטל מחליט שזה לא מענין אותם זה אני לא יודע..
  בברכת שתשרה הדעת והחכמה עלי ועל כל ישראל במהרה…

  תמה ומשתאה אנוכי.. |
  הגב