פורים קטן? הפרופסר מסביר לרזי (הקלטה)

פרופסור אביגדור שנאן מהאוניברסיטה העברית, חוקר ספרות חז"ל, מסביר בראיון לרזי ברקאי על המנהגים המיוחדים לציון פורים קטן. האזינו. {מנהגים וסגולות}

אם לא שמתם לב  היום (שלישי), י"ד באדר א', חל יום "פורים קטן".

פרופסור אביגדור שנאן מהאוניברסיטה העברית, חוקר ספרות חז"ל, מסביר בראיון לרזי ברקאי על המנהגים המיוחדים לציון היום.

האזינו

אמנם ללא אזני המן ובלי מסכות ורעשנים, אבל היום (שלישי), י"ד באדר א', חל יום "פורים קטן". פרופסור אביגדור שנאן מהאוניברסיטה העברית, חוקר ספרות חז"ל, הסביר בראיון לרזי ברקאי במה בדיוק מדובר, וסיפר גם על המנהגים המיוחדים לציון היום.

"פורים קטן נולד מהעובדה הפשוטה שבכל 19 שנה יש שבע שנים מעוברות, בהן יש שני אדרים – אדר א' ואדר ב'", אמר, "את פורים עצמו, החג עצמו על כל מרכיביו, העבירו לאדר ב' כדי שיהיה קרוב לפסח, ו

"פורים קטן נולד מהעובדה הפשוטה שבכל 19 שנה יש שבע שנים מעוברות, בהן יש שני אדרים – אדר א' ואדר ב'", הוא מסביר, "את פורים עצמו, החג עצמו על כל מרכיביו, העבירו לאדר ב' כדי שיהיה קרוב לפסח, ונשאר אדר א' יתום מסכן. ואז, באותם ימי החג, בי"ד וט"ו אדר א' – שמקבילים לי"ד וט"ו אדר ב' – מציינים יום שנקרא פורים קטן".

מקור השם, קיים מימי הביניים. "השם הזה התגלגל מימי הביניים והמשמעות שלו היא באמת שזה מעין רמז, זכר לפורים שיהיה בעוד חודש ימים", הסביר.

אלא שבשונה מפורים שיצויין בחודש הבא, מצוות היום בפורים קטן אינן רבות. "הביטוי היחיד שלו זה קצת בתפילה ויש אנשים שקצת מרבים יותר בסעודה, שזה תמיד מצווה יפה", תיאר.

עוד מסביר הפרופסור. "שפורים שני, שזה דבר שונה לחלוטין, יש גם שושן פורים, יש גם פורים משולש ויש גם שושן פורים קטן. הפורים הזה מתחפש להרבה מאוד הופעות שלו".

שנאן מפרט על עיבור השנה. "הוא דוחה את הפסח לתקופת האביב, זו הסיבה העיקרית של הוספת החודש הזה, כי פסח חייב ליפול בתקופה שכבר השעורה הבשילה. אם לא היינו מעברים את השנה היינו כמו המוסלמים, חוגגים פסח פעם בקיץ, פעם בחורף".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.