מה חיפשתם בויקיפדיה השנה?

נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס ז"ל הוא הערך הנקרא ביותר בוויקיפדיה בשנה החולפת, עם חצי מיליון קריאות – כך עולה מדרוג הערכים הנקראים ביותר בוויקיפדיה בשנת 2016. אחריו ברשימה במקום השני הערך "ישראל".{ פרס וטראמפ]

אז מה קראתם השנה בויקיפדיה?  נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס ז"ל הוא הערך הנקרא ביותר בוויקיפדיה בשנה החולפת, עם חצי מיליון קריאות – כך עולה מדרוג הערכים הנקראים ביותר בוויקיפדיה בשנת 2016. אחריו  ברשימה במקום השני הערך "ישראל" ובמקום השלישי באופן מעט מפתיע סדרת הטלוויזיה "תאג"ד".

 

דונלד טראמפ, הגיע למקום הרביעי, . במקומות החמישי עד העשירי נמצאים לפי הסדר: הסדרה משחקי הכס, ארצות הברית, מדינות לפי אוכלוסייה, דרגות בצה"ל, יצחק רבין ז"ל, שזכה לעליה מהותית בצפיות בסמוך ליום השנה להרצחו והשיח על הפסקת מימון העצרת לזכרו, ובנימין זאב הרצל.

"בנימין נתניהו" נשאר מחוץ לרשימת עשרת הערכים המובילים ודורג במקום ה-11 עם פער של 9,000 קריאות כדי להיכנס לרשימה. לדברי מיכל לסטר, מנכלית ויקימדיה ישראל, מניתוח הצפויות נחשף השימוש של ויקיפדיה במערכת החינוך.

 

"התלמידם נחשפים למידע מערכים המשולבים בתוכנית הלימודים כמו: בן גוריון, מערכת השמש, קערת הסדר, הטבלה המחזורית ועוד", ציינה לסטר. "בנוסף אנו רואים שהציבור הרחב לומד על נושאים ההופכים לאקטואליים כמו הערך סלמונלה שנצפה פעמים רבות בתקופה הסוערת סביב הפרסומים על הרעלות מזון, יהדות קונסרבטיבית ופרשת ילדי תימן".

 

בשנה האחרונה נצפו בוויקיפדיה העברית 512,564,440 דפים, בכל יום בממוצע נצפים 1,525,489 דפים, נעשות 20,676,148 עריכות ונכתבים 45 ערכים חדשים. מספר העורכים הפעילים בישראל עומד על 760 בחודש מתוכם 150 פעילים מאוד, זו עלייה של 20% לעומת השנה הקודמת ומנוגד למגמה העולמית של ירידה של 1% בעורכים הפעילים.