מה לרב גרוסמן ולבר רפאלי? / הרב ישראל גליס

מדוע "מלכלך" ידיו הרב גרוסמן בעריכת חופתה של בר רפאלי, בניגוד, לאמו שנלחמה על צניעותן של נשים? * מה הקשר בין השופט חשין לרבי נחמן מברסלב? הרב ישראל גליס שואל ומשיב

בימים הקרובים תתקיים חופתה וחתונתה של דוגמנית שמגלה יותר ממה שהיא מכסה. אנשי היח"צ שלה פנו לרבנים רבים על מנת שאחד מהם יסכים לחתן אותה, אך כפי הנראה, כולם סרבו לזה.

אחד מן המאכערים הנוכלים, התחנן אל הרב יצחק דוד גרוסמן שליט"א, שיערוך לה חופה והוא ניאות. בכך גורם אותו האדם, לקחת את כל תפארת העשייה של הרב גרוסמן ולקבור אותה תחת חופה עלובה של אשה שנוהגת בחוסר צניעות.

עניין זה מעלה בקרבי זיכרונות מאמו של הרב גרוסמן, הרבנית פערל גרוסמן ע"ה, שהייתה נוהגת לדרוש בנימוס מהנשים שהיו מגיעות אל הכותל המערבי להיות צנועות: ללבוש צעיף ולהתכסות. היא לחמה על צניעותן של בנות ישראל.

ואני שאני מכיר את הרב כבר למעלה מחמישים שנה, לא מסכים עם הנזק שעושים לו אותם עסקנים קטנים שמסביבו, ושמחפשים להתקדם על חשבון הרב ביח"צ זול. חופה כזאת, מתאים שרבנים אחרים (ומבלי להמעיט בכבודם, חלילה), המנוסים בחתונות סלב וידוענים כדוגמת הרב לאו או הרב מצגר, יערכו.

והלא לרב לא יהיה מזה כבוד וגם לא כסף עבור המוסדות שלו שטובעים בחובות. והלא הרב מכתת את רגליו ברחבי העולם יום ולילה, כדי להחזיק את מוסדותיו, האם עריכת חופה כזאת תביא לו הכנסה כספית למוסדות? -בוודאי שלא. רק הנזק התדמיתי שיהיה בעקבות עריכת חופה שכזאת- יהיה גדול מאוד. כך היה גם לפני כמה חודשים כאשר אותם עסקנים, ארגנו לו חופה דומה וגרמו לו נזק רב.

יחד עם רבים אחרים, אני יכול רק להצטער על כך ובפרט שאני מדמיין לעצמי את הרב עומד מול אותה הדוגמנית שמביישת בצניעותה את בנות ישראל…

מה הקשר של השופט חשין לרבי נחמן?

היום (א'), מובא למנוחת עולמים ולתמיד השופט מישאל חשין, האיש שנלחם בכל מה שקשור ליהדות והרשימה בה נלחם ארוכה מאוד.

לפני חמש שנים נהרג בנו שניאור זלמן שנקרא על שם אביו של השופט. בעקבות כך, נשבר מאד השופט חשין.

בעת שידור אחת מתוכניות הרדיו שאני שותף בה, האזין גם הוא לתוכנית ששודרה במוצאי שבת ברשת ב', ושם סיפרתי שלפני שלוש עשרה שנה נסעתי יחד עם שניאור בנו לאומן. לשניאור הייתה חברת נסיעות "ימבטבע", של טיולי נוסעים באוניות באגן הים התיכון, והחלום שלנו היה להוביל את חסידי ברסלב דרך הים מחיפה לאודסה ומשם באוטובוסים לאומן. כדי לבדוק את העניין, לקחנו טיסה לאודסה ומשם נסענו לאומן. בהגיענו לאומן עלינו לציון, שם היינו לבד, ולאחר כמה דקות פרץ שניאור בבכי וקיבל על עצמו שכשיוולד לו בן הוא יקרא לו נחמן.

חזרנו מאומן. מהתוכנית של חברת הנסיעות, לא יצא כלום, בגלל מספר סיבות, אבל לשניאור, נולד בן ושמו בישראל נקרא- נחמן איתמר, בחורף הקרוב, יחגגו לו את בר המצווה.

כשסיפרתי את הסיפור הנ"ל בתוכנית, שמע, כאמור, גם השופט מישאל חשין, את השידור. הוא התקשר אלי למחרת בזעם וטען שלנכד שלו לא קוראים נחמן, אלא רק איתמר. כאישור לסיפורי, שלחתי לו את הפתק שעליו חתם שניאור ז"ל שבו הבטיח שיקרא לבנו גם בשם נחמן.

מישאל חשין, ייקבר בקבורה אזרחית ליד בנו שניאור, שניהם זכו לנכד שייקרא בשם נחמן הי"ו.

הבהרה: הדברים לא נכתבו כדי לפגוע באיש היקר הרב הגאון ישראל מאיר לאו שליט"א . ואם מדברי השתמע שפגעתי בכבודו אני מבקש סליחה ומחילה

20 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. הכי קל לתלות הכל בעסקנים אולי הרב גרוסמן חולק על מרן הרב גליס??? אולי הוא חושב שעדיף להניס לפחות טיפה קדושה באירוע פרוץ כזה

  יעקב |
  הגב
 2. הרב גליס!!! כל מילה בסלע!!! אישה שהכשילה וממשיכה להכשיל רבבות רבבות יהודים בגאווה לא ראויה שרב שיקדש אותה!!!

  חיים |
  הגב
 3. מדהים כמה שטויות הצלחת בעמוד אחד, ומי אתה בכלל שתביע את דעתך על הרב!?

  אורי |
  הגב
 4. השתגענו.הרב מחתן .בת ישראל טועה אולי תחזור בתשובה כמו שעשו גרועות ממנה
  אשריך מו"ר הרב גרוסמן שמה שחשוב לו זה לקרב ומי שמכיר את הרב זה כל יעודו לקרב ולקרב

  משה |
  הגב
 5. שיהיה לבר רפאלי ולעדי עזרא במזל טוב. בעיניי דבריו של הרב ישראל גליס מפליאים. מעניין האם הרב ישראל גליס שאל את הרב גרוסמן מדוע הוא מחתן את הזוג לפניי שהקליד את דבריו נגד? אני מניח שיש לו את הטלפון של הרב גרוסמן. אולי הרב גורסמן שאל אחד מגדוליי הדור על העניין שאמר לו לערוך את החופה?? אני בטוח שהרב גליס איננו חושד ברב גרוסמן שהוא פועל בניגוד להלכה כשהוא מחתן את הזוג המדובר ולאמר שהרב לאו ראוי לחתן זוג כזה והרב גורסמן לא זה לשון הרע על הרב לאו, וכי הרב לאו הוא רב סוג ב'? מה הוא רפורמי? ומעבר לכך, עצם זה שנערכת חתונה יהודית לפי כל כללי ההלכה עם חופה וקידושין זה לצערנו לא מובן מאליו בימנו. יש כאלה שעושים טקסים של הנוכריים בקפריסין ונרשמים במשרד הפנים כנשואים לכל דבר. זה שהכלה אמרה שלפחות בזמן החופה היא רוצה להרגיש קרבת אלוהים זה מה בכך? השאלה על מה בוחרים להסתכל? על זה שהזוג המדובר לא שומר את כל המצוות או על זה שלמרות הכל הם לא מנותקים לגמריי? ואולי טקס החופה והקידושין שיערוך יהודי צדיק וחשוב כמו הרב גרוסמן יכול להזיז משהו בנשמותיהם? מישהו יודע להעריך מה המשמעות של להרגיש ולו לזמן קצר קרבת אלוהים? אז אולי דווקא כדאי שרב גדול וצדיק כמו הרב דרוקמן יהיה זה שיסדר את החופה? רק השבוע אמר הרב שטיינמן שליט"א שאפילו רשע כמו יאיר לפיד יכול לחזור בתשובה אז בטח ובטח הזוג האמור.

  שלמה שרוני |
  הגב
 6. בערב יו"כ נראה לי שכדאי לעסוק קצת יותר בלהגדיל את האור מאשר להוסיף ולקשקש בחושך…אני בהחלט לא מסכים עם הדרך שלה אבל אחרי הכול גם "אותה אישה" יהודיה וגם בה יש נשמה קדושה שבע"ה יום יבוא ותתגלה….ואשריו של הרב גרוסמן שבע"ה בעזרתו עוד זוג יהודי יזכה הינשא כדת משה וישראל ולא באיזו חתונה אזרחית…שנזכה לעסוק ולראות את האור שבזולת!

  דניאל |
  הגב
 7. ידידי, להגיד שהעסקנים מתפעלים את מערך השיקולים של הרב גרוסמן, פירושו זלזול עמוק באינטלגנציה, ובבחירה האישית של הרב. אילו למשל, הרב שיינברג היה נבהל כמוך, ונמנע מלקדש בחתונה של עדן הראל ועודד מנשה, יתכן ועולם התשובה היה מאבד את הנשמות היקרות האלה שמזכות את הרבים וגורמות לקידוש שם שמים אדיר. לאט לך. הייתי נזהרת מלהתבטא באופן כה דורסני וחסר רסן.

  לירון |
  הגב
 8. גליס אכול קינאה שהוא לא הוזמן להיות בחתונת השנה כפי שנקראת, מה לעשות שכולם דילגו עליו.

  אשר |
  הגב
 9. ישראל גליס, כנראה שכחת שאנחנו בערב יום כיפור, אז אני מזכיר לך שאנחנו בערב יום כיפור, קודם כל תגיע לאבק רגליו של הרב גרוסמן ולאחר מכאן תוכל אולי לבקרו. תתבייש לך, ורוץ לבקש ממנו סליחה ומחילה לפני יום הדין!!!

  ישראל |
  הגב
 10. אני מאמין שהיא תבוא צנועה לחופה וכן הוא יגרום שתנשא כדת וכדין ערב יוכ"פ לחפש זכויות ולא חובות ובמיוחד תפסיקו למתוח ביקורת על רבנים זה פשוט בושה

  שלמה |
  הגב
 11. אולי היא עוד תחזור בתשובה כשתראה את פניו המאירות של הרב גרוסמן

  אלישבע |
  הגב
 12. וכי לא דבר ידוע הוא שבעבר היה "רב המועדונים"?? וכי זה היה יותר בסדר?
  אלא שמטרת הרב היא קידוש ה' וקירוב רחוקים אז וכיום.. בטוחני שכבוד הרב פעל בשיקול דעת רב שהרי כותב המאמר עצמו מוכיח שלרב לא יהיה מכך שום רווח…

  rr |
  הגב
 13. הרב גרוסמן הוא איש מיוחד. מהצדיקים בדורינו. אם הוא לקח את זה על עצמו, הוא יודע למה ובוודאי שזה בסדר.

  א. ב. |
  הגב
 14. הרב גליס צודק. גם לי מאוד צרם העניין. שרב כל כך גדול וצדיק הולך לקדש אישה פרוצה.

  עמי |
  הגב
 15. מה הבעיה שהוא יקדש אותה??עדיף שתינשא שלא כדת וכדין?

  יהודי אוהב |
  הגב
  • חד משמעי כן, ויש לזה עוד סיבות…

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב