מה מבשל אבו מאזן? השבוע אציג את התכנית המדינית

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן מבטיח להציג בשבוע הקרוב פתרון חדש לסכסוך הישראלי-פלסטיני ■ לטענתו מדובר בפתרון מדיני ודיפלומטי אך לא מסורתי, והוא אף חושש שהאמריקנים לא ייענו להצעתו

האם אבו מאזן ניצב בפני פריצת דרך מדינית? בריאיון לטלוויזיה המצרית הבטיח היום (א') יו"ר הרשות הפלסטינית כי הוא מכין פתרון "לא מסורתי" לסכסוך הישראלי-פלסטיני שייחשף בשבוע הקרוב.

"האם על העם הפלסטיני והעם הערבי לצפות להפתעה שאתה תציג בתקופה הקרובה, בשבוע הקרוב?", שאל המראיין מתחנת השידור המצרית "צדא אל-בלד", ואבו מאזן השיב: "יהיה פתרון לא מסורתי. אבל אני לא אכריז מלחמה על ישראל. יש לי פתרונות מדיניים ודיפלומטיים".

לאחר שרמז על הפתרון המדיני המסתמן והבטיח להציג אותו בשבוע הקרוב, נשאל אבו מאזן על ידי המראיין אם הוא חושב שהאמריקנים ייענו להצעה המדוברת. תשובתו הכנה של יושב ראש הרשות הפלסטינית הייתה: "אני חושב שלא".

נשיא מצרים: "פועלים להקמת מדינה פלסטינית"

בפגישה שערך היום עם בכירי כלי תקשורת מקומיים במצרים, הדגיש הגנרל כי מצרים לא תחדל מלתמוך בסוגיה הפלסטינית. הנשיא הוסיף כי דרישתו היא שהמחיר ששילמו בני העם הפלסטיני בעזה יהיה פיקדון לפתרון הסוגיה הפלסטינית בכללותה, או פתרון קבע.

בהמשך דבריו ציין א-סיסי כי מצרים מנסה כעת לנצל את האירועים בעזה על מנת לפתור את הבעיה הפלסטינית והדגיש כי "מצרים לא תהסס לענות על הדרישות ההומניטריות של האחים בעזה באמצעות מעבר רפיח".

אבו מאזן על הפסקת האש: "היוזמה המצרית – היוזמה היחידה"

אתמול הצהיר אבו מאזן כי היוזמה המצרית להפסקת האש בין ישראל לחמאס היא היוזמה היחידה המונחת על השולחן, ולדבריו הוא העביר את המסר הזה לארגון חמאס. במקביל, קרא אתמול משרד החוץ המצרי לשני הצדדים להסכים להפסקת אש בלתי מוגבלת בזמן, ולחדש את המשא ומתן לטובת הסדר מלא.

"אין אף גורם שיכול להציע יוזמות פרט למצרים, והם (חמאס) מכירים בזה", אמר אבו מאזן. "למרות העובדה שקיימים נושאים רגישים ויש מכשולים, היוזמה תוכל להתגבר עליהם, ואיש לא יוכל להתכחש לה או לבטל אותה".

בימים האחרונים, אבו מאזן לא התייחס לפגישותיו המדיניות בקטאר עם חאלד משעל ועם נציגי המשלחת הפלסטינית לקהיר. רק אתמול, לאחר פגישתו עם א-סיסי בקהיר, התבררו תוצאות המגעים הללו, ולפיהן קיים פער ניכר בין כוונותיו של אבו מאזן לכוונותיו של משעל.

לכן, אבו מאזן מקבל גיבוי מלא מנשיא מצרים א-סיסי לביצוע מהלך המנוגד לרוח הדברים שנשמעים ביומיים האחרונים מפי הנהגת חמאס. המהלך המדובר הוא לקרוא לכל הפלגים הפלסטינים להפסיק את האש מיידית ולחזור למגעים העקיפים עם ישראל בתיווך מצרים, ללא תנאים מוקדמים.

אבו מאזן גם הבהיר כי לא ניתן לגשר כרגע על המחלוקת בינו לבין חאלד משעל, ולכן ההחלטה להפסיק את האש מיידית ולחזור למגעים העקיפים במצרים תהיה עם חאלד משעל או בלעדיו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.