מה נעשה בלי קצבאות הילדים? מי האחראים על הילדים? וגם: ברשות השידור מבקשים לשמור שבת • טורו הפוליטי השבועי של אבי רוזן

 

ילדי ישראל היקרים

השבוע נפל דבר בישראל. מדינת ישראל החליטה באופן רשמי להתנער מכל אחריות כלפי ילדי ישראל. הקיצוץ לטענת ממשלת נתניהו היה דבר מתבקש הם סברו כי יש לטפל באופן מידי בגרעון התקציבי. מדובר 'בממשלה אחראית'. אלא, שדווקא שר האוצר יהיר לפיד הממונה על עיצוב המדיניות הכלכלית של המדינה הסביר את המהלכים שלו ואמר :"הקיצוץ מוסרי המדינה לא אחראית על הילדים".

מספר שעות לאחר מכן התייצבה שרת הבריאות יעל גרמן בעיר התורה והחסידות בני ברק ובאה לראות האם ילדי בני ברק אכן מתחסנים למחלת הפוליו לאחר הסיור התקשורת חשפה מסמך של משרד הבריאות המתריע מפני תופעה חמורה בו הורים חרדים רבים בוחרים שלא לחסן את ילדיהם ובכך גורמים לשובם של מחלות שונות.

משרד החינוך הנמצא אף הוא בשליטת איש יש עתיד שי פירון מנסה ביתר שאת לדאוג לחינוכם של ילדי ישראל החרדים.

אז בטח גם אתם קצת מצאתם את עצמכם מבולבלים לפיד טוען שהמדינה לא אחראית על הילדים מנגד חבריו במשרדי הבריאות והחינוך נכנסים ליתר דאגה. כנראה שהסיפור כאן הוא ממש שונה ישנה קבוצה המחוברת חזק לעטיני השלטון המנסה בדרך שלא תבייש את צפון קוריאה להכתיב לציבור שלם מה לחשוב כיצד ללמוד ואיך לדאוג לבריאות ילדיו.

שרי יש עתיד נעדרי ניסיון מיניסטריאלי מחד ונטולי ניסיון פוליטי מאידך. האמירות השונות שלהם כמו טיפול היתר שלהם במגזר החרדי הופך אותם משרים ממלכתיים וממשרתי הציבור לאנשים קטנים בעלי אגנד'ה פוליטית ששמו להם מטרה אחת פגיעה בציבור החרדי בני ישיבות, ילדים, נשים קשישים. המאבק שלהם ממזמן אינו מאבק פוליטי. הוא מאבק אידיאולוגי הקורא לחיסול החברה החרדית בישראל.

כבר לפני מספר חודשים כתבתי. כי הציבור החרדי לא יצא להפגנות וגם לא ישתתף במחאות כאלו הסיבה אז הערכתי כי מחאת הקיץ עשויה להתחדש ואין לציבור החרדי עניין להפריע לפעולות מחאה עממיות.

אנו עומדים בסיומו של הקיץ. מחאות לא היו, ספיחי מחאות היו ובשפע האם לחברי הממשלה הנוכחים היה חלק במחאות הקודמות סביר להניח שכן. מארגני המחאות כבר לא מזיעים ברוטשילד ולא נואמים בכיכרות. ליף ושמולי שידרגו את מעמדם לחברי כנסת מן המניין. את הנאומים שלהם הם נושאים מעל בימת הכנסת. ואנשי התקשורות המחממים את האש בתקשורת הכללית כבר לא נמצאים שם עוד הם מאישים את משרד האוצר ודברים שהם ראו משם הם רואים מכאן 'הדרך הנוחה והקלה להכות בחרדים'.

הוגי דעות ואנשי רוח טוענים כי חברה חזקה נמדדת ביכולת שלה להכיל את החלש ולדאוג לה. בישראל היפה של פעם לא היו מצליחים להירדם בלילה אם יש ילד אחד שהולך לישון רעב,

מפעם לפעם מתפרסמים נתוני העוני, ואם אין איזו ידיעה מרעישה התקשורת תחזור על המספרים מראיינים ואנשי תקשורת יעוטו על המספרים ינתחו אותם וגם ימצאו כמה עניים שיסכימו להתראיין בקולם הצלול.

לפיד שינה את כללי המשחק תמיד היה מקובל בקרב מעצבי המדיניות כי עוני, ובמיוחד של ילדים מאז ומעולם היה אייטם טוב לתקשורת . ילדים רעבים מצטלמים טוב. מקררים ריקים תמיד משאירים את הצופה נע בחוסר נוחות על כסאו, כך ששני הצדדים 'נהנים' מחשיפה והעלאת הנושא לסדר היום,

בדרך כלל התוצאה היא שכולם מאשימים את כולם. הרווחה את האוצר והאוצר את השלטון המקומי וכולם ביחד נגד הביטוח הלאומי .

המדיניות של לפיד לצד האמירות שלו שינו כאן את ערכי היסוד של החברה והמוסר היהודי. ערך הרגישות והערבות ההדדית, וערך הצניעות, וההסתפקות במועט.הפערים החברתיים והכלכליים הם מדהימים. כל אחד מאיתנו ביקר בחתונות ובאירועים – וראה כמה שפע, כמה עושר, כמה ראוותנות, כמה בזבוז, וכמה אוכל נזרק.

ישראלים רבים עדיין חיים ברמת חיים גבוה הם נוסעים לנופש בארץ ובחו"ל .הקניונים מלאים במותגים יקרים רשתות השיווק מלאים מכל טוב. במציאות שפע כזאת, קצת קשה לקבל שיש כאלו הרעבים ללחם.אולי, שורש הבעיה הוא לא רק עניין של נתונים, סטטיסטיקות ומספרים, אלא גם בריחה מהערך של "איזהו עשיר השמח בחלקו".

קיצוצים נעשו תמיד גם בממשלות בהם ישבה ש"ס כשותפה קואליציונית בכירה. אבל הדרך שבה בחרו לבצע את הקיצוץ הייתה בחמלה הייתה עם צער לצד הגלולה המרה דאגו להוסיף ממתיק קל לרכך את עוצמת הכאב

אין יותר ראוי לחתום את הנושא עם מאמר חז"ל מתוך מדרש תנאים לדברים פרק יא :"מראשית השנה ועד אחרית השנה מראשיתה נידונה מה יהיה בסופה מגיד הכת' שמראש השנה נגזרו עליה כמה גשמים כמה טללים כמה חמה תזרח עליה וכמה רוחות נושבות עליה: ד"א מרשית השנה חסר אלף לומר לך כל שנה שהיא רשה בתחילתה סופה להיות עשירה בסופה: ד"א מרשית השנה מראש השנה אני אברך אתכם במשא ובמתן בבנין ובנטיעה באירוסין ובנשואין ובכל מה שאתם שולחין בו את ידיכם אני אברך אתכם: ד"א מראשית.

אנחנו פותחים את השנה בחסרון כיס אך אל דאגה מובטחים אנו שבעז"ה נצא מחוזקים מכך.

ברשות השידור רוצים לשמור שבת

רשות השידור עוברת טלטלה לא קטנה בשנים האחרונות. עובדי הרשות שהיו פורצי הדרך בתקשורת הישראלית נמצאים עתה תחת תוכנית הבראה וחרב הקיצוצים לא פוסחת על ראשיהם חשוב לציין כי ברשות עובדים אנשים מסורים בעלי ותק רב בתחומי העריכה ההפקה והאקטואליה החיים במשכורות רעב.

רבים מהם נאלצים לעבוד בעבודה נוספת על מנת למצוא השלמת הכנסה בכדי לפרנס בכבוד את משפחתם. אלא שתוכנית הבראה שנכפתה על רבים מהם גרמה לכך שהמערכת לא קלטה עובדים חדשים והעובדים הותיקים נמתחים עד קצה היכולת כך יוצא שפעמים רבות מפיקים וטכנאים נאלצים לעבוד משמרת כפולה. מגישי חדשות עובדים סביב השעון וכתבים רבים מכסים מספר תחומים. וכל זאת בניגוד לרצונם.

גם 'רשת מורשת' שהיא רשת ממלכתית העושה ופועלת רבות בתחום הפצת תורה ודעת בקרב כלל הציבור עוברת טלטלה לא קטנה ב 'רשת מורשת' עובדים רבים עובדים מתוך תחושה של שליחות על הכסף הם לא מדברים הם מבינים שסכום של 3500 ₪ הוא פחות משכר מינימום. אבל הם רואים בעבודתם שליחות קודש.

בשבועות האחרונים יצא לי לשחוח עם בכירי הרדיו בפיהם טענה על אף שאנחנו לא שומרי תורה ומצוות אנחנו מבקשים כי יום השבת יהיה יום מנוחה הם אומרים זאת בפיהם ובקולם הצלול :"אנחנו לא רוצים לעבוד בשבת".

אז אני מאמין כי לפחות בין קוראי הטור שלי יש מספר מקבלי החלטות ובטח שקדושת השבת חשובה להם והם ידאגו לעובדי הרשות שלא רוצים לעבוד בשבת.

הכותב הינו סגן עורך ופרשן פוליטי בעיתון 'יום ליום'

 

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. לסמוך על אבינו שבשמים לא על ממשלה ולא על תקציבים..
  לא מביאם לדים כ זה הכנסה חודשית… ממש לא.
  מבאים ילדים מתוך רצון ושמחה ואמונה שלמה שה זן ומפרנס ולא ביבי ולא לפיד.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. לכו לעבוד ואז ילדיכם לא יהיו עניים.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • אני עובדת ובעלי עובד. בגלל זה אנחנו לא זכאים להנחת ארנונה ולא להנחה במעון.
   אנו משלמים במעון עבור ילד אחד 1900 האם זה הגיוני??? בעלי עובד מ7 בבוקר עד 5 בצהרם ואנ וצאת ב7 מרחק נסיעה של כשעה לעבודה וחוזרת ב3 וחצ. בגלל שאנ לא עובדת 40 שעות אין ל הנחה…. מה לעשות שמרת העבודה שלי לא ותר מ30 שעות?? שלא נדבר שהמשכורות מעט מעל המנמום….
   אז גם מי שעובד אין לו כסף….

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב
  • אם יש לך עבודה תביא…
   הבעה גם שאין עבודות. אלה אם כן תנקה ותשמור בקנון.

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב