מה עושה חסיד בתעשיית האופנה העולמית? "הדוגמן החסידי הראשון" מדבר

בראיון נרחב שהעניק ל'מעריב' יואל וייסהאוס, חסיד סאטמר מברוקלין שזכה לכינוי "הדוגמן החסידי הראשון", לאחר שדיגמן לאחרונה לחברת אופנה ידועה בארה"ב, הוא מסביר לראשונה למה הוא עושה את זה, ואיך משתלב חסיד סאטמר בתעשיית האופנה העולמית.

על התגובות הנזעמות ברחוב החרדי אמר: "אם יהודי נהנה לכתוב עליי משהו רע, אז עשיתי מצווה לשמח יהודי אחר"…

איך הכל התחיל? ובכן: "חבר שלי מכיר שם מישהו שאמר לו שהם מחפשים דוגמן חרדי. ברגע שהוא סיפר לי, החלטתי ללכת על זה."

כשנשאל אם לא פחד מהתגובות, השיב: "בשבילי זו בסך הכל תמונה. הם מוכרים ללקוחות מסוגים ומרקעים שונים. יש להם בגדים שמיועדים לגויים ולהיפסטרים ויש להם גם לקוחות יהודים. אני לא לובש את המותגים שלהם, אבל הם רצו לפרסם לקהל יהודי וחיפשו מישהו שידגמן את הבגדים שלהם. בשום שלב לא ציפיתי לתהודה האדירה שבאה בעקבות זה. מבחינתי זו הייתה עוד תמונה אחת, ואם הבגדים נוחים אז לא היה בזה שום דבר שהפריע לי. אני לא חושב בשום אופן שהתמונות פוגעניות."

אחרי זה מוסיף וייסהאוס, "חלק מהאנשים ראו בתמונות דבר שנוי במחלוקת כי ’אמריקן אפרל' (החברה לה דיגמן) מכוונת את הקמפיינים שלה לא פעם לקהל לקוחות מסוים. המציאות היא שכל רשתות האופנה עושות את זה, כך שהם לא יוצאי דופן מהבחינה הזאת. נכון שהיו אנשים בקהילה שהופתעו, ששאלו ’איך אתה מעז לעשות את זה,' אבל התמונות עצמן לא הפריעו לאף אחד. הבעיה שלהם הייתה עם דוגמנים אחרים של הרשת, לא עם התמונות שלי. אני לא חושב שהייתה בעיה עם הפרסומת שלי. בסופו של דבר הם הרי מוכרים חולצות לבנות ולא מעט פרטי אופנה שיכולים להתאים לצרכים של הקהילה היהודית, וזה בדיוק מה שרצו להבליט במודעה."

עוד הבהיר כי "מעולם לא לבשתי ג'ינס. אולי פעם אחת או שתיים בתור בגדי עבודה כשהייתי צריך לצבוע משהו. אבל אף פעם לא לבשתי ג'ינס סתם ככה בחוץ. אני גאה במסורת שלי ובמסורת של העם היהודי. לאבא שלי ולסבא שלי מעולם לא הפריע הלבוש וכך גם לי. סבי היה יהודי דתי והוא חווה לא מעט תלאות וקשיים בגלל המסורת שלו, ואף על פי כן מעולם לא הפריעו לו הבגדים שהוא לבש. אני נהנה מהמדים שאני לובש ועושה את זה מרצון חופשי."

בהמשך אמר, כי"מי שלובש בגדי חסידים ימשיך ללבוש בגדי חסידים ללא קשר לצילומים שלי. אבל יש היום בעיה גדולה מאוד של צעירים שחשים מרדנות, שמגלחים את הזקן, מורידים את הפיאות, מחליפים את הבגדים שלהם. ומה שאני אומר הוא ששני הדברים לא צריכים להיות זה נגד זה. אם אתה רוצה להמשיך להיות יהודי מאמין, אבל ללבוש פרטי לבוש אחרים, בבקשה. אתה לא צריך לנטוש את היהדות רק כדי ללבוש בגדים אחרים. אתה לא חייב לגלח את הפאות ואת הזקן. תהיה מי שאתה, תהיה עצמך."

כשנשאל לקראת סיום: אם תקבל הצעה מענקית אופנה אחרת, תלך עליה? השיב: "בטח, למה לא. אני מקבל עכשיו כל מיני הצעות ואני בשלבים של חיפוש אחר סוכן שינהל את העניינים שלי. אני פתוח לכל דבר, ובלבד שזה לא ייפגע במי שאני ובזהות היהודית שלי. חוץ מזה, הכל על השולחן." •

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.