מה עלי לחפש בבן זוגי? – תובנה זוגית בפרשה

רגע לפני החופה: מה עלי לחפש בבן זוגי לעתיד, אם בכלל?! מאמר חובה לרווקים ומועיל גם לנשואים. הרב ליאור סיבי במאמר "שנה את עצמך"

פרשת ויחי – שנה את עצמך

יעקב אבינו מתקרב ליום מותו, וכשרואה יוסף שכך, לוקח הוא את שני בניו; מנשה ואפרים, למען יברך אותם סבם בטרם עוזבו את העולם, וההמשך ידוע: יוסף מעמיד את אפרים בצד ימין כדי שיעמוד משמאלו של יעקב, ואת מנשה מעמיד הוא בצד שמאל כדי שיעמוד מימינו של יעקב, כך יברך יעקב את מנשה הבכור ביד ימינו ואת אפרים הצעיר בשמאלו. והנה, כנגד כל התחזיות, שולח יעקב את ימינו ומניחה על ראש אפרים, ואילו על ראש מנשה מניח הוא את שמאלו.

בדרך הדרש שואלים: אפרים ומנשה עומדים בצורה כזו כך שבאופן טבעי ימינו של יעקב אמורה לנוח על ראש מנשה ושמאלו על ראש אפרים. ליעקב אבינו – בשונה מיוסף – היו כוונות אחרות; סיבה מסוימת היתה לו להניח את ימינו על ראש אפרים. מדוע, אם כן, לא ביקש מהם יעקב לעמוד בצורה שונה כך שבאופן טבעי יד ימין תברך את אפרים ושמאל תברך את מנשה? למה הטריח יעקב אבינו את עצמו להחליף את ידיו? והביאור: רצה יעקב ללמדנו בזאת, כי אם עומד אתה במצב בו ישנן שתי אפשרויות: או לגרום לאחר לעשות שינוי בעצמו, או לעשות שינוי בעצמך – בחר באפשרות השניה! שכן קל הרבה יותר לאדם לשנות את עצמו מאשר לנסות ולגרום לשינוי אצל הזולת!

כלפי מה אמורים הדברים?
סיפר הרב נחום דיאמנט שליט"א: "העברתי קורסים למעוכבי שידוך, מגיל 27 ומעלה, במקומות שונים בארץ ובציבורים שונים. פתחתי בשאלה: 'כשאת הולכת לפגוש בחור לצורך נישואין, מה את הולכת לבדוק בפגישה הזו'? וכולם ענו במקהלה: 'אם הוא מתאים לי'.

מסתבר שרוב הנישאים הולכים לפגוש את המוצע להם כשבראשם דבר אחד "חשוב" לברר: 'האם הוא מתאים לי'?! ואם כן הוא, כה מגוחך יהיה לשמוע מאדם שנישא את השאלה: 'למה בן זוגי לא חושב עלי'? – למה? כי הרי הוא לא התחתן איתך בכדי לעשות לך טוב, הוא חיפש בן זוג שיעשה לו טוב! ומה לך לקוות ולצפות שיחשוב עליך או על טובתך??? כמובן, ששורות אלו באו רק לתת תמונת מצב למציאות עגומה, ולהכשיר את הקרקע להבנת התובנה הבאה:

כל רווק בשלב ה"חיפושים" אחר בן זוגו העתידי מחפש בן זוג שיהיה לו טוב איתו. אמנם, כמובן שגם הוא מתכנן ומייחל לעשות טוב לבן זוגו, אך המחשבה העיקרית העומדת בראשו היא: 'עלי לחפש בן זוג שיהיה לי טוב איתו, אחד כזה שיהפוך אותי למאושר'!
ומה קורה לאחר הנישואין?

שלב "מסע החיפושים" אחר בן הזוג המיוחל תם! בשעה טובה ומוצלחת מצא הרווק את אשר איוותה נפשו והנה הוא שובר את הכוס תחת החופה. ימי השבע ברכות חלפו ביעף, וימי שגרת החיים היפים והאפורים קמים ועומדים, וכאן מתחיל הדמיון להיסדק; החתן הטרי ממתין שבת זוגו תממש את חלומו הישן; שיהיה לו 'טוב', שיהיה 'מאושר'! הן נישא הוא לה רק משום שהיה בטוח שהיא זו היחידה שתוכל לגרום לחייו להיות טובים ומאושרים. ומה קורה כעת? מדוע זה מתעכב? ולא רק שזה מתעכב, הוא עוד נתקל במצבים הפוכים לגמרי; לא רק שלא הפכוהו למאושר, הנה הוא גם נעשה עצוב ומדוכדך עוד יותר מקודם. מה קורה כאן??? האם חלמתי בהקיץ? שואל הוא את עצמו…

לא, נשוי יקר! לא חלמת, רק פרט אחד קטן [וחשוב] שכחת: בת זוגך, גם היא, בדיוק כמוך, חיפשה בן זוג שיעשה לה טוב, שיעשה אותה מאושרת, וכשנישאה היא לך היתה גם היא בטוחה שיום אחרי השבע ברכות תממש אתה את חלומה, ותתחיל להפגיש את המציאות עם חזונה שמימי רווקותה…

והמצב הסבוך שנוצר הוא ממש מתבקש מאליו: הבעל יושב ומצפה שאשתו תתחיל לעשות לו טוב, האשה, גם היא, יושבת ומצפה שבעלה יתחיל לעשות לה טוב, וכששניהם רואים שבן זוגם לא מתחיל, מגיעים הם למסקנא שצריך "לעזור" לו להתחיל; אם על ידי בקשות ואם על ידי דרישות, אם על ידי הערות ואם על ידי פגיעות. כל האמצעים כשרים להגשמת החלום שבעטיו נישאתי: להיהפך לאדם מאושר!

כמובן, שהשלב הבא הוא אכזבה ותסכול, כעס ומרמור. ובצדק! אם נישאים מתוך מטרה לעשות לעצמי טוב – זו התוצאה! והפתרון, כה פשוט: אשנה את גישתי, אחפש בן זוג כדי לעשות לו טוב, וממילא כשיהיה לו טוב – יהיה גם לי טוב, והבית ייבנה!

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.