הפיתוי של הקצינים: האדמורי"ם דחו את ההצעה

בכירים בצבא יוזמים לאחרונה פניות לבתיהם של גדולי תורה וחסידות בדרישה להקמת "מסגרות צבאיות חרדיות", כך דחו האדמורי"ם את הצעת הקצינים

 

בעיתון 'הפלס'  נחשף הבוקר כי בכירים בצבא יוזמים לאחרונה פניות לבתיהם של גדולי תורה וחסידות בדרישה להקמת "מסגרות צבאיות חרדיות", לצורך העמידה ביעדי הגיוס, תוך השמעת איומים ברורים כי סירוב והימנעות משיתוף פעולה יביאו לגיוסם של כלל בני הישיבות, בשל אי העמידה ב"יעדים", כפי שקובע החוק החדש.

על פי הדיווח של י. שכטר, ב'הפלס', רבני הועדה להצלת עולם התורה מגזירת הגיוס שביקרו בשבוע שעבר במעונו של אחד האדמו"רים שליט"א, מחברי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, שמעו מפיו כי הוא מזועזע כולו בעקבות דברים שנאמרו ע"י נציגי הצבא בביקור בלתי-צפוי שהתקיים בביתו.

אל המקום הגיעו שני קצינים בכירים, האחד מאכ"א והשני מחטיבת גבעתי, שהעבירו את המסר הבא: חוק הגיוס קבע עובדות ברורות לפיהן הציבור החרדי חייב לעמוד ביעדי גיוס של אלפי מתגייסים לשנה מתוך בוגרי החינוך החרדי. "לא יעזור לכם כלום; תצטרכו למלא את היעדים, כי אחרת תוטל חובת גיוס על כל בני הישיבות", אמרו בנימה מאיימת.

בהמשך הציגו את "הפתרון" שבפיהם. לדבריהם, הממשלה והצבא ממקדים לאחרונה את פעילותם בקרב תלמידים חרדיים חלשים או כאלה שסובלים ממשברים וקשיים, שעלולים להגיע למצב של נשירה. בעוד המחנכים החרדיים בהיכלי התורה והחסידות עושים כל מאמץ כדי לחזקם ולהתאים עבורם את הדרך בה ילכו בתוככי עולם הישיבות, מתאמצים גורמים שונים לפתותם בשעת משבריהם, כי מוטב ויעזבו את הסביבה החרדית והישיבתית. כך הם מנתבים אותם בשלב ראשון לרשתות תיכוניות ומקצועיות דוגמת "אורט" ו"עמל", בהן מתגבשות "מסגרות מיוחדות" לשילובם של צעירים חרדיים אלה. כאשר יגיעו לגיל גיוס, יופנו כמובן לשירות צבאי, ובכך ימלאו את "היעדים".

כאשר נשאלו, באם כבר הם יוזמים מצידם תוכניות כאלו ועושים ממילא ככל העולה על רוחם, מדוע אפוא חשו צורך לבוא לבתי הרבנים, השיבו בתשובה ארסית ומתוחכמת. "בשביל עצם התוכנית, אנחנו באמת לא צריכים מכם מאומה. כל אלה יגיעו לצבא בכל מקרה. באנו רק להציע שתהיו שותפים במיזמים אלה, כדי לדאוג ל'אוירה חרדית' עבור אותם מתגייסים, על מנת לעזור להם להישאר חרדים גם במסגרת הצבא"… בהמשך השיחה התקשו להסוות את המגמה הנסתרת: כינון "מסגרות חרדיות צבאיות" שיפעלו בתמיכת המימסד החרדי, "כדי להציל את אלה שממילא יגיעו לצבא", ובכך ליצור דה-פקטו את התשתית לפיתוי אפקטיבי יותר של צעירים חרדיים נוספים, גם כאלה שלא העלו בדעתם אי-פעם ללבוש את מדי הצבא, שיראו בכך אופציה מוכרת ולגיטימית, והדבר יביא להגדלת מספרי המתגייסים שימלאו את "היעדים"..

האדמו"ר שליט"א סיפר, כי אל שני קציני הצבא התלוו כמה יהודים בלבוש חרדי וחסידי, שככל הנראה כבר נשכרו ע"י הצבא כדי לקדם את הרעיון המסוכן, כשהם מנסים להוסיף ולשכנע בכל פה, כי כל היוזמה הזו מופעלת כביכול לטובת הציבור החרדי וכי נועדה רק כדי "להציל", ולפיכך יש להעריך את הצבא שברוב טובו וחסדו פועל למען שמירת האופי החרדי של אותם צעירים שיתגייסו לשורותיו.

האדמו"ר שליט"א דחה את הצעתם על הסף ואמר בתוקף, כי הציבור החרדי לא יתפתה לכל "הטובות" שמציעים לו גורמים חילוניים, וכי כולנו נעמוד בתוקף שכל צעיר חרדי באשר הוא יגדל במסגרת תורתית המתאימה לו ויקבל בתוך מחנה עולם התורה והחסידות את היחס האינדוודואלי התואם את מצבו – אך לא נפקיר בנים יקרים לזרועות "כור ההיתוך" ולא נמסרם אל המערכת ההרסנית שרבים חללים הפילה, גם כאשר הצטיירה במסווה של "מסגרות לחרדים".

אישי ציבור המתמודדים בשליחות גדולי ישראל עם גזירת הגיוס הנוראה אמרו בתגובה, כי אותה פניה מחוצפת של בכירים בצבא בצוותא עם משת"פים חרדיים, מלמדת על מערך שלם של תחבולות ומלכודות  שנרקם בימים אלה, כאשר השלטון וסייעניו משולי המחנה העושים במחשך מעשיהם, מעיזים פניהם להציע את מרכולתם הבזויה ולנסות ולקדם את יוזמותיהם המסוכנות. "ניתן להניח שאותו מסר נבזי של איומים מהולים בפיתויים, מועבר על ידי גורמים אלה ושכמותם – בכל דרך אפשרית. מן הסתם הם פנו ויפנו לבתיהם של עוד רבנים חשובים, וככל הנראה גם לפוליטיקאים ועסקנים חרדיים, בנסיון להפילם ברשתם ח"ו, אך בטוחים אנו כי פניותיהם יידחו על הסף בהתנגדות תקיפה ובדברים חדים ונחרצים, כפי ששמעו במקרה זה".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. צריך לזרוק אותם לכל הרוחות.

  אני בדרך כלל דווקא בעד שצעירים חרדים משועממים יתגייסו, אך מפני שעכשיו זו שעת השמד, וכוונתם של אותם רשעים היא להשכיח תורה מישראל, וגם שיהיו להם עוד עבדים ממושמעים שיגרשו יהודים אחרים מבתיהם, אין לשמוע להם כלל, ובשפה הכי בוטה צריך לזרוק אותם מהבית לכל הרוחות.

  מה גם שמתעללים בצעירים החרדים שכבר התגייסו, שמים אותם בחברת נשים וכדומה. אין לשמוע לנציגי הצבא במאומה. כוונותיהם אינן טהורות כלל.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. מי האדמו"ר? מה הבושה לכתוב את שמו . אלא לא היה ולא נברא אולי משל היה אולי חלום טוב של הכותב הנכבד

  דה פרקטו |
  הגב