מה עשית בשביל מדינה: פלאטו שרון הלך לעולמו

הלילה (ה') הלך לעולמו פלאטו שרון, שהיה חבר כנסת בין השנים 1977 ל-1981, שרון נפטר סמוך לחצות בבית החולים תל השומר

הלילה (ה') הלך לעולמו פלאטו שרון, שהיה חבר כנסת בין השנים 1977 ל-1981, שרון נפטר סמוך לחצות בבית החולים תל השומר, והוא בן 88 במותו. לצידו שהו רעייתו קלרה ובניו הילדה ויואב.

פלאטו שרון נחשב לדמות צבעונית ומעוררת עניין ציבורי בישראל מאז עלייתו לישראל. באמצעי התקשורת סוקרו בהרחבה עניינים הקשורים בו ובחייו במשך שלושה עשורים ויותר, ובהם בחירתו לכנסת, מעצריו ומאסריו, בריחתו מאיטליה, יוזמות עסקיות שלו בישראל ובעולם, פרשיות מעברו וענייני רכילות.

בעת ויכוחים במליאת הכנסת, קרא פלאטו שרון לעבר מבקריו: "מה אתה עשית בשביל מדינה?", משפט זה, על שיבושו הלשוני, נחרת בתודעה הציבורית, ומהווה ביטוי שנעשה בו שימוש בהקשרים שונים. פלאטו שרון בעצמו משתמש במשפט זה כמעין מוטיב המלווה את דמותו.

בשנת 2007 כיכב בקמפיין פרסומי של חברת נקניקים, ואת שכרו תרם לצדקה.

פלאטו שרון נולד בשם שמואל שייביץ בעיר לודז' שבפולין. בשנת 1939, לאחר כיבוש פולין בידי גרמניה הנאצית, ברח עם משפחתו לצרפת, התיישב בפריז, ושינה את שמו לסמי פלאטו. הוא למד בבית ספר יסודי, ולאחר מכן בבית-הספר המרכזי של ט.ס.פ. ליד שטרסבורג, והיה פעיל ב"ליגת הקומוניסטים הצעירים" בפריז. בספרו האוטוביוגרפי "המעלית" הוא מספר כי בהיותו נער בתיכון כבר עשה עסקים זעירים ממכירת סיגריות, לאחר מכן עבר לעסקי מיחזור, וכונה בעיתונות הצרפתית "מלך תעשיית המיחזור של פריז". בגיל 25 חלש על צי של עשרות משאיות המובילות סחורה ברחבי צרפת, וכעבור שנים אחדות רכש מפעלי תעשייה, הקים רשת מסעדות ובתי קפה, והשתלב בחיי הלילה של החברה הגבוהה בפריז. לאחר מכן עשה עסקים באפריקה, ועד סוף שנות ה-60 כבר היה בעליהן של עשרות חברות בתחומים שונים, בתי מלון, קרקעות ובניינים ברחבי אירופה, ארצות הברית ודרום אמריקה. בתחילת שנות ה-70, החלה חקירה נגדו על ידי שלטונות המס בצרפת.

בשנת 1975 עלה פלאטו לישראל, רכש וילה בסביון, ומיד החל בפעילות עסקית כאשר רכש את חברת לוינסקי, במטרה להקים את התחנה המרכזית החדשה בתל אביב, ונכנס כשותף עם הקבלן אברהם פילץ בהקמת דיזנגוף סנטר, שנחשב הקניון הראשון בישראל. עם הגיעו לישראל הוצא נגדו על ידי צרפת צו מעצר בינלאומי, במקביל נשלחה לישראל בקשת הסגרה, ובה צוין כי פלאטו הואשם בעבירות מרמה ומס.

לקראת הבחירות לכנסת התשיעית בשנת 1977 שינה את שמו לשמואל שרון והקים מפלגה בעזרתה קיווה למנוע את הסגרתו, מאחר שלא ניתן להסגיר אדם שהוא חבר הכנסת. המפלגה הייתה מפלגת יחיד, ושמה היה: "פיתוח ושלום" שססמת הבחירות שלה הייתה: "שמואל שרון – האיש הבודד לכנסת", כך על פי ויקיפדיה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.