"מה פתאום הזמינו את הרב דוד סתיו לכנס הרבנים החרדי?"

רבנים בגרמניה: הרב אביחי אפל, רב העיר פרנקפורט, הזמין לכנס איגוד הרבנים האורתודוקסים את הרב דוד סתיו מצוהר, מי שמהווה סדין אדום עבור הרבנות הראשית לישראל

הקהילה החרדית בגרמניה תוהה כבר כמה שבועות, כיצד ארגון ה-ORD, ארגון שמאגד רבנים אורתודוקסיים חרדים, קיים ימי עיון בפרנקפורט והזמין כאורח הכבוד את לא פחות מאשר את מי שנחשב כאויבה של הרבנות בישראל וסדין אדום בעיני גדולי ישראל החרדים, הרב דוד סתיו.

מי שניצח על הכנס היה הרב אביחי אפל, רבה של העיר פרנקפורט וחבר "הועדה המתמדת" של ועידת רבני אירופה. מה שמוזר במיוחד הוא העובדה שרבה הראשי של ישראל, הגר"ד לאו, נסע במיוחד להכתרתו של הרב אפל לפני שנה וחצי. כן, אותו הגר"ד לאו שתקף בעבר במילים קשות את הרב סתיו.

הרב אפל אמר באותו טקס בו נכנס לרבנות העיר, כי הוא מקבל "בכבוד ובחרדת קודש" את המשרה, "שבה כיהנו גאוני תבל" ויעשה כל שביכולתו "כדי להיות ראוי להמשיך את שושלת הקודש". לא ברור כיצד הדבר מתחבר, לכאורה, להרצאות מפי ראש רבני 'צוהר', שבעבר יצאו נגדו גדולי הרבנים בארץ הקודש. הגאון הרב אביגדור נבנצאל, רב הרובע היהודי, אף אמר בעבר כי הקמת "מועצת החכמים" של 'צוהר' היא "מסוכנת ליהדות", כלשונו.

רבנים חרדיים בגרמניה טוענים כי ארגון ה-ORD עובר תמורות בעייתיות: "זה החל בגיור סיטונאי ובעייתי של אזרחים גרמניים שהתגיירו בשל סיבות לא ישרות בידי נציגי ORD, מה שהכריח את הרבנות הראשית לשלוח נציגים מטעמה שיבדקו מה מתרחש כאן, ועבר לסכסוך עם הראשון לציון הרב יצחק יוסף – לאחר זלזול מתמשך בו ובדיינים שנשלחו על ידו, והנה זה ממשיך במקרה הנוכחי. כנראה שיש מי שמנסים לזלזל ביהדות האורתודוקסית בגרמניה ולגרור אותה לכיוון הרפורמים", כך לטענתם.
אותם רבנים תוהים כעת, איך רב העיר פרנקפורט שכאמור מזוהה עם הרב הראשי לישראל ועם הציבור החרדי, הזמין דווקא את הרב דויד סתיו למושב. "מה פתאום מהזמינו דווקא אותו?"

הרב אביחי אפל מסר ל'אקטואליק' בתגובה לטענות של אותם רבנים: "ראשית אציין כי לא מדובר בקהילה החרדית כי אם מן הסתם באנשים בעלי מידות 'טובות', אשר מהדרים כבר שנים במצוות מכה רעהו בסתר.

"לגוף העניין; אין שום קשר בין כנס זה לבין עניין הגיור. ועידת הרבנים האורתודוקסים בגרמניה עבדה ועובדת בנאמנות עם הרבנות הראשית ועם דייניה המצויינים. הכינוס אליו הוזמן הרב סתיו בהחלטת רוב בארגון עסק בשאלת ההתמודדות עם הטרדות והתעללות בתוככי המשפחה.

"כלל הכינוס עסק אך ורק בהיבטים ההלכתיים של שאלה זו בצורה מקצועית מניסיונו של הרב בפורום תקנה ועוד. על כך יעידו כלל הרבנים החרדים שהשתתפו בכנס. הטענה על גיורים לא ראויים הינה טענה שנוגעת לדור שעבר ושבעקבותיה הוקם בית הדין בשיתוף הרבנות הראשית.

ממזכירות ועידת הרבנים האורתודוקסים של גרמניה נמסר ל'אקטואליק' כי "דווקא הרב אפל הוא שהוביל להרחקת רב מחברי הועידה אל מחוצה לה בכנס הזה, מאחר ואותו רב פעל עצמאית בתחום הגיור עם רבנים שלא כהלכה. העמדת חומות הדת והתורה הינם בראש מעייני הועידה ולכך היא חותרת השכם והערב. לצערנו; אותם המתיימרים להיקרא 'חרדים' פוגעים קשות ברב אפל דווקא לאחר שהחל בתיקון שמירת השבת והביע דעה מפורשת נגד נישואי תערובת בפרהסיה. צר לנו כי גורמים אלו מנסים לנגח כעת את מי שעמלים למען שמירת המצוות ודרכה של תורה בציבור בגרמניה".

הרב סתיו בימי העיון

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. חרד

  צר לי …הבעיה לא הובנה…
  כל עוד הוא לא מצייר את עצמו אפל כחרד אזי באמת הבעיה איננה…
  ברגע שכל הזמן חותר להודיע בשער בת רבים כי הוא חרדי מן המנין אז הפעם ממש דפק את עצמו

  חרדי מן המנין |
  הגב
 2. אוי יו יוי

  החרדים מגלים שלא כולם הולכים לפי החליל שלהם. מסכנים החרדים האלה איך מישהו מעז לחשוב אחרת מהם. איכס

  שימי |
  הגב
 3. תגובה שהתפרסמה בכיכר השבת בזמן הבחרו של הר' אביחי אפל, שמסבירה הכל

  א. אפל נזרק מדורטמונד בגלל שהוא מדיי חילוני לטעמם ועוסק כל היום בלפרסם את עצמו במקום בצרכי הקהילה.

  ב.לקחו אותו כרגע לתקופת ניסיון לשנתיים בפרנקפורט וזה עוד לא קבוע ולא כולם בוועד הסכימו לזה

  ג.זה דבר ברור שהוא חבר של הרפורמים ונמצא בכל מפגש שלהם (חפשו באינטרנט) גם בהיותו בדורטמונד התחבר לרפורמים שם תשאלו את גב שפרלינג היו"ר הקהילה שזרקה אותו!

  ד. אכן היה דיל בינו לבין שושן ולא לחינם הלך הזרזיר וכו' האמת היא כל הארגון הזה שהוא כל כך מתגאה להיות שם משהו מורכב מכמה גויים ומתגיירים..

  ואם אם זה נקרא רב או ארגון אורטודוקסי אז בהצלחה!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב