"מה שהחרדים עשו הוא פי כמה חמור מאיתנו"

סגן השר אלי בן דהן בראיון לוחמני ל"אקטואליק". תוקף את הנציגים החרדיים על הקפאת חוק הגיור: "אחרי חמישה ימים הם הבינו את מה שאנחנו הבנו מיד"

לקראת סיום מושב הקיץ, שמסתיים היום (ד'), ישבנו לראיון מיוחד עם סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן (הבית היהודי), בו שוחח איתנו בהרחבה על כל הנושאים הנפיצים שעלו במושב האחרון בהם עסק בהרחבה.

נתחיל בנושא של החיילים החרדים. עסקו בנושא הזה לא מעט במושב הקיץ, בכמה ועדות ודיונים. איפה זה עומד כעת, מבחינתך?

"אני הקמתי ועדה משותפת לצבא, לפרקליטות המדינה, למשטרה, וכמובן למשרד הביטחון, ואנו עוקבים בצורה מאד ססטימטית וברורה על כל תלונה שמוגשת, ופעם בחודשיים יושבים יחד ומבררים איזה תלונות אפשר לקדם לכתב אישום, באלו תלונות חסרות ראיות ואיך משיגים אותן, ומציבים מעקב מסודר לוודא שכל התלונות שהוגשו אכן מטופלות כראוי. אין יותר מצב שבו תלונות נסגרות מחוסר עניין לציבור. זה לא קיים יותר. כמובן שהועדה בוחנת דרכים נוספות, בעקבות פגישה שהיתה אצל היועץ המשפטי לממשלה ביוזמתי. הוא אמר כי צריך לבחון דרכים נוספות, כמו למשל דרכים כלכליות. אם יש גופים כלכליים שתומכים בפעולות ההסתה נגד החיילים החרדי, הדפסת חומרים וההפצה שלהם, לבדוק איך ניתן לטפל באותם גופים באמצעים כלכליים, וכרגע יש ניסיון להתרחב לעוד תחומים, לא רק בתחום הפלילי, כדי למגר את התופעה הזו של ההצקות לחיילים החרדים. זה תהליך שלוקח זמן, לא מהיום למחר, אך כבר רואים בו התקדמות".

בוא נדבר רגע על הרפורמים. לפני מספר שבועות היה זעם מצד החרדים, על הפגישה של ח"כים מהבית היהודי עם נציגים מהקהילות הרפורמיות בארה"ב. העניינים מול נציגי החרדי סודרו, או שהמתיחות הזו תחזור בתחילת המושב הבא שוב?

"אני אסביר: פה זו דוגמא לדיס אינפורמציה, שתראה איך הדברים התהפכו לגמרי. קודם כל, לא נפגשנו עם נציגים רפורמים בדווקא, אלא עם ראשי הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה, ביניהם ראשי פדרציות שהם עצמם רפורמים. נפגשנו עם מנהיגי הציבור היהודי שם, כשהם ביקשו להביע את המחאה שלהם על חוק הגיור. נפגשנו איתם מיד כי הבנו שנעשה תהליך לא ראוי, שהיתה בעיה שהחוק לא הוצג בפני ראשי הקהילות היהודיות בארה"ב ולכן היה זעם מצדם, ולכן מיד נפגשנו איתם. מה שהבנו מיד, הציבור החרדי הבין אחרי חמישה ימים, והסכים אף יותר מאיתנו. כשאנו נפגשנו, לא אמרנו שהחוק ייעצר או ישונה או יוקפא, כלום. רק שבאים לשמוע את טענותיהם. אחרי חמישה ימים, ראשי הציבור החרדי ישבו עם נתניהו והסכימו להקפאת החוק, ושאולי הוא ישונה. פתאום המצב הוא שונה. פתאום כן יש מקום לשמוע הקהילות היהודיות בארה"ב".

אבל היה זעם כלפיכם מהצד החרדי.

"זעם לא נכון, זעם מטופש. מה שהחרדים עשו הוא פי כמה יותר חמור מאיתנו. אנחנו לא הבטחנו הקפאות או שינוי בחוק והם כן עשו זאת. הקפיאו את החוק לחצי שנה".

וזו טעות?

"במציאות שנוצרה לא נותרה ברירה. הממשלה כולה היתה צריכה לעשות מה שאנחנו עשינו, לשבת איתם. הנציגים מהקהילות היהודיות בארה"ב שבאו, אפילו לא הבינו שהחוק לא עוסק בגיורים בחו"ל. הזעם החרדי היה לא ענייני ולא נכון, במיוחד שבסוף הסכימו ליותר עניינים ממה שאנו הסכמנו".

ולסיום, נושא השבת. החרדים עסקו במושב הזה הרבה יותר מהבית היהודי, אותו פחות שמענו בנושא הזה, למרות שמן הסתם גם לכם הוא מהותי לא פחות.

"אתקן: גם הציבור החרדי כמעט ולא עסק בשבת, בטח לא הרבה. לאחר שניתן פסק הדין בבג"ץ שהתיר לפתוח מרכולים בת"א בשבת, יום למחרת התקיימה ישיבה בראשות השר לוין, שהיה שליחו של נתניהו, עם ראשי המפלגות הדתיות. היו שם דרעי, גפני, ליצמן, ואני – כנציג הבית היהודי. גיבשנו מתווה כפול: ראשית, שמשרד הפנים יכין הצעת חוק שתתקן את החלטת הבג"ץ שלשר יש סמכות לא לקבל חוקי עזר עירוניים, ובמקביל הוצע מתווה נוסף, שהמדינה תפנה ליועהמ"ש שיאפשר לבג"ץ לקיים דיון בהרכב מורחב. אני תמכתי בשני הדברים כנציג הבית היהודי. מאז לא היתה פעילות במפלגות הדתיות, כי כרגע – הכדור במגרש של משרד הפנים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.