מוזס בראיון סוער: "גפני פגע באדמו"ר מסלונים ובגרי"ש אלישיב, ההבהרה לא מספקת" (וידאו)

לקראת השנה החדשה ישב חבר הכנסת מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה) עם כתבנו יוני קדם לשיחה מרתקת סוערת ונטולת כפפות. על המושב האחרון, הסיכסוכים בין הסיעות, והמתקפה החריפה של חבר הכנסת ויושב ראש וועדת הכספים משה גפני "פגע בחברי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל". צפו בראיון המלא

בשבוע שעבר אמר חה"כ משה גפני כי כל המאבק בעמנואל היה נגד דעתו של מרן הגרי"ש אלישיב שכלל לא רצה שיצאו להפגין, וכי כל המאבק היה על כסף ומתוך אינטרסים של עסקנים, אתה תקפת את חה"כ גפני על דבריו, אמרת שזו לא היתה דעתו של מרן הגרי"ש, -מוזס מתערב בדרים ומזכיר שאכן כך גם העיד הרב אפרתי- היה גם מכתב ב'יתד נאמן' מחברי וועדת הרבנים של העיתון, האם ההבהרה הזו סיפקה אותך?

מוזס: ההבהרה הזו צריכה הבהרה, להבין מה כתוב שם, הפגיעה היתה בכ"ק האדמו"ר מסלונים שהוביל את המאבק של אסירי עימנואל שאצלינו הם מכונים: קדושי עימנואל, אנחנו מחנכים דור על הקידוש ה' שהיה שם, עד היום אני נזכר במעמד שההורים נכנסו לשערי הכלא, זה היה מחזה קורע לב, אני נזכר בתקופות אחרות בהן הפרידו הורים מילדיהם, אינני רוצה להזכיר את האסוסיאציה הזו, אפילו מרן הגראי""ל שטיינן כשביקר אצל אסירי עימנואל אמר להם כי הם מקדשים שם שמיים בכל רגע בו הם יושבים בכלא, ומי לנו נאמן כהרב אפרתי שהכחיש את הדברים.

האם אנשי אגודת ישראל לא הגזימו בתגובתם לחה"כ גפני?
מוזס: יש כאן נציג מפלגתי שפגע ישירות בחבר מועצגה"ת של אגודת ישראל, ויש כאן אף פגיעה במרן הגרי"ש זצ"ל בטענה לפיה הכל היה אינטרס של כסף, כאשר כולם יצאו להפגין והרב אפרתי אף הקריא את מכתבו של הגרי"ש, אך אם האדמו"ר מסלונים מסתפק בהבהרה שפורסמה אניח לכך.

 

https://player.vimeo.com/video/138537955

החוק הנורבגי עבר, יכול להיות שהמריבות ביהדות התורה ישפיעו על כניסתו של יעקב אשר כח"כ במקום אחד מחברי הכנסת של אגודת ישראל?

מוזס: ראשית כל הרב יעקב אשר הוא אדם מאוד מוכשר ואין שום סיבה שהוא לא ייכנס לחזק את כוחה של יהדות התורה על כל חוגיה, אך אני דורש שאם באים לבקש מאגודת ישראל את המקום אזי צריך שיהיה שיתוף פעולה בין דגל התורה לבין אגודת ישראל, ולא כפי שבפועל קרה שדגל התורה לא יושבת יחד עם אגודת ישראל, אנו נבחרנו כסיעה אחת וכלונו צריכים להיות ביחד, בכל יום שני יש ישיבת סיעה, אני אמנם יו"ר הסיעה, אך גם אם לא הייתי יו"ר הסיעה הייתי מגיע, אם היינו יושבים ביחד מסביב לשולחן כל הבעיות לא היו קורות, קח לדוגמא את נושא הוועדה למינוי הדיינים, כי חודשיים לפני כן הודענו כי חה"כ אייכלר הוא מועמד הסיעה, הכל צריך להיות בשיתוף פעולה, צריך ללבן את הדברים סביב שולחן אחד, אני יו"ר פתוח וליברלי, כל אחד יכול לומר את דעתו.

חה"כ משה גפני טוען כי גם מועצג"ת של דגל התורה צריכה היתה לאשר את מינויו של ליצמן לשר. זה שלא שאלו את ה'מועצת' של דגל התורה זוהי פגיעה בהם ובו.

"אם חה"כ גפני היה מגיע לחדר סיעת יהדות התורה והיה מעלה את השאלה יכול להיות שהוא היה מקבל תשובה, אנחנו נבחרנו כגוש אחד, ואין צורך לחדש את המחלוקת בין החסידים למתגנדים, מוזס מזכיר אף כי כשהוקמה דגל התורה המקום השני ברשימה היה אמור להיות עבר נציג בעלזא, אך כ"ק האדמו"ר מבעלזא סירב לכך בכדי שלא יגידו כי הוא תומך בדגל התורה בגלל כיסא, האדמו"ר אמר כי הוא תומך בדגל התורה בכדי להראות כי אין מח' בין הגר"א לבעש"ט וכן אין מח' בין תלמידיהם."

בתקופה האחרונה נשמעים קולות הקוראים לפתוח את ההסכמים של אגודת ישראל ודגל התורה, חלק מהאנשים אך מנופפים בכל מיני סקרים לפיהם הציבור הליטאי גדול יותר מהציבור החסידי, האם צריך לפתוח את ההסכמים מחדש?

"כל מה שגדולי ישראל יגידו לי אני אעשה, אך אני לא רואה שום צורך לפתוח את ההסכמים ולהכניס את הציבור למחלוקות פנימיות, בפרט בתקופה כזו, אנחנו צריכים לתקן כעת את חוק הגיוס, צריך לשמור על קדושת השבת, ולא להוציא את כל האנרגיות בסיכסוכים פנימיים, אם ישבו שתי המועצות לשיחה הכל ייפתר, יש עסקנים וגורמי תקשורת שמנסים לחרחר ריב לשווא."

האם אתה בעד קיום פריימריז ביהדות התורה?

חס וחלילה! גם בליכוד מצטערים על כך שיש פריימריז, תראה מי נכנס לשם, אנשים מתאוננים בפני על כמה אנשים שנכנסו לליכוד עקב כך שהתקיימו שם פריימריז, מי שמציית לגדולי ישראל לא צריך פריימריז.

בבחירות האחרונות חה"כ פרוש התמודד בפריימריז לנציגות שלומי אמונים בכנסת, אמנם הוא היה מועמד יחיד, אך בכל זאת.

כאלו פריימריז אפשר לעשות.

יכול להיות שבבחירות הבאות אגודת ישראל ודגל התורה ירוצו בנפרד?

מוזס: לא יהיה מצב כזה כי אחוז החסימה לא מאפשר את זה ולראש הממשלה יש ככונה אף להעלות עוד יותר את אחוז החסימה.

יכול להיות שיהיה שלום בתוככי יהדות התורה?

מוזס: ועוד איך, אני איש שלום שרודף שלום, בבחירות האחרונות הייתי מוכן אף להקדיש את מקומי על פי בקשת מו"ר האדמו"ר מוויזניץ שדיבר איתי שאהיה ברוטציה שנתיים עם 'חצר האחורית' של דגל התורה על מנת שהם יצביעו בבחירות, לצערי לא הסתייעא מילתא, אך בכל אופן ברוך ה' אני בכנסת.

לסיום, אולי יש משהו שתרצה לומר לנו לקראת השנה החדשה?

הגיע הזמו לשים את כל המחלוקות בצד, זה לא מוסיף לאף אחד שום דבר, זה רק פוגע באנשים, במשפחות, ובאמונת חכמים, אנו צריכים לחיות בשלום לא רק עם הערבים אלא גם בינינו לבין עצמנו.
שתהיה שנה טובה ומבורכת, שיתקבלו תפילותינו ברצון לפני אדון כל וימלא ה' כל משאלות ליבנו לטובה, אמן.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. מוזס ואייכלר חנפנים של ליצמן…………. הפגיעה במועצת ממש מעניינת אותם.

    משה |
    הגב