מוזס מאשים: מדירים את החרדים מפתרונות הדיור

ח"כ מוזס טען כי משרד השיכון מדיר את המגזר החרדי. לדבריו, מחירי הפיתוח הגבוהים בבית שמש מונעים את פתרון מצוקת הדיור הקיימת במגזר החרדי. ומה השיב לו השר גלנט? {מצוקת הדיור}

יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ מנחם אליעזר מוזס הפנה שאילתה דחופה לשר השיכון יואב גלנט בעניין מחירי הפיתוח הגבוהים במכרזי משרד השיכון בבית שמש. "במכרזי "מחיר למשתכן" בבית-שמש נקבעו מחירי הפיתוח על סך 300,000 שקלים ליחידה, בגובה הפיתוח של רמת-שלמה בירושלים. ברצוני לשאול: האם מטרת הסכום הגבוה היא לממן הטבת מחיר למשתכן או לכיסוי עלות כביש 38, על חשבון הזוגות הצעירים?"

שר השיכון גלנט הסביר כי משרדו פרסם בסוף שנת 2015 מכרז לשיווק של 4,268 יחידות בבית-שמש ברובעים ד' ו-ה', בשיטת "מחיר למשתכן". "הניסיון שאנחנו רכשנו עד היום משבעה או שמונה פרויקטים מצביעה על כך שבשיטת השיווק הזאת שבה היזם מתחרה על המחיר הסופי שאותו ישלם הרוכש עבור הדירה, ההוזלה היא בסדר גודל של בין 20% ל-30% בתוצאה הכוללת. הווי אומר שאם בבית-שמש העלות המשוערת של דירה לפני "מחיר למשתכן" היא 1.2 מיליון שקלים, היא תהיה סביב 900,000 למיליון במחיר הסופי. אין הבדל בין רובע ד' לרובע ה', קרי בין האוכלוסייה החילונית או הדתית לבין האוכלוסייה החרדית, שניהם אותם כללים".

השר הסביר עוד כי אזור בית-שמש הוא שטח הררי עם שיפועים חריפים באופן יחסי, ומבנה קרקע בעייתי חרסיתי, ויש לו עלויות משלו. השטח אוצר בתוכו תגליות ארכיאולוגיות וקברים, הדורשים פתרון נקודתי בהתאם לחוק העתיקות, ולכן עלויות הפיתוח, גבוהות.

ח"כ מוזס הביע אי שביעות רצון מתשובת השר. הוא אף דרש תשובות בענין הדרת החרדים מרוב רובם של המכרזים והשיווקים ברחבי הארץ. "מדבריך עולה שבסופו של דבר אחרי כל ההטבות האלה, מחיר הדירה יהיה כמיליון שקלים לזוג הצעיר. האם זה פתרון למצוקת הדיור, מיליון שקלים לזוג צעיר שגר היום במחסנים טחובים ורקובים, במקומות ללא תנאים? האם זה יהיה הפתרון לציבור החרדי?"

"אמרת משהו בנושא רובע ד' ורובע ה', החרדי והחילוני. אני מבין שמדובר על הפשרה שבית-שמש תהיה גם לחילוניים, אבל איפה הסימטריה? כשאני מסתכל על רשימת השיווקים, 153,000 יחידות דיור בכל רחבי הארץ כולל קריית גת 10,000 יחידות דיור, ראש העין 10,000 יחידות דיור, מתחם תל-השומר – 11,500 יחידות דיור, אור יהודה – 3,000 יחידות דיור, אשקלון – 11,000 יחידות דיור, כל הדירות הללו מתוכננות במגדלים, בבניינים רבי קומות כדי שחרדים לא יוכלו לרכוש שם. בניינים ללא סוכות, וגבוהי קומות אשר החרדים לא יכולים לעלות אליהם בשבת. איפה הסימטריה? בבית-שמש אנחנו שומעים קולות: "תנו גם לנו, לחילונים", אבל אני חושב שהקריאה שצריכה להישמע היא "תנו גם לנו, החרדים".

מוזס המשיך. "17500 יחידות דיור משווקות בקריית גת, 5,000 כבר שווקו. בכרמי גת עומדים לשיווק של 2,500 ועוד 10,000 יחידות דיור שגובלות כבר במתחם של הקריה החרדית, שם יש תשתיות חרדיות, והיה טבעי לומר, אם בבית-שמש אנחנו מציעים לחילונים, תנו לנו בקריית גת משהו, תנו לנו 2,000 יחידות דיור בקריית גת שם המחיר הוא לא כמו בית-שמש, מחירי פיתוח שם נמוכים יותר. הרי קריית גת מישורית. אבל יתרה מכך, ב-2012, מחירי הפיתוח ליחידה עמדו על 142,000 שקלים לעומת 300,000 היום. שמעתי מה שאמרת, אבל זה לא מובן, הרי גם אז היו קברים וגם אז הייתה קרקע לא ישרה!

השר השיב שוב ושוב כי משרדו לא מדיר שום מגזר וכי כדי להוזיל מחירי פיתוח יש צורך במימון של משרד האוצר.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אדון כחלון, המחירים עלו במאות אחוזים. אתם מורידים 20% מהמחירים של היום זה לעג לרש.
  דירה לזוג צעיר במקומות כמו בית שמש צריכה לעלות עד 100,000 $ אחרת לא עשית כלום.

  אריק |
  הגב
 2. הנה שיחה מתוחה – ומתוקה בין ראש ישיבת בריסק הגרא"י סולוביציק כשפגש את ראש ישיבת חברון הגר"ד כהן ומתח ביקורת נוקבת על חוק הגיוס המחודש ע"י גפני, תוך שהוא טוען כי מדובר ב"הפרה חמורה של החוק הישן. סוגיית חוק הגיוס המתוקן ממשיכה להסעיר את הציבור הליטאי.

  לפני כשבועיים, פגש הגאון הצדיק רבי אברהם יהושוע סולוביצ’יק שליט"א ראש ישיבת בריסק את חבר מועצת גדולי התורה הגאון רבי דוד כהן שליט"א ראש ישיבת חברון והביע בפניו את כעסו על פגמים בחוק החדש. הגרא"י סולוביציק זעם בעיקר על הסעיף הנוגע לעידוד גיוס בחורים לצה"ל שלטענתו מהווה הפרה חמורה של החוק הישן לרעת הציבור החרדי ועולם התורה והישיבות.

  הגאון רבי דוד כהן השיב לראש ישיבת בריסק כי הכל נעשה על ידי הנהגת הדור, וכי מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן (מנהיג פלג השמד) בדק את החוק החדש לעומקו ולפרטי פרטיו. בנוסף טען ראש ישיבת חברון שהדברים אינם מדוייקים וכי "אין מדובר חלילה בעידוד בני ישיבות להתגייס לצבא ולפיכך החוק המתוקן הינו הרע במיעוטו"

  ותשובתו דברי כפירה ממש, וגרם חילול השם ברבים. על זה אמרו חז"ל "במקום שיש חילול השם – אין חולקין כבוד לרב"‏ ודו"ק !!!!! והיינו תלמיד חכם שסרח – שעבר עבירה – לבין אדם מן השורה, מכיוון שפרסום הדבר לגבי תלמיד-חכם יוצר חילול השם. הגמ' אומרת, חזר וסרח – מנדין אותו מפני חילול השם. "עד שובו למוטב".

  תודה לך נתי תמשיך לקדש שם שמים |
  הגב