מוטקה בלוי על ההטרדות במגזר החרדי

בכתבה נרחבת שמפרסם יהודה שלזינגר ב'ישראל היום' הוא מפרט על השינוי התודעתי שחל בסיקור מקרי ההטרדות במגזר החרדי, האם יש מקרים רבים יותר או שכלי התקשורת החרדיים אזרו אומץ? האם מדובר בחלק ממה שמכונה "פגעי הטכנולוגיה" או שהרבנים פעלו להגברת המודעות ושלח את חסידיהם למשטרה?. { "עשבים שוטים"}

בעקבות ריבוי  מקרי ההטרדות במחוז החרדי, במשרד החינוך יצרו תקן חדש: ממונה ואחראית לנושא תקיפות, פגיעות ומעשים במוסדות חינוך חרדיים.

 

בכתבה נרחבת שמפרסם יהודה שלזינגר ב'ישראל היום' הוא מפרט על השינוי התודעתי שחל בסיקור מקרי ההטרדות, האם  יש מקרים רבים יותר או שכלי התקשורת החרדיים אזרו אומץ? האם מדובר בחלק ממה שמכונה "פגעי הטכנולוגיה" או שהרבנים פעלו להגברת המודעות ושלח את חסידיהם למשטרה?

יו"ר משמרת הקודש והחינוך, הרב מרדכי בלוי, טוען בשיחה לישראל היום כי, "הציבור החרדי גדל דמוגרפית, ואיתו גדלים גם האחוזים של העשבים השוטים". בלוי מבהיר כי "יש גם יותר מודעות במערכות החרדיות. הורים, מורים, מורות וגננות מקבלים הדרכה כיצד לזהות בעיות, ויש גם אנשי מקצוע שמכוונים".

לדבריו, "זה לא נכון שרבנים משתיקים פרשיות, זה נכון שהכל עובר דרך הרבנים אבל הרבנים רגישים לדברים האלה. אם אדם רוצה להגיש תלונה על חברו בטענה שבהליך עסקי הוא גנב ממנו או גרם לו עוולה, הוא הולך לרב ומבקש רשות לפנות לערכאות כי באותן ערכאות לא דנים על פי דיני תורה. גם במקרים של הטרדות פונים לרבנים שמבררים את אמיתות הדברים ושלא מדובר בניסיון לחסל אדם על רקע סכסוך משפחתי או עסקי, כי גם בזה כבר נתקלנו. ברגע שמתברר שזה נכון, לא רק שהרבנים מפנים למשטרה, הם גם מלווים את המתלוננים לשם. יש אפס סובלנות למקרים כאלה".

גורם בכיר במשטרה המעורה בסוגיה מספר  לישראל היום כי "אנחנו בראשיתה של דרך מסוימת, יש הרבה יותר מקרים שיוצאים החוצה בשיתוף הקהילה והרבנים. פעם מקרים רבים היו מגיעים מפעילות שלנו, והיום אנחנו מבצעים לא מעט בדיקות לאחר שקיבלנו מידע מתוך הציבור החרדי. הקהילות החרדיות מבינות שהמשטרה היא הפתרון הטוב ביותר ברוב המקרים".

במשטרה  מדגישים כי "ריכוז המקרים שקרו בשנה האחרונה בציבור החרדי לא חורגים מהממוצע הארצי שקיים בכלל האוכלוסייה, אבל עדיין יש שינוי. ראשי הציבור החרדי והציבור עצמו הבינו שיש תופעות מסוימות שרק המשטרה מסוגלת לטפל בהן. יש מקרים שבהם אדם שמטריד כמה פעמים נשלח להגליה או לטיפולים, והם מצליחים למנוע את המעשים רק לתקופה קצרה. שיתוף פעולה בין המשטרה לרבנים יכול ליצור טיפול טוב יותר במקרים כאלה".

במשטרה מודים כי חל שינוי בפתיחות של הציבור החרדי, "ראשית, יש פעילות הסברתית רחבה יותר למחנכים, למחנכות, לרבני ערים ולקהילות. שנית, גויסו חוקרים וחוקרות חרדים וחרדיות למשטרה, מה שיוצר קירבה נוחה יותר במקרים של תלונות על פגיעות מיניות. החוקרים באים מאותו רקע, דוברים את אותה השפה, מבינים את הצורך בדיסקרטיות, וזה יוצר שיתוף פעולה מצוין".

אותו גורם במשטרה, מספר כי  גם בציבור החרדי הבינו את הנזק העצום של הסתרת מקרים של פגיעות "בשכונות חרדיות שבהן מתגוררות משפחות ברוכות ילדים יכולים להיות 100 ילדים בכל בניין, פגיעות עלולות להפוך להמוניות אם לא עוצרים אותן והציבור החרדי מבין את זה ופועל נגד זה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.