מונציפלי: אחדות בראשל"צ? ש"ס בקרב מול משה יהושע

העיר ראשון לציון לא מפסיקה לספק כותרות.

3 מנדטים יש לציבור החרדי במועצת העיר ולא פחות מארבעה מתמודדים על קולותיהם של הציבור החרדי בבחירות הקרובות, כמה מהם ירוצו עד הסוף? למה הם לא רצים ביחד? ומי הצליח לאחד סביבו את רוב הקהילות?

כל זאת בכתבה שלפניכם.

בבחירות הקודמות רצו בבחירות המקומיות 2 מפלגות חרדיות, תנועת ש"ס בראשותו של הרב אריה כהן, ותנועת ה' בראשותו של משה יהושע שקיבלה את תמיכת דגל התורה, מנהלי המוסדות הליטאיים עבדו יומם ולילה להצלחת הרשימה שלראשונה רצה מטעם דגל התורה בראשון לציון, לאחר הבחירות ש"ס קיבלה 2 מנדטים, וה' מנדט אחד.

בזה לא נגמר הסיפור, משה יהושע לא כיבד את ההסכם הקואליציוני שלו עם דגל התורה על רוטציה בינו לבין יואב יעקב (איש "כסא רחמים") לעמוד בראשות התנועה, ודגל התורה הסירה את תמיכתה הרשמית בחבר המועצה משה יהושע.

גם בש"ס לא נחו על זרי הדפנה, ומיד לאחר הבחירות הדיח אלי ישי את הרב אריה כהן מראשות הרשימה והעביר אותה לשמואל ג'מיל איש אמונו. תפקיד סגן ראש העיר אמנם נשאר אצל הרב אריה כהן אך תיק החינוך והתרבות החרדית נלקח ממנו והועבר לג'מיל.

במהלך החמש שנים האחרונות התמונה השתנתה, ראשי המוסדות האשכנזים שלא קיבלו מענה אצל משה יהושע עברו לעבוד עם הרב אריה כהן שעזר להם לקבל את מבוקשם תוך שהוא שם את משקעי העבר בצד, ולוקח על עצמו אחריות לעזור לציבור החרדי כולו ללא הבדלי עדות או מגזרים, ג'מיל עבד עם תקציבי המחלקה לתרבות חרדית שהועבר אליו, והרב אריה כהן כחבר הנהלת העיר, ניצל את קשריו הענפים והנסיון הרב שהוא רכש כדי לעזור לכלל הציבור בנושאי בניה, בתי כנסת, הקמת מועדוני נוער ופעילות לכלל הציבור הדתי והחרדי.

עוד גורם משמעותי ששינה את התמונה הוא חזרתו של אריה דרעי לראשות ש"ס, דרעי שמכיר את פועלו של הרב אריה כהן עוד מהקדנציות שעברו בחר להשיבו אל ראשות התנועה בעיר, מה שהכעיס את ג'מיל ומקורביו שטענו בראיון לעיתון גל גפן שאם אריה כהן יעמוד בראשות ש"ס, שמואל יפרוש מש"ס ויקים מפלגה עצמאית.

בש"ס בראשותו של הרב אריה כהן רצו להימנע ממחלוקות ומפיצול הקולות וזימנו את כל חברי המועצה החרדים ונציגי הציבור לדון באפשרות של ריצה משותפת ברשימה אחת מאוחדת. ג'מיל הודיע שאין ברצונו לדון על אחדות אלא אם כן מעמידים אותו במקום הראשון, וכך בישיבת המועצה האחרונה שבה קיימו חברי המועצה הזדהות עם רשימותיהם הודיע ג'מיל על ריצתו במסגרת רשימת "אור ראשון", משה יהושע גם הוא הודיע על רשימתו "ראשון בעשיה" וכך התפצלו להם קולות הציבור החרדי לשלוש מפלגות שונות.

מה יקרה בסופו של דבר? אי אפשר לדעת עד לרגע האחרון, יש שאומרים שהרצת מפלגת "ראשון בעשיה" של משה יהושע נועדה להפעיל לחץ על אחת המפלגות כדי שזאת תצרף אותו למקום השני, מכיוון שהשטח אומר את דברו והוא לא זוכה לתמיכה בציבור החרדי כולו, וההוכחה לכך היא שבהכרזת הרשימה לא עמדו לצדו אף איש ציבור או רב קהילה שהביעו בו את תמיכתם.

מי שהצליח לגבש סביבו את רוב הקהילות בעיר הוא הרב אריה כהן שעומד בראשות ש"ס, בתחילת השבוע הודיעה קהילת חב"ד בעיר המונה למעלה מאלף משפחות בראשון לציון על תמיכתה הרשמית בתנועת ש"ס לאחר שנציג קהילת חב"ד הצטרף לרשימה, קהילת חב"ד היא דומיננטית מאוד בראשון לציון ותחת חסותה מוסדות רבים ובתי חב"ד שפעילים בכל שכונה ושכונה, גם קהילת ברסלב בהנהגתו של הרב שלום ארוש הודיעה באופן רשמי על תמיכה בתנועת ש"ס, לאחר פגישתם של הרב ארוש והרב אריה כהן בשבוע שעבר, השניים מכירים עוד מתקופת הקירוב של הרב כהן, נציגי האברכים ובני התורה גם נרתמו למען הצלחתה של ש"ס בעיר, "שבענו ממחלוקות בבחירות האחרונות" הם אומרים לנו, "כל אחד שרוצה להציל את כבודו האבוד מקים מפלגה ויוצא חוצץ נגד מרן שליט"א, בראשון לציון לא נצער את מרן וכולנו נתאחד להצלחת תנועת ש"ס"

התופעה המעניינת ביותר היא הצטרפותם של הצעירים בעיר לתמיכה בתנועת ש"ס, בקדנציה האחרונה הקים הרב אריה כהן בראשון לציון מדרשיות ומועדוני נוער כמעט בכל שכונה, ומשתתפים בפעילות השוטפת למעלה מ700 צעירים חילונים ומתחזקים שמתנדבים להצלחת התנועה בעיר, "הרב אריה לא רק עזר לנו בהקמת מסגרות אלא גם בשיעורים חודשיים שאותם הוא מעביר וכהכרת הטוב אנו נמסור את הנפש להצלחתו בבחירות הקרובות" כך אומר לנו ערן, אחד מהצעירים המתנדבים במטה "צעירים למען ש"ס"

במטה ש"ס בעיר מסופקים מהעבודה ומההיענות הרבה שהם מקבלים מהשטח, כמעט בכל ערב מקיימים חוגי בית בשכונות השונות וממלאים טפסי הצטרפות, "יש אנשים שלא חלמנו שיביעו תמיכה בש"ס, ולא רק שהם תומכים אלא גם מבקשים לתלות שלט ולהתנדב, אנו לא עסוקים בהכפשות אלא בעשיה נטו"

מה תעשו כשיש עוד שתי מפלגות שרצות על אותו קהל, אתם לא מפחדים שהם ינגסו לכם מהקולות?

ההיסטוריה מלמדת אותנו שכל מי שניסה לצאת נגד ש"ס ולפגוע במרן שליט"א נמחק מן העולם, רק בבחירות האחרונות ראינו שרצו שני מפלגות שאיימו "למחוק" את ש"ס, ובסוף הם נעלמו לתהום הנשייה, הציבור בראשון לציון נשמע לדעת תורה והרשימה היחידה שכל גדולי התורה תומכים בה בראשון לציון היא רק ש"ס". כך אומרים לנו פעילי ש"ס.

נקווה מאוד שבאמת מהפיצול הזה לא תינזק כוחה של הנציגות החרדית והציבור החרדי לא יפסיד שוב בגלל מלחמות כבוד של הנציגים.

מה בנוגע לדגל התורה? במי הם תומכים?

בפגישה שערך גפני עם ראשי המוסדות האשכנזים, ביקשו ממנו רוב מנהלי המוסדות להביע תמיכה ברב אריה כהן בתור הכרת הטוב על העזרה שלו בקדנציה האחרונה, גפני שיש לו חשבון ארוך עם אריה דרעי לא ממהר להציג את התמיכה ומתכנן ככל הנראה להריץ את מועמדו יואב יעקב כמספר 2 ברשימה חילונית שמתמודדת למועצה, בשיחה שערכתי עם אחד מהמנהלים הוא אומר לי "אני לא מאמין שבסופו של דבר בגלל נגיעות אישיות גפני יעדיף לתמוך ברשימה חילונית ולא בש"ס, הרב אריה כהן עזר לנו פעמים רבות בקדנציה האחרונה למרות שנלחמנו בו בבחירות שעברו, הוא  השאיר את הכל בצד. אני באופן אישי אתמוך בו למרות הכל, בין אם 'דגל' תתמוך ובין אם לא, הוא הנציג שהוכיח את עצמו הכי טוב בעשרים שנה האחרונות..

נמשיך ונעקוב, ונדווח לכם על כל התפתחות.

 IMG_227620130809_003210

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. האם מישהו יודע כמה אמת יש בכתבה.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • כן שמץ של אמת אין הרי זו כתבה חד צדדית כמה טיפש יכול להבין אריה

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב