מוסדות חינוך יחויבו להחזיק מזרק נגד אלרגיות

ח"כ גליק: "החוק הזה הוא לא פחות מאשר הצלת חיים"

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום את הצעת החוק של חברי הכנסת יואל חסון (המחנה הציוני), יהודה גליק (הליכוד) ואח', לפיה בכל מוסד חינוך חובה (בתי ספר, פנימיות, מעון ל-10 פעוטות ומעלה, מעון יום שיקומי וכן צהרונים), יהיה לפחות מזרק אפינפרין אוטומטי אחד, לטיפול חירום בעת תגובה אלרגית. התכשיר יהיה במינון מתאים למשקל האופייני של הילדים השוהים במוסד, ובמידת הצורך יוחזקו מזרקים שונים למשקלים שונים. החוק ייכנס לתוקף חצי שנה מיום פרסומו.

ח"כ גליק: "החוק הזה הוא לא פחות מאשר הצלת חיים. כל שהוא דורש הוא הוספת מזרק קטן לתיק העזרה הראשונה במוסד". גליק ציין כי הוא עמל על הצעת החוק למעלה משנה וחצי.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), נזף בנציגת משרד החינוך, עו"ד עדי נועם סביר, שדרשה כי משרד הבריאות יהיה אחראי לחוק ויפקח על יישומו. "מדוע משרד החינוך מתחמק מדאגה לבריאות הילדים?", תהה אלאלוף. "עלות המזרקים פחותה מעלות הוופלים המונחים בחדר המורים", אמרה חברת העמותה הישראלית לאלרגיות מזון, יעל זבולון.

גם בקשת נציג משרד העבודה והרווחה, עו"ד נועם פאליק, לא לכלול בחוק את פנימיות הנוער, בשל גילם הבוגר יחסית של החוסים והכללתו של המזרק בסל הבריאות גם כך, כמו גם עלות המזרק העומדת לטענת פאליק על 438 שקלים – נדחתה. "בשום אופן לא נזניח את ילדי הפנימיות. בנוסף, לפי הנתונים המונחים על שולחני, עלות מזרק אינה עולה על 200 שקלים", השיב אלאלוף. מנהלת מערך הדרכה בעמותת יהל, מאיה ניר אליעז, הדגישה: "החוק מיועד למי שלא מודע להיותו אלרגי ויחווה תגובה אלרגית לראשונה, ולא לאלה המסתובבים עם המזרק בתיק".

עו"ד מירה סולומון מהמרכז לשלטון מקומי דרשה כי העלות השנתית של רכישת המזרקים, כ-3 מיליון שקלים בשנה להערכתה, תושת על משרדי הממשלה ולא על הרשויות המקומיות. "אתם מקבלים את כל הכסף שצריך, הגיע הזמן שתנהלו אותו נכון", אמר יו"ר הוועדה בתגובה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.