מוסד הנשיאות מת מזמן אבל הפוליטיקאי- לא

המירוץ למוסד הנשיאות נדמה כתוכנית "ריאלטי", מושקע כסף וזמן אך ללא תכלית ברורה, אז מה הוא סוד קיומו ומי מניע אותו?

זהו, הכול מוכן. יש מתמודדים,יש תאריך, יש בית, יש תקציב, הכול מאורגן לפרטי פרטים. נשמע כמו איזה "ריאליטי" מתוזמן ומתוכנן היטב, אבל, לא זאת לא תוכנית ריאלטי.

אבל כן, אני כן מדבר על ה"ריאליטי" הזה שסוחט ממך כספים וזמן ופוליטיקה מיותרת, וכן, אני מדבר על "מוסד הנשיאות" כמובן. בפוליטיקה כמו בפוליטיקה יש אינטרסים רבים: כלכליים, כבוד, יוקרה ועוד מטרות חלקן גלויות וחלקן מוסתרות מעיני המון העם. במציאות שנגלית לעיניי, קשה לי שלא להשוות בין הממלכה החילונית לממלכה החרדית/הלכתית. הנשיאות היא מוסד בזבזני, שמתערב פוליטית למרות שאסור לו, מוסד ללא גוף וצורך אמיתי. זאת לעומת מוסד הרבנות הראשית , שטומן בתוכו עשייה יומיומית במישורים רבים בחיי ישראלים רבים (אומנם יש המון עבודה כדי לגרום למקום להיות יותר נגיש אך הוא עדיין הכרחי).

בממלכת החילונים- "הנשיאות" היא ממלכה שאין לגעת בה ולדבר בה סרה, זאת למרות 60+ מליון השקלים תקציב בשנה, למרות שאין בה כוח פוליטי, ולמרות חיי הראוותנות על חשבון משלם המיסים, אבל ברבנות הראשית לכולם היה מותר לגעת ולדבר על המגרעות שהן תפלות לעומת ההצלחות הרבות…

"איפה ואיפה" כך אני קורא למצב כזה, הפוליטיקאי בוחר בהיחבא (ומעניין למה?) את הנשיא בעוד שאת הרב הראשי בוחרים וועדות , מנסים לשלוט ככול שאפשר במצב ולפרסם עד כמה רע שם, אתם מבחינים בחפיפה ובצביעות שלכם, פוליטיקאים יקרים ?

כי הרי מדוע שאתנגד לנשיאות? הרי רובי ריבלין (גילוי נאות- קרוב משפחה שלי), הוא מועמד מעולה, ותכל'ס, אם כבר נשיא אז הוא הפייבוריט שלי, אבל אני חייב להתנגד מאחר והנשיאות הזו הפכה לכלי ניגוח בכל המועמדים (כאילו שלעם אכפת מניגוחים אלו).
אתם מבינים ? המועמדים רבים על הכסף שלנו, ולנו אין זכות בחירה, כלל וכלל לא!

הנשיאות במדינת ישראל, היא ההיפך הגמור מדמוקרטיה, ואולי דווקא זה מראה לנו בדיוק מי הם הפוליטיקאים שלנו (ואת זה, אתם תשלימו).

אז לא אוסיף, העיקרון ברור. אבד הכלח על מוסד הנשיאות במדינת ישראל. זהו מוסד שאין לי וגם לא לאף אחד אחר מה"עמך", קשר אליו ביום יום. לדעתי, ולדעת רבים כמוני, יש לבטל את המוסד הזה עוד היום.

יולי אדלשטיין החליט לאפשר למוסד להתקיים. אז יולי , אנחנו שכנים , בפעם הבאה שאראה אותך אשאל אותך על החלטה זו, ומבטיח שאנסה להבין, מה מניע אותך לקיים מוסד חסר צורך זה.

 

הכותב נתן אפשטיין הוא עיתונאי ובלוגר עצמאי

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. לא נראה לי שזה קשור ליולי אדלשטיין, הוא לא מחליט אם להמשיך לקיים את מוסד הנשיאות, הוא רק החליט על תאריך הבחירות לנשיאות. כדי לבטל את מוסד הנשיאות צריך הרבה יותר מרק החלטה. יש יתרונות וחסרונות במוסד הנשיאות, אבל זה מזמן הפך למוסד בזבזני. אפשר לחסוך בניית בית ראש ממשלה ע"י ביטול מוסד הנשיאות או צימצום משאביו, להעביר את ראש הממשלה לבית הנשיא, ואת הנשיא לבית ראש הממשלה הנוכחי. ולהוריד את תקציב הנשיאות לאירוח (רק אירוח) דיפלומטים וראשי מדינות ולא לביקורים ראוותניים ברחבי העולם. כל זאת כמובן אם לא מבטלים את המוסד הריק מכל תוכן הזה.

  יהושע |
  הגב
  • הוא יכול היה פשוט להעביר מסמך שקורא לפוליטיקאים לטפל במצב מאחר והוא מזה חוסר רצון בעם להמשיך את העניין הזה , ליולי יש כוח לעשות את זה גם אם יש לזה ריח… ברור שיש יתרונות וחסרונות אבל החסרונות כרגע הם שיותר מידי כבדים במאזניים, אני בהחלט מסכים שהנשיא משמש כדיפלומט מספר 1 של ישראל , אני לא חושב ששגריר ישראל בארה"ב או באו"ם מביע דעה אישית שלו כאשר הוא עולה לדוכן , הוא אומר את דעת הממשלה והעם שאותה הוא מייצג .

   Natan Epstein |
   הגב