מוספי החג של 'הפלס'

 

במערכת "הפלס" מסכמים בסיפוק רב את היערכות הגדולה לחג הפסח, שלטענתם הניבה תוצאות מבורכות בדמות חבילה עשירה של שבעה מוספים מרתקים ומגוונים, המעשירים את קוראיהם בעושר רב של ידע היסטורי ועכשווי, מפרי עטם של מיטב הכותבים בציבור החרדי.

 

חבילת המוספים כוללת שבעה מוספים יחודיים, חלקם עוסקים בנושאים אקטואליים ועכשוויים וחלקם בנושאים היסטוריים, וכדלהלן: מוסף תורני לקראת שבת; מוסף נושא מאפילה לאורה; מוסף ראיונות ופאנלים והיא שעמדה; מוסף נופך למשפחה; מוסף תצפית; מוסף סיפורי החג; ומוסף הפלס לילדים.

@3מוסף לקראת שבת – 48 עמודים

המוסף השבועי "לקראת שבת" מבית "הפלס" יוצא לאור לרגל החג במהדורה מורחבת ומוגדלת וכולל מאמרים והלכות מכבשונם של רבותינו מעתיקי השמועה מרן ראש הישיבה רבינו הגדול האבי עזרי זיע"א, מרן רשכבה"ג עט"ר הגרי"ש אלישיב זיע"א, ויבלחט"א ראש הישיבה הגאון הגדול רבי שמואל אויערבאך שליט"א. לצד מאמרי הגות לחג הפסח, כולל המדורים הקבועים שעוסקים בענייני הפסח ומצוותיו.

@3מוסף נושא מאפילה לאורה – 88 עמודים

מוסף הנושא החגיגי עוסק בחג הספח בנושא "מאפילה לאורה" מזויות שונות. בין השאר מופיעים בו כתבות עומק מרתקות בנושאים רבים ובהם: "בחזית המאבק על קיום התורה" – על מלחמת הקיום היומיומית של כוללי האברכים וההתמודדות הקשה והבלתי-פוסקת למען לומדי התורה. סקירה מאלפת ותובנות חדשות על ההתמודדות האינסופית של גיבורי הכח הנושאים בעול, למען קיומה של תורה; "גיבורי כוח עושי דברו" – לקראת שנת השמיטה הבעל"ט – הגאון הצדיק רבי יוסף ליברמן שליט"א מעלה זכרונות מרטיטים מ"מסע השמיטה"; "המהפכה הצרפתית בעיצומה" – הרה"ג רבי פנחס פיזון שליט"א, רבה של מץ בצרפת וחבר הוועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה', על המהפכה הרוחנית המבורכת בקרב יהדות צרפת, לצד ההתמודדות עם גזירות מאיימות ומעיקות; "זרקור בלב האפלה התל-אביבית" – סיפורו המעורר של בית הכנסת השוכן ברחוב דיזנגוף התל אביבי, שלאחר שנות דעיכה מתחיל לשוב לחיים שוקקים בפעילות קירוב והפצת תורה, המשליכה קרני אורה על הסביבה; "לעשות שליחותנו נאמנה" – דיון מרתק בפאנל מיוחד של רופאים שומרי תורה ומצוות, על ההתמודדות היומיומית עם רגעי הקושי והייסורים; "נחלצים מדרך ללא מוצא" – בדור השפע המדומה והיוקר המאמיר המובילים לסכנת הטביעה בביצת החובות, יצאנו לשמוע ולהחכים מנסיונם של העוסקים במלאכת הקודש של החילוץ מהסחרחורת הכלכלית; "והקרן קיימת לעולם הבא" – סיפורם המפעים של יזמי גיוס כספי הצדקה בקרנות להצלת משפחות. הרה"ג רבי אהרן ויסנשטרן שליט"א, על תחושת האחריות ורגשי השותפות שמכוננים את פעילותם של גבאי הצדקה; "הסנה שבער בערבות סיביר"- פרקים מופלאים מהנהגתו המרוממת של הגה"צ רבי יעקב גלינסקי זצ"ל בעמק הבכא שבערבות סיביר. כך הצית  'ר' יענקלה' את לפיד האמונה גם במצבים הקשים והמייאשים ביותר; "הבריחה מגיא ההריגה" – סיפור נס הצלת כ"ק האדמו"ר מסטמאר זצוק"ל, כפי שמסופר ביד אמן ומכלי ראשון, על ידי שמואל מור אחד מנוסעי "רכבת קסטנר" המפורסמת, החושף גילויים היסטוריים על נסיבות ההצלה ועל יד ד' שנלוותה לנוסעים בכל תחנות המסע; "אמרתי אתה מחסי!" – אור גדול שבקע מתוך האפלה האיומה: 'יומן מחלה' מטלטל, ספוג אמונה ורווי בטחון שכתב הגאון רבי ישראל פסח פיינהנדלר זצ"ל, שנלחם בכל כוחות הנפש במחלה האיומה, וגולל את תחושותיו על דפי היומן נורא ההוד; "כך נמלטתי מן המגדל הקורס" – ארבעים מטרים בלבד הפרידו בינו  למסלול ההתרסקות של המטוס החטוף שהתנגש בבניין הצפוני של "מגדלי התאומים".  באורח נס ובנפלאות ההשגחה העליונה, נחלץ  ממרומי המגדל, שקרס תחתיו דקות ספורות בלבד לאחר היחלצותו – והחליט לבצע מהפך רוחני בחייו; "מחרב הצלתני" – הרה"ג ר' נחום וייספיש שליט"א, השני בשושלת המשפחה שנפגע על ידי מחבלים ערבים, משחזר את רגעי האימה, כאשר נזכר בסבא, שאת שמו הוא נושא, שנהרג בידי חוליית ערביים צמאי-דם בשפייה; "שבטך ומשענתך המה ינחמוני" – עדות אישית מרגשת אודות המסע שעבר הבן שחלה במחלה הקשה – ונרפא בחסדי שמים. סיפורה המאלף של המשפחה שהיטלטלה בין שבט למשען במשך שנה תמימה, בימים ושעות של מתח בלתי פוסק.

@3מוסף ראיונות ופאנלים והיא שעמדה – 32 עמודים

שיחות חג ופאנלים מרתקים, עם הגאון הגדול רבי אהרן שכטר שליט"א חבר מועצגה"ת בארה"ב; הגאון הגדול רבי אשר הכהן דויטש שליט"א מראשי ישיבת פוניבז'; "רב ומורה הוראה בישראל" – עם הגאונים רבי אוריאל אייזנטל שליט"א רב שכונת רמות ג', והגאון רבי משה ברנסדורפר שליט"א רב "היכל הוראה"; פאנל מיוחד של אסירי עולם התורה המגוללים את חיי הכלא ומאסרם; "שלוחי דרבנן ושלוחי דידן" – חצי שנה לבחירות המוניציפאליות פאנל הנבחרים של תנועת "בני תורה"; וראיון עומק עם ראש עירית לייקווד ר' אייזיק אקרמן שיחי' על הקשרים המיוחדים של יהדות ארה"ב עם יהדות ארה"ק.

@3מוסף נופך – 64 עמודים

פרויקט חג מיוחד "חיים שכולם הזדמנות" –  לקראת יום השנה הראשון של הרבנית רוחמה שיין ע"ה, יצאנו לסבב ראיונות טרנס אטלנטי, כדי לשמוע על הדמות שמאחורי ולגלות את הסיפור – שמעולם לא סופר; "מסע מרתק בעקבי הזמן "; "כל החמוץ שעבר עליו… תחת קורת גג אחת"; "בין חגים ובין תחנות טסה הרכבת"; "על החמצה מרצון ועל הפסד שכולו רווח"; פרוייקט מיוחד: "תפוחים חמוצים" מקבץ סיפורים שאי אפשר להחמיץ!; מדור מוגדל של מתכונים לקראת חג הפסח ועוד ועוד.

@3מוסף תצפית – 56 עמודים

כתבות מרתקות בנושאים מגוונים כמסורת "תצפית". "צאי לך בעקבי הצאן" – גם במציאות המשתנה של ימינו, נשמרים סדרי החינוך המסורים לנו מדור דור, שיחת חג עם איש החינוך הרה"ג ר' אוריאל הכהן קוק שליט"א, מנהל תלמודי תורה ומייסד 'בית ועד למחנכים'; "ואתם ילדים יקרים, תהיו חזקים ותשמרו האמונה והביטחון בד'" – בתוך מערבולת המלחמה, הצליחו יוסף וברטה אשווגה לשלוח דרישות שלום ופיסות חינוך מפרנקפורט דמיין אל ילדיהם שבהיידן, שווייץ, וכך לשמור אותם בחיקם – ובחיק היהדות, סיפורם המתועד בפרוטרוט, המתפרסם כאן לראשונה, חושף מסכת יוצאת דופן של חינוך יהודי שנותר ללא שינוי, גם בהתהפך סדרי עולם; "שהזמן גדמם" – ברחבי הארץ, נחבאים בין סמטאות או מתנוססים בדממה, ניצבים בתי כנסת ומוסדות תורה שקולם נדם ואיננו, נטושים, דלתותיהם מתנודדות ברוח, ודבר לא נעשה כמעט על מנת להפיח בהם חיים כבימים עברו. סיור בירושלים, בתל אביב ובחיפה, בעקבות בתי מקדש מעט המצפים לשינוי; "סוד וסדר – תעלומת חתך הזהב" – האם ישנו סדר נסתר בתופעות שונות בבריאה, והוא טמון במספר 1.618? האם הוא עובר כחוט השני בין ליבת התפוח, אפרכסת האוזן והפירמידות המצריות, ומאלו מקומות נוספים הוא עלול לצוץ לפתע? תחקיר מיוחד על יחס הזהב, הפלא הנסתר של סדרי הבריאה, שלא השתנה מששת ימי בראשית; "מחברת שירים לליל הסדר" – סדרות של מילים ותווים שרשם במחנות ההשמדה, וסדרה של חריטות כסף שנעשו בפקודת הגרמנים, שינו בס"ד את גורלו של ר' בן ציון מושקוביץ משבט לחסד – והאומנויות הללו ממשיכות לעבור בירושה מדור לדור. סיפור הצלתה של משפחת מושקוביץ, שושלת של חזנים וצורפים – מגיא ההריגה, כפי שגולל אותו ר' אוריאל מושקוביץ, בחודשים האחרונים לחייו; והמדורים הקבועים 'אחרית דבר' וסיפורת במהדורת חג מוגדלת ומורחבת.

@3מוסף סיפורי חג הלילה הזה – 64 עמודים

להפליג אל מסע קסום, מאלף ומפתיע לחשוף את סודותיו המאירים של הלילה. מיטב הכותבים בסדרה של סיפורי חג, המעוצבים באופן מרהיב וייחודי.

@3הפלס לילדים – 32 עמודים

מוסף מיוחד "והגדת" העוסק במגוון ההבטים והביטויים של נושא הדיבור והשתיקה ב 32 עמודי צבע עשירים ומושקעים. מגיל הרך ועד נוער בוגר – מענה מיוחד לכל שכבת גיל.

 

 

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.