מזכרון משה לביתר עילית: 'תולדות אברהם יצחק' עוזבים את גאולה

הישיבה הגדולה של החסידות השמרנית מעבירה את הישיבה הגדולה מ"זכרון מוישה" לביתר עילית

חסידות תולדות אברהם יצחק מעבירה את הישיבה הגדולה שלה מ"זכרון מוישה" בירושלים לביתר עילית. לחסידות השמרנית  יש כיום בית כנסת בעיר, אך מדובר בחיזוק משמעותי לפלג השמרני של המגזר בעיר החרדית הגדולה בהרי יהודה בסמוך לגוש עציון.

למרבית החסידויות יש היום חסידים רבים שגרים בעיר חלקן אף חסידיות קיצוניות. רק לפני כמה שבועות בוטלה הופעה של מוטי שטיינמץ בעיר בעקבות לחץ מצד גורמים קיצוניים על ראש העיר ביתר.

כ-45% מהתושבים שייכים לזרם החסידי, כ-30% מבני עדות המזרח וכ-25% מהזרם החרדי ליטאי. הקהילות הגדולות בעיר הן חסידות בויאן, חסידות קרלין, חסידות סלונים, חסידות ברסלב וחסידות חב"ד, המונות כל אחת כמה מאות משפחות.

בנוסף קיימות בעיר קהילות ירושלמיות גדולות של קהל עדת ירושלים ופרושים. עקב זאת שמרבית הקהילות המייסדות היו ירושלמיות, זמן הדלקת נרות שבת ויום טוב בעיר הוא כמו בירושלים. קהילות בולטות נוספות הן של חצרות צאנז, ויז'ניץ, ערלוי, רחמסטריווקא, אמשינוב, סערט ויז'ניץ, לעלוב בית שמש, לעלוב ירושלים, פינסק קרלין, זוויהל, תולדות אברהם יצחק, אמונת ישראל, סדיגורה, ביאלה, חצרות בוסטון, מחנובקה וסקווירא.

בעיר פועלים מספר אדמו"רים קטנים: האדמו"ר מנדבורנה ביתר, האדמו"ר מדינוב, האדמו"ר מסטניסלב, האדמו"ר מראזלא והינוקא מלעלוב ביתר. (הנתונים המדויקים מתוך ויקפדיה)

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.