מחאת הצמיגים: 9 פלסטינים נהרגו מאש צה"ל

תשעה פלסטינים נהרגו במהלך אירועי "יום הצמיג" בעזה, בהם עיתונאי פלסטיני. בעוד בחמאס דורשים גינוי בינלאומי, שר הביטחון אביגדור ליברמן, שיבח את כוחות הביטחון

תשעה פלסטינים נהרגו  בידי כוחות צה"ל במהלך אירועי "יום הצמיג" בעזה, בהם עיתונאי פלסטיני. בעוד בחמאס דורשים גינוי בינלאומי, שר הביטחון אביגדור ליברמן, שיבח את כוחות הביטחון, "חמאס שולח טרוריסטים במסווה אזרחים לפגוע בריבונות שלנו ובעולם מציגים את מצעד הטרור הזה כמחאה אזרחית, זו חגיגת צביעות".

במהלך יום שישי צה"ל, מג"ב ולוחמי האש נאבקו יחד עם תותחי מים ומאווררי ענק, והצליחו לסכל ניסיונות של זריקת מטענים, בקבוקי תבערה וחבלה בגדר, ולהסיט את העשן מיישובי העוטף לתוך עזה.

מדובר צה"ל נמסר: "כ-20 אלף מתפרעים בחמישה מוקדים. מצד אחד הרבה פחות אנשים מהפעם הקודמת, מצד שני עדיין אירוע אלים, תוך כדי ניסיונות של הצתת צמיגים, ניסיונות לחבלה וחצייה של הגדר, 8 מקרים של זריקת מטעני צינור, השלכות של בקתבים והרבה מאוד שימוש בילדים בקו קדמי.

"בסוף חמאס גרר את הרצועה ליום של הפרות סדר אלימות וצה"ל עמד במשימה שהבטחנו לפני עשרה ימים והיה נראה לא הגיוני שיהיה חג שקט ואפשרנו חג שקט, אנשים עשו מנגלים ונהנו. לא נפגעו אנשים מפח"ע, לא נחצתה הגדר ולא הופרה הריבונות הישראלית וזה הישג גדול.

"זאת גם הזדמנות להגיד מילה טובה למכבי האש. במקומות שנזקקנו להם הם עשו עבודה נפלאה ומנעו מהעשן להגיע לבתי התושבים. האירועים לא הסתיימו ואנו נעשה הכל כד להמשיך את השקט ולמנוע הפיגועים".

ליברמן הגיב עוד: "חג הפסח שמסתיים בשעה זו היה מהשקטים והבטוחים שידענו בשנים האחרונות", הוסיף ליברמן. "ההיערכות שלנו בגבול עזה הוכיחה את עצמה. עם ישראל חייב תודה גדולה לאלפי לוחמי צה"ל, השב"כ והמשטרה שעבדו קשה מאוד וסיכלו כל ניסיון לאתגר אותנו".

על התגובה העולמית לאירועים בעזה אמר ליברמן: "בסוף השבוע אסד טבח 48 אזרחים מתוכם 8 ילדים ו-6 נשים. מזכ"ל האו"ם לא קרא להקים ועדת חקירה, מועצת הביטחון לא התכנסה, הליגה הערבית התעלמה וה-BBC כמובן לא ראה ולא שמע".

באיחוד האירופי גינו את ישראל וקראו לבדוק את מותם של תשעת הפלסטינים שנהרגו. "התיעודים שפורסמו מעלים שאלות כבדות משקל בנוגע לשימוש מופרז בכוח מצד ישראל".

הצלם שנהרג

בעזה התקיים היום מסע הלוויה של העיתונאי מורתג'א, בו האשימו דוברי החמאס את ישראל במותו. בכיר חמאס איסמעיל הנייה אמר במהלך הלוויה כי "העם הפלסטיני יכול להעמיד אלף יאסרים שישמיעו לעולם את האמת, הוא אחד מהאבירים שמשלמים מחיר כדי להציג את העם הפלסטיני על אדמתו".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. זה בגלל - גְּזֵירַת גִּיוּס הַשְׁמַד וְהַזִימָּה...

    זה בגלל – גְּזֵירַת גִּיוּס הַשְׁמַד וְהַזִימָּה…

    זה בגלל - גְּזֵירַת גִּיוּס הַשְׁמַד וְהַזִימָּה... |
    הגב