כיצד תכננו מחבלים הכלואים בישראל לחטוף אזרחים?

שלושה אסירים, מחבלים הכלואים בכלא אשל, בישראל, יחד עם שותף ברצועת עזה, קשרו קשר להקמת פלג טרור פלסטינאי בשטחים. מטרת הקשר- חטיפת אזרחים ישראלים למטרות כופר. האמצעים העיקריים בהם השתמשו הם טלפונים סלולריים והם גם הביאו לחשיפת הקבוצה.

המוח מאחורי הקבוצה הוא מחבל הכלוא כחמש שנים באגף האסירים הביטחוניים- מוחמד אל בול (23), תושב רצועת עזה, הם תיכננו פיגועי ראווה נגד ישראל והרשות הפלסטינית ועיקר מטרתם הייתה לחטוף אזרחים ישראלים שישמשו כופר לשחרור אסירים פלסטינים.

שותפים למעשיו היו רג'ב צאלח אלאדין בן ה-53 ועלי חרוב בן ה-21, סוחר אמצעי לחימה גדול בחברון, שיחד איתו כלואים בכלא אשל. המסייע מבחוץ, ברצועת עזה היה עמר קאסם, המכונה אבו עוביידה.

כדי לקדם את מטרות הארגון, פנה אבו עוביידה אל אמו של בול, לה אמר כי תמסור לבנה ליצור עימו קשר.

לאחר תפיסתם אמר אל בול בחקירתו: "יש לי טלפון סלולרי שהבריחו לי לכלא. התקשרתי מהכלא לאימא שלי והיא מסרה לי להתקשר לאבו עוביידה. התקשרתי אליו מהכלא והוא הסביר לי שהוא אחראי על תיק האסירים מטעם פלג כתאאב אלמוגדהיאדין (פלג קיצוני מאוד שפועל תחת מטריית חסות של החמאס ומבצע שיגורי טילים ורקטות לישראל). ביקשתי ממנו שיעזור לי לעבור לאגף אחר בכלא ושידאג לי לטלפון סלולרי בכלא כדי שאוכל להתקשר אליו באופן חופשי".

אל בול סיפר לחוקריו: "ביקשתי ממנו שיעזור לי בכל מיני כספים וזכויות שמגיעות לי כאסיר. הוא הבטיח לעזור וביקש ממני להקים פלג בגדה המערבית שיחמם את השטח, יערוך הפגנות, תהלוכות, נשיאת כרזות והפרות סדר ולדאוג להפיץ את האידאולוגיה של הארגון בגדה".

תפקידו של אל בול היה לגייס כוח אדם ובתמורה לכך, אבו עוביידה העביר את בקשתו לאחראי על תיק הכספים בארגון החדש ודאג שאמו של אל בול תקבל קצבה חודשית של כחמש מאות שקל.

בול פונה מספר ימים אחר כך אל חבריו לכלא. "שוחחתי בכלא עם רג'ב ועם עלי והם הסכימו להיות חלק מהפלג. שלחתי לאבו עוביידה תמונה של רג'ב בסלולרי כדי שיכיר אותו. אבו עוביידה והארגון בעזה היו אמורים לממן את פעילות הפלג החדש, רג'ב לא רצה לדבר בטלפון עם אבו עוביידה כי הוא פחד שמאזינים לו".

"המטרה הייתה לגייס פעילים שנמצאים בחוץ, לבצע פעילות צבאית ובכלל זה פיגועים נגד הרשות הפלסטינית שמענה אותנו ונגד מדינת ישראל. הפלג שלי היה אמור לקבל כסף לגיוס פעילים, לאמצעי לחימה, לכלי רכב ולכרטיסי סים לטלפון כדי שאהיה איתם בקשר מהכלא ואנחה אותם מה לעשות".

בהמשך התכנון, היה לחטוף אזרח ישראלי, זאת כקלף מיקוח על מנת להגיע עם ישראל למשא ומתן תמורת שחרור אסירים פלסטינים כבדים הכלואים בישראל.

אל בול ערך שיחות עם אבו עוביידה לתיכנון החטיפה "הצעתי לאבו עוביידה שמות של פעילים מהפת"ח והג'יהאד האיסלמי שיהיו מוכנים לבצע את החטיפה. סיפרתי לו על תכנית החטיפה".

את הפלג החדש כינו בשם "השהיד עומר אבו-שריעה". אבו עוביידה התבקש להעביר 30 אלף שקל על מנת להתחיל את הפעילות "היו אסירים שאמורים להשתחרר בקרוב מהכלא יחד איתי, יצרתי איתם קשר כדי שהם יהיו הבסיס של הפלג החדש. סמכתי עליהם שיעבדו איתי. התחלתי לעשות טלפונים מהכלא כדי לברר את המחירים של הרובים", שיחזר אל בול.

את הכסף היו אמורים לקבל מעזה לפעילים בחברון ומשם לגדה כדי לממן את פעילות החוליה שתבצע את הפיגועים ולרכישת כלי נשק.

בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל על פעילות הפלג החדש שהוקם ועל כוונתם לבצע פיגועי ראווה וחטיפת אזרח ישראלי, אצל חוקרי השב"כ ופח"ע דרום ובעזרת מכשירי הטלפון הסלולרי, נתפסו המתכננים. במהלך החקירה נודע כי צאלח אלדין, בכיר בחזית העממית לשחרור פלשתין ועצור בכלא ממאי 2012, כבר ניסה בעבר, שלושה ניסיונות שונים כדי לחטוף חיילים.

גורם ביטחוני ציין בתגובה לתפיסת החולייה, כי החמאס רוצה להקים תשתית טרור בגדה המערבית כדי להוציא פיגועים נגד ישראל והרשות ולהתסיס ולהבעיר את השטח, יחד עם שמירה יחסית על השקט ברצועה. "החמאס משקיע כספים ומאמצים רבים לבצע פיגועים מתוך שטחי יהודה ושומרון והגדה המערבית, כולל תכניות לחטוף חיילים ואזרחים. צמרת החמאס לא רוצה להוציא פיגועים מהרצועה מחשש שישראל תצא למבצע עמוד ענן 2, אז הם מעתיקים את הפעילות לשטחי הגדה כדי להפיל את שלטון אבו מאזן, להשתלט עליה ולנהל משם פעילות טרור נגד ישראל. הרשות וישראל סיכלו פיגועים רבים, אבל החמאס לא מוותר. הם רואים בישראל וברשות אויבים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.