מחדל ב-80,000 צוברי גז ובהכשרת הטכנאים

"מדובר בשערורייה שאין כדוגמתה ובהזנחה פושעת של הבטיחות, המסכנת חיי אדם"

"הטיפול ב-80,000 צוברי הגז ובהכשרת הטכנאים הוא שערורייה שאין כדוגמתה – הבטיחות הוזנחה בצורה פושעת וחיי הציבור בסכנה" כך לדברי היו"ר ח"כ כבל .
הדברים נאמרו בעקבות דיון בתקנות העוסקות בבטיחות בו נחשף כי המיקום של 80 אלף צוברי גז לא ידוע והמדינה לא מפקחת על הכשרת הטכנאים; בעקבות הלחץ של הוועדה הודיע היום משרד האנרגיה על תחילת מהלך למיפוי 80 אלף הצוברים בכל רחבי הארץ, אך סיומו צפוי רק בעוד 3 שנים; היו"ר כבל הודיע שיפנה למבקר המדינה בעקבות חשיפת הנתונים לפיהם המדינה לא מפקחת על הכשרת טכנאי הגז – ודרש תשובות בעניין לו"ז למיפוי הצוברים תוך שבועיים
ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה היום את בקשת משרד האנרגיה לתקן את תקנות הגז, העוסקות בבטיחות ורישוי העוסקים בעבודות גפ"מ (גז ביתי). נציגי משרד האנרגיה הציגו את התקנות בפתח הישיבה, והסבירו כי התיקונים נועדו לשפר את מצב הבטיחות בענף. היו"ר כבל דרש לקבל נתונים על אירועי הגז שהתרחשו בשנים האחרונות, והאם נגרמו בעקבות טיפול של "חאפרים" או מתקינים מורשים. במהלך הישיבה התבררו נתונים קשים על הענף, לפיהם למעשה כיום המדינה לא מפקחת על הכשרת טכנאי גז. בעקבות דיון קודם שקיימה הוועדה בעניין הצוברים דרש היו"ר כבל עדכון, ובעניין זה התברר כי בישראל קיימים 80,000 צוברים. עוד התברר כי לאחרונה יצא משרד האנרגיה במכרז למיפוי הצוברים, אולם המיפוי צפוי להסתיים בעוד 3 שנים.

בעקבות זאת מתח היו"ר כבל ביקורת חריפה מאוד על משרד האנרגיה, ואמר כי "מדובר בשערורייה שאין כדוגמתה ובהזנחה פושעת של הבטיחות, המסכנת חיי אדם". הוא הוסיף כי בכל הנעשה בעניין הצוברים אין דין ואין דיין, ואם לא די בכך אז מתברר שאף אחד לא מפקח על לימודי טכנאי הגז. "זו שערורייה חמורה מאוד – מדובר בהנזיפה הכי גדולה שאני יכול לגייס כלפי משרד האנרגיה. בכוונתו לפנות בעניין הכשרת הטכנאים למבקר המדינה, בדרישה שיבדוק לעומק את הנושא. התמונה העולה בפנינו היא תמונה קשה של הזנחה, והעודה שעד היום לא קרו אסונות גדולים היא לא יותר מנס. לא יכול להיות שטכנאים יוסמכו ללא תוכנית לימודים ברורה, מאושרת ומפוקחת על ידי המדינה, כזו שעומדת בדרישות הבטיחות", אמר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.