"מחוץ לקופסה": כיצד נתייחס לאתרים מחללי שבת בטיולי חול המועד

ב"ה חיים צוקר

נתקלתי פעם במחזה מביש שלדעתי גרם לחילול ה' רב. היה זה באחד מימי חול המועד כאשר נסעתי לטיול עם בני משפחתי, במסגרתו ביקרנו בגן-חיות מסוים ללא שנדע כי האתר מחלל שבת.
בהמשך הטיול הגענו למתחם של מתקני משחק לילדים, שם התנוסס שלט גדול המכריז על זמני הפתיחה של המקום, ואז התברר לנו כי הם למרבה הצער מחללים את יום השבת.
כמובן שמיד ארזנו את מטלטלינו ונערכנו לעזוב את המקום, אלא שאז הגיעה משפחה נוספת שנחשפה למצב, ותגובתם של כמה מבניה הייתה חריפה מאוד. הם פצחו בצעקות על שומרי הסף שבקושי הבינו מה הם רוצים מהם ("אבא שלך שבת…" מוכר?), גינו, וקיללו במילים בוטות ובלתי עדינות כלל.
בסופו של עניין, חילול ה' הנורא שנגרם בעטיה של אותה התפרצות צדקנית כביכול, הוציא בהפסדו את השכר הרב של השמירה על כבוד השבת.
שמעתי גם פעם על אברך שהתחיל בלא יודעים לערוך קנייה גדולה ברשת מסוימת המחללת שבת, וכאשר הגיע לקופה נודע לו הסוד, ואז עזב את העגלה העמוסה על כל תכולתה על יד הקופה ויצא בחמת זעם מהחנות. נקל לתאר את גודל חילול ה' שגרם במעשה מחפיר זה, ואת הכעס הרב על יהודים חרדים שהאברך הותיר בעקבותיו.
חשוב לדעת כעת בימי חול המועד בעונת הטיולים. גם אם אנו נוהגים כפי פסק ההלכה של אותם גדולי ישראל הסבורים שיש להתנזר מכל דריסת רגל באתרים מחללי שבת (למרות שישנם גדולים החלוקים על שיטה זו) – אין זה אומר שיש חלילה לגרום לקמצוץ של חילול ה' בדרך…
גם אם ניתקל באתר כזה וייצא לנו לעמוד מול בעלי האתר או מבקרים אחרים. אל לנו להיגרר לעימותי סרק, ובוודאי לא לתגרות וגערות פוגעות.
אף יהודי בהיסטוריה לא התקרב לצור מחצבתו בעקבות צעקות וגידופים שהותכו על ראשו. רק בדרכי נועם, בכבוד הדדי, בהידברות מוצלחת, ניתן להשפיע משהו על יהודים רחוקים.
ההפך הוא הנכון. ננצל את ההזדמנות בה אנו יוצאים לטייל ולפוש, נפגשים עם אנשים שונים, לקדש את שמו הגדול ברבים.
בברכת חג פסח כשר ושמח.

קרדיט לתמונה אלישמע סנדמן, צפת

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.