מחיי דוחק לחיים בכבוד / סיפורו של ניצול שואה

משה, ניצול שואה, מספר על חייו האישיים. חיי העוני והדוחק לצד בעיות הבריאות והקושי היומיומי וכיצד הצליח לשפר את איכות חייו למרות הקושי הרב:

משה, יליד מחנה ריכוז וניצול שואה, חי חיי דוחק ועוני וחווה קושי רב, עד שפנה אל עמותת אביב והם- שינו לו את החיים.

משה, בן 71, נולד בתוך מחנה ריכוז טרנסניסטריה, בתחילת 1944. מחנה הריכוז הוקם בחבל ארץ אוקראיני, שניתן על ידי היטלר לרומניה, בתמורה להשתתפותה במלחמה נגד ברית המועצות.

במחנה רוכזו רבים מיהודי בסרביה, בוקובינה וצפון מולדובה. משה נולד לתוך מלחמת ההישרדות של הוריו ושאר היהודים במחנה הריכוז שסבלו מרעב מגיפות ומחלות. לאמו לא היה חלב להיניק אותו ובסיוע של בני משפחה, הצליחה לגייס כסף כדי לשלם למיניקת, כך ניצלו חייו.

בתום המלחמה, משה והוריו שהו במחנות עקורים ונחשבו כפליטי מלחמה. בשנת 1948, עלו לארץ, שוכנו במחנה עולים בחדרה, ובהמשך עברו לתל-אביב.

המצוקה אליה נולד משה השפיעה עליו בהמשך. הוא סבל מגמגום קשה, מחרדות ומסיוטים עוד כילד. בצעירותו סבל מלחץ דם גבוה ומכלול בעיות פיסיות ונפשיות, אך למרות כל אלה, לא חשב כי הוא זכאי לזכויות של ניצול שואה.

אמו הוכרה כזכאית לקצבה, רק לאחר שעברה מבחנים של שפה ותרבות גרמנית, ומאז קיבלה קצבה מגרמניה. אביו לא הוכר כניצול שואה ורק באחרית ימיו הוכר על ידי משרד האוצר, אך קיבל קצבה מינימלית.

לאחר מות הוריו ולאור המצוקה הגדולה – פיזית וכלכלית בה חי, החליט משה לבדוק את זכאותו לקבלת סיוע. לאחר תהליך ארוך ומתיש, משרד האוצר הכיר בו כניצול שואה, אך אישר לו קצבה מינימלית של כ-1900 שקלים.

כמה שנים מאוחר יותר, בחודש אוגוסט 2013, פנה משה בבקשת עזרה לעמותת אביב לניצולי השואה– עמותה המסייעת לניצולי שואה לממש את מכלול זכויותיהם ללא תשלום. בעזרת עורכת הדין של העמותה, הגיש משה, בקשה להכרה במחלות נוספות ובקשה להכרה בתגמול מוגדל.

הפעם, בזכות הסיוע של העמותה שכאמור ניתן ללא כל תשלום, התקבלה בקשתו, אחוזי הנכות שלו הוגדלו והוא קיבל תוספת חודשית של כ-5000 שקלים. כעת, עם הגדלת קצבתו לסכום חודשי של כ-7,000, משה יכול לממן את הטיפולים הרפואיים להם הוא נזקק ולהמשיך את חייו בכבוד וברווחה.

בקרבנו חיים כ- 180 אלף ניצולי שואה, כרבע מהם חיים בעוני. לרבים מגיעות זכויות והטבות על פי חוק, אך הם אינם מממשים את מכלול זכויותיהם, מחוסר מודעות או שהתעייפו מהביורוקרטיה המתישה.

עמותת אביב לניצולי השואה וג'וינט אשל, מפעילים ברחבי הארץ מיזם של "נקודות זכות" – מרכזי יעוץ אישי לניצולי שואה בקהילה בהם פועלים עורכי דין מומחים מטעמנו ולצדם עשרות מתנדבים המלווים את ניצולי השואה, בכל התהליך עד לקבלת המגיע להם על פי חוק, כל זאת ללא תשלום.

כולנו מכירים בסביבתנו הקרובה או הרחוקה, ניצולי שואה מדור ראשון, שני ושלישי. מחובתנו לידע אותם כי יש מי שמוכן לסייע ולעזור! אם אינכם בטוחים שאתם מקבלים את הזכויות המגיעות לכם, אם הביורוקרטיה התישה אתכם, פנו אלינו ונסייע לכם למצות את מכלול הזכויות שלכם כדי שתוכלו לחיות בכבוד וברווחה!

לפניות לקבלת סיוע:
טל': 072-2424404
WWW.AVIVSHOA.CO.IL

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.