מחיקת רישום פלילי- מה צריך לדעת ואיך היא מתבצעת?

אנשים בעלי רישום פלילי לא תמיד מודעים לזכויות ולאפשרויות שלהם לפעול למחיקתו של רישום פלילי. רישום פלילי, פעמים רבות, גורם לעיכובים ומכשולים שונים בחייהם של אנשים רבים. אנשים המחזיקים ברישום פלילי יכולים לפעול באחד מהמסלולים הקיימים בחוק כדי למחוק רישום פלילי.

מחיקת רישום פלילי – מה חשוב לדעת?

תדפיס המידע הפלילי כולל רישומים מסוגים שונים: רישומים על הרשעות ועונשים שניתנו בבית משפט, רישומים על משפטים וחקירות שטרם נסתיימו ועדיין תלויים ועומדים (מב"ד – ממתין לבירור דין), תיקי חקירה שנסגרו בעילות מסוימות ועוד.

לכל סוג רישום יש פרוצדורה ודרך פעולה שונה לפעול למחיקתו ועל כן חשוב להסתייע בעורך דין פלילי מנוסה ובעל מומחיות בנושא מחיקת רישום פלילי כדי שזה יפעל בדרך המתאימה למחיקת הרישום בהתאם למקרה הספציפי.

מדוע חשוב כל כך למחוק את הרישום הפלילי?

כידוע, רישום פלילי אינו רישום ש"שואפים" אליו בשום שלב. תיעוד שכזה פוגע פעמים רבות בפרט, בעיקר במקרים בהם מדובר באנשים נורמטיביים המחזיקים בו. בנוסף, הרישום הפלילי גם עלול להשפיע על הדימוי העצמי ותחושת הביטחון העצמי של הפרט.

רישום פלילי פוגע גם באנשים המעוניינים להתראיין למשרות נבחרות. אנשים המחזיקים ברישום הפלילי לא אחת בוחרים לשתף בו מרצונם, גם מבלי שהם נשאלים מפורשות על כך. דוגמא קלאסית היא ראיון עבודה, בו רוצה המועמד לשקף אמינות ועל כן הוא משתף את המראיין באותו אירוע. פעמים רבות המראיינים לא מעוניינים להמשיך עם אותם מועמדים לראיונות הבאים, וכך גם הפרנסה במידה רבה יכולה להיפגע.

"יכול להיות שיש לי רישום גם מבלי שהורשעתי?"

אחת הבעיות המרכזיות היא שנחקרים רבים לא מודעים תמיד להשלכות השונות שעשויות להיות לחקירה, גם אם תיק החקירה ייסגר בסופו של דבר. אנשים רבים שזומנו לחקירה בעקבות חשד מסוים והתיק נסגר, מניחים  שהסאגה מאחוריהם אך זה לא תמיד נכון. חשוב להבין כי עילת הסגירה של התיק חשובה אף היא, שכן סוג העילה בה נסגר התיק קובעת האם יישאר רישום משטרתי לחובת הנחקר.

לפי עורכי הדין מנשה רון, סגירת תיק יכולה להיות משלוש עילות מרכזיות: חוסר אשמה, חוסר עניין לציבור או חוסר ראיות. העילה היחידה שלא משאירה אחריה רישום פלילי היא חוסר אשמה. במידה שהתיק נסגר מעילה אחרת, הרישום לא נמחק וצריך להגיש בקשה מיוחדת לשינוי עילת הסגירה לחוסר אשמה או לביטול הרישום כדי להביא למחיקתו של אותו רישום.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.