מחליפים את המינסטרים • שורה של טקסי החלפת השרים נערכת היום במשרדי הממשלה

ההשבעה והצילומים כבר היו, וכעת נותרה רק העבודה בפועל: הבוקר (ג'), החלו במשרדי הממשלה השונים טקסי חילופי השרים, מהשרים בממשלה הקודמת לאלה הנכנסים כעת.

הראשון התקיים בשעת בוקר מוקדמת בקריה בתל אביב, שם החליף שר הביטחון הנכנס משה (בוגי) יעלון את אהוד ברק. בטקס אמר ברק כי "בוגי הוא אדם שגם במדים וגם בלעדיהם יודע איפה הוא נמצא, יציב, לא מתנדנד, הוא אומר את מה שהוא חושב, עושה את מה שהוא אומר, הוא ישנו שם". יעלון אמר שהוא מודע לאחריות הרבה בתפקיד: "המשימה הזו היא שליחות והיא חשובה", אמר.

במשרד האוצר החליף יאיר לפיד את יובל שטייניץ. אמש סיפר לפיד כי כבר לישיבת הממשלה הראשונה הגיע עם "התיק של אבא". השר היוצא, יובל שטייניץ, אמר כי "הגעתי לכאן בתקופה של מהומת א-לוקים ואני מסיים כאן היום בתחושה של סיפוק. זה תפקיד לא קל".

שטייניץ סיכם ואמר: "נהניתי ולפעמים גם סבלתי. החודשים הראשונים היו קשים, לא היה ברור אם נצליח להתמודד עם המשבר ולהגן על כלכלת ישראל ועל האזרחים". עוד הוסיף: "מדברים לפעמים על השכלה פורמלית. זה חשוב, אבל אני לא זוכר איזו אוניברסיטה סיים יוסף. שכל, איטילגנציה טבעית, יכולת חשיבה – זה הדבר הכי חשוב, יותר מכל תעודה". שטייניץ פנה ללפיד ואמר: "יש לך את האינטילגנציה, הפתיחות והתפישה המהירה. אלה הנכסים הכי חשובים להצלחה בתפקיד הזה. אני מעביר לך, יאיר, את המדינה ואת הכלכלה במצב טוב ממה שקבלתי אותה". לפיד מצדו בירך את שטייניץ על הישגיו, והודה לו: "עוד לא התרגלתי לדבר בשם מדינת ישראל, אבל בשם מדינת ישראל כולנו מודים לך".

במשרד הפנים ערך השר הנכנס גדעון סער היכרות עם עובדי המשרד. השר היוצא, אלי ישי, בירך אותו וסיפר על ההיכרות רבת השנים.

"אני מעביר לך משרד טוב, משרד חזק עם אנשים יקרים. תוכל להמשיך לקדם פה דברים עצומים", אמר ישי. לגבי המסתננים אמר: "זו הייתה ה-משימה של הקדנציה הזו, ניהלתי מאבק חסר פשרות וידעתי שאם לא אעבוד מהר, יהיו פה היום 200 אלף מסתננים. בלמנו את הכניסה שלהם, זה הישג גדול מאוד". לעובדי המשרד אמר ישי: "תמצאו שר עובד, מוכשר וחרוץ שהאזרח הקטן לנגד עיניו".

סער הודה לישי על ביצוע תפקידו וסיפר מצדו כי "אין הרבה חברים בפוליטיקה אבל זה המקרה היוצא מן הכלל שמעיד על הכלל". סער הבהיר כי בכוונתו "להוביל רפורמות ומהלכים גדולים במשרד", והוסיף: "אהיה שר פנים עם הפנים לאזרח ועם הפנים לפריפריה".

כמו כן נערכו חילופי גברי במשרד המשפטים, שם תפסה את המושכות שרת המשפטים הנכנסת ציפי לבני, והעובדים נפרדו מהשר היוצא יעקב נאמן. לבני אמרה בטקס, כי היא נכנסת לתפקיד מתוך בחירה מלאה וכי היא רואה בהליך המדיני שעליו היא אמונה ובתפקיד שרת המשפטים – שני צדדים משלימים. "באתי להגן על בתי המשפט ועל החוק, ומשרד המשפטים הוא בחזית המאבק. הוא המגדלור ששופך אור על החברה הישראלית". לבני הבהירה: "אני מתכוונת להלחם בגזענות ולדאוג שישלמו מחיר קשה על 'תגי מחיר'".

במשרד הבריאות נערך טקס נוסף, במסגרתו נכנסה יעל גרמן לתפקיד השר במשרד, שעד כה היה בידיו של יעקב ליצמן מיהדות התורה. גרמן פנתה אליו: "אני מבקשת שתלווה אותי בתקופה הראשונה, כדי ללמוד ולשמור על ההישגים והרפורמות שבהן התחלת".

טקסי חילופי משמרות נוספים ייערכו היום במשרד החקלאות, משרד האנרגיה והמים, משרד החינוך, משרד הדתות, משרד הרווחה ומשרד התקשורת. לבסוף יתקיים טקס במשרד התמ"ת, שם יתפוס את מקומו השר החדש נפתלי בנט.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.