מחפשים בית ביישוב דתי – מה צריך לבדוק ולדעת?

לא מעט משפחות דתיות מבקשות לעבור לגור במושב, וליהנות מאינספור היתרונות שהעיר הגדולה פשוט אינה יודעת לספק. יתרונות כגון: מרחבים, חיי קהילה, טבע, חינוך איכותי, אווירה כפרית, תחושה פחות תחרותית, תנאים נהדרים לגידול ילדים, חיבור לטבע, יחסים יותר קרובים עם האנשים מסביב, יכולת להשפיע על המערכת מבפנים וכדומה. עם זאת, לפני שבוחרים לעבור לגור ביישוב דתי, יש מספר נתונים שראוי לבחון.

מרחב אישי

הציבור הדתי ידוע כציבור מאוד תומך ומחבק, וחבריו ידועים כאנשים שתמיד יגישו יד כאשר מתעורר הצורך, ולו על מנת לארגן סיר אוכל ליולדת. עם זאת, יש להבין שבישובים השונים מתנהלים חיי קהילה שונים, כך שיש ישובים בהם יש כבוד רב למרחב האישי ויותר חופש בחירה בכול הנוגע לרצון לקחת חלק בכלל הפעילויות, אך מנגד יש ישובים בהם מצפים להירתמות מלאה – ועל כן מי שיבקש ליהנות מהפינה הפרטית שלו עלול להרגיש שהוא לא משתלב.

מוסדות חינוך

חינוך הנו נדבך מהותי עבור כל זוג הורים ועל כן כאשר בוחנים מושב דתי עבור מגורים, יש לבחון שיש מבחר מוסדות חינוכיים אשר מאפשרים לכל הורה היענות מדויקת עבור הצביון החינוכי המועדף. אי לכך, יש לבחון אלו אולפנות, ישיבות, בתי ספר משולבים (או לא משולבים) ניתן למצוא בקרבת מקום – כאשר ככול שהמוסד הרצוי יותר קרוב, הרי שמדובר ביתרון חשוב.

וועדת קליטה

לפי חוק, כל יישוב שאינו מכיל יותר מ- 400 בתי משפחה צריך לכלול וועדת קבלה, כאשר מראש ניתן לבחון איזה יישוב מצריך לעבור ראיון מעין זה, ולו ע"י בחינת הרשימה המעודכנת שמופיעה במשרד הרשם של האגודות השיתופיות. כמו כן, חשוב לדעת שגם אם דחו אתכם בוועדת הקבלה, הרי שאין זה סוף פסוק, וזאת כי תמיד ניתן להגיש ערעור.

קליטה חלקה

לא מעט ישובים מעמידים לרשות הנקלטים החדשים וועדות קליטה אשר מעניקות מעטפת הגנה וליווי צמוד לאורך זמן. אומנם אין מדובר בקריטריון מהותי, אך ישובים שכן מרימים ועדה מעין זו מעידים על איכות היחס לנקלטים החדשים, כך שכן מדובר בחומר למחשבה.

נטע זר או מוכר

יש משפחות דתיות שמבקשות להצטרף ליישוב דתי שאינו חלק מהנוף הטבעי של האזור ולו על מנת להוביל שינוי, ומצד שני יש משפחות שחשוב להן שבאזור בו הן בוחרות להשתקע יהיו כמה שיותר ישובים דתיים נוספים. אי לכך, בין אם חושבים על קניית בית בשומרון ובין אם חושבים על קניית בית בגולן – יש להכיר את כלל האופציות ולהתחיל לבחון את תתי הנדבכים. מעבר נעים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.