מחר: המבחן הגדול של נתניהו והקואליציה

יממה להצבעה על מתוה הגז וההעברת הסכמויות: נתניהו במירוץ נגד השעון בניסון להשיג רוב שיאפשר את אישור המתוה ויישומו

הקרב על הגז: רק יממה נותרה להצבעה הגורלית במליאת הכנסת על מתווה הגז, ועדיין טרם ידוע האם יהיה לקואליציה רוב. מחר (שני) תכונס הכנסת לדיון פגרה מיוחד בו תצביע המליאה על שני סעיפים ראשית על המתווה עצמו ושנית על העברת סמכותו של שר הכלכלה אריה דרעי לעקיפת התנגדות הממונה על ההגבלים העסקיים, לידיו של ראש הממשלה.

שני הסעיפים תלויים אחד בשני, מכיון שלמתווה עצמו אין משמעות ללא העברת הסמכויות הקשורות בממונה על ההגבלים העסקיים מידי השר דרעי. כזכור, לפני כשבועיים הצהיר דרעי כי לא ישתמש בסמכותו המעוגנת בסעיף 52 לחוק ולא יעקוף את הממונה על ההגבלים, אלא יעדיף להמתין למינוי ממונה חדש, דבר שייקח שבועות ארוכים, בעקבות כך החליטו נתניהו ודרעי כי הכנסת תצביע על העברת הסמכויות של שר הכלכלה לממשלה באופן שלא יטיל עליו את האחריות הבלעדית לאישור המתווה ולעקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים.

ההצבעה על המתווה החדש תהיה כאמור מחר ונראה שראש הממשלה מתקשה מאוד בהשגת הרוב הנדרש. בראש המתנגדים נמצאים המחנה הציוני ומרצ שהודיעו כי יתיצבו בהרכב מלא מחר בכנסת ויצביעו נגד המתווה ונגד העברת הסמכויות, כמו כן ככל הנראה שהרשימה המשותפת תצביע נגד המתווה ונגד העברת הסמכויות, אם כי יש חשש כי חברי הכנסת של הרשימה המשותפת יחרימו את הדיון, ישראל ביתנו צפויה לתמוך במתווה אך לא בעד העברת הסמכויות, יו"ר ישראל ביתנו נימק זאת בטענה כי הממשלה צריכה לפתור את בעיותיה בכוחות עצמה.

סיעת 'יש עתיד' צפויה להתנגד למתווה אם כי יו"ר הסיעה חה"כ יאיר לפיד לא יגיע להצבעה עקב שהות בחו"ל, לפיד יתקזז עם שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי) שיושב שבעה על מות אביו, ח"כים נוספים שהתקזזו הינם חיים ילין ובני בגין שייאלצו להיעדר מסיבות אישיות, בנוסף לכך ישנם שלושה שרים: חיים כץ, משה כחלון ויואב גלנט שאמורים שלא לקחת חלק בהצבעה בגלל ניגודי עניינים.

ככל הנראה יושג רוב לגבי המתווה עצמו, אך לגבי העברת הסמכויות כלל לא בטוח שיושג רוב, בנתיים ראש הממשלה מפעיל את כל כובד משקלו להשגת הרוב.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.